Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 Data 3.0 - český databázový program

  0:10aktualizováno  0:10
MP3 Data je program domácího původu, jehož hlavním účelem je poskytnout přehlednou databázi MP3 souborů vlastníkům rozsáhlých kolekcí uložených na CD-ROM. Co pro jeho uživatele připravil autor v nové verzi?

MP3 Data je program domácího původu a upozornil nás na něj sám autor. MP3 Data slouží jako databáze MP3 souborů na jakémkoliv nosiči. Svou koncepcí je však program zamýšlen hlavně jako databáze MP3 souborů uložených na CD-ROM. Je určen pro ty, kteří chtějí mít přehled o své sbírce vypálených "empétrojek" a cítí potřebu měnit tagy, volně mazat a přejmenovávat (na "pevných" nosičích!). Většina ostatních programů vychází z jednoznačného stavu na CD a neumožňuje žádné změny.

Z koncepce programu vyplývají jeho omezení. Nelze jej využít pro jiné druhy souborů než MP3 a jeho největší slabinou je pominutí faktu, že mnoho uživatelů má soubory uložené na pevném disku. Program je schopen soubory z pevného disku načíst, ale pracuje s nimi stejně jako se soubory na CD-ROM. Zvláštností programu je i to, že automaticky nerozeznává disky v počítačovém systému. V preferencích programu musíte zadat, které jednotky budete používat, jinak se vám nepovede žádný ze souborů přehrát.

Načítání MP3 souborů z CD do databáze je poměrně rychlé, proces trvá okolo čtvrt minuty. Pokud chcete přidat do databáze další disk, musíte vždy manuálně zadat jeho název - popis. Mnohem šikovnější by bylo, kdyby program inteligentně přebral nebo nabídl jako možný popis jmenovku disku. Také by bylo vhodné pro ulehčení práce proces zautomatizovat při načítání většího množství CD (jako např. v programu Where Is It).

Máte-li CD uložená v databázi, budete se v ní velmi jednoduše orientovat. V levém sloupci se zobrazuje stromová struktura adresářů, které program rozděluje podle interpretů a alb. V pravé části najdete informace o souborech včetně ID3 tagu (chybí podstatný údaj o rychlosti datového toku). Ve spodní části okna se nyní zobrazují údaje k aktuálnímu souboru. Se soubory i adresáři můžete pracovat zcela bez omezení.

Ze zaměření na soubory uložené na CD pramení i "virtuální" charakter databáze. V rámci databáze můžete měnit tagy (i hromadně pro více souborů), přesouvat a mazat soubory, ale s originálním souborem se přirozeně nic nestane. Všechny změny jsou ukryty v databázi a mimo ni se nijak neprojeví. Nová "revoluční" verze programu zatím oproti předchozí neumožňuje pomocí myši ("Drag and Drop") libovolně přesouvat složky a soubory.

Dovedně ukryta (v menu Playlist - přehrání) je možnost zkopírovat soubory i se změnami tagu zachycenými v databázi z CD na pevný disk. Uložené úpravy se omezují na základní ID3 tag v.1.1 (u něhož navíc nemůžete použít pole komentář, protože do něj program přidává adresářovou cestu, která se však do něj zdaleka nemůže vejít). V preferencích programu je možné nastavit šablonu pro přejmenování ukládaných souborů. Postup ukládání vyžadovaného playlistu je v MP3 Data zbytečně složitý, program je orientován na vytváření neobyčeně rozsáhlých playlistů . Nejprve musíte vytvořit z vybraných souborů seznam a teprve v nástrojích okna Seznam se dostanete k uložení playlistu.

Program funguje i jako nadstavba pro MP3 přehrávače, soubory můžete přehrávat přímo z databáze. Kromě ID3 tagu program nabízí i vlastní rozšířené charakteristiky MP3 souborů. V databázi můžete souborům přiřadit hodnocení a typ skladby obdobně jako v MusicMatch Jukeboxu. Výhodná je možnost nastavit hlasitost přehrávání pro každý jednotlivý soubor. Ke každému souboru můžete v databázi přiřadit také text písně (lyrics). Program bohužel nepodporuje žádný z rozšířených tagů (ID3 tag v2, Lyrics3 tag) využitelných mimo databázi, ani neumožňuje v textech využít časových značek. Texty písní nelze uložit přímo do souborů tak, jak to dokáže např. databázový program MP3 Manager.

Při velkém množství souborů určitě využijete funkci vyhledávání, které je možné provádět podle různých položek. Filtr umístěný přímo na hlavním panelu umožňuje jednoduše vyčlenit i z rozsáhlé databáze soubory určitého interpreta, alba, žánru či z určitého CD. Program MP3 Data poskytuje i další zajímavé možnosti. Z databáze lze exportovat sestavy do textového souboru. Přímo z programu si můžete vytisknout seznam a dokonce obaly na jednotlivá CD s MP3 soubory (obsah je uveden podle názvů alb). Autor dbal velmi úzkostlivě na možnou havárii a ztrátu dat. K dispozici je kontrolní chod, který najde skladby, jež jsou v databázi špatně propojeny. Vedle toho můžete data také zálohovat.

Proti předchozí verzi program doznal značných změn, které se projevují výrazně navenek v přepracovaném uživatelském rozhraní. Změna se týká i formátu ukládaných dat, proto musí uživatelé předchozí verze pro jejich přenesení použít převodní program, který naleznou na stránce s downloady. Instalační soubor MP3 Data je poměrně velký, protože program napsaný v Delphi využívá databázové jádro BDE (Borland Database Engine). Program si můžete stáhnout buď v plné verzi nebo ve verzi bez programových knihoven BDE, která je mnohem menší. Autor průběžně zveřejňuje aktualizace, které jsou většinou k dispozici jako opravy (patche), nikoli jako plné verze.

Program je plně v češtině, ale existuje také jeho anglická verze. Za nedostatek je nutno považovat, že ani třetí verze programu neobsahuje nápovědu. Využití všech funkcí rozhodně není jasné hned na první pohled. Škoda, že program neumožňuje pracovat přímo se soubory na disku a nepodporuje rozšířené standardy ID3 tagu. Jeho využití se tak velmi zužuje. Pokud vás oslovil zmíněný "virtuální" charakter databáze, jistě uvítáte, že program získáte zcela zdarma.

Autor: Rostislav Daňhel
Website: yo.cz/jetsetweb
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: yo.cz/pages/jetsetweb/Mp3Data.htm (5.5 MB)
Cena: Freeware

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: lepší vyhledávání souborů a informací v nich

Ilustrační foto - práce na PC

Vyhledávač informací v PC a duplicitních souborů se jmenuje LookDisk. Tvorbu screenshotů s popisky s možností uložit je...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...Najdete na iDNES.cz