Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 Data 3.0 - český databázový program

  0:10aktualizováno  0:10
MP3 Data je program domácího původu, jehož hlavním účelem je poskytnout přehlednou databázi MP3 souborů vlastníkům rozsáhlých kolekcí uložených na CD-ROM. Co pro jeho uživatele připravil autor v nové verzi?

MP3 Data je program domácího původu a upozornil nás na něj sám autor. MP3 Data slouží jako databáze MP3 souborů na jakémkoliv nosiči. Svou koncepcí je však program zamýšlen hlavně jako databáze MP3 souborů uložených na CD-ROM. Je určen pro ty, kteří chtějí mít přehled o své sbírce vypálených "empétrojek" a cítí potřebu měnit tagy, volně mazat a přejmenovávat (na "pevných" nosičích!). Většina ostatních programů vychází z jednoznačného stavu na CD a neumožňuje žádné změny.

Z koncepce programu vyplývají jeho omezení. Nelze jej využít pro jiné druhy souborů než MP3 a jeho největší slabinou je pominutí faktu, že mnoho uživatelů má soubory uložené na pevném disku. Program je schopen soubory z pevného disku načíst, ale pracuje s nimi stejně jako se soubory na CD-ROM. Zvláštností programu je i to, že automaticky nerozeznává disky v počítačovém systému. V preferencích programu musíte zadat, které jednotky budete používat, jinak se vám nepovede žádný ze souborů přehrát.

Načítání MP3 souborů z CD do databáze je poměrně rychlé, proces trvá okolo čtvrt minuty. Pokud chcete přidat do databáze další disk, musíte vždy manuálně zadat jeho název - popis. Mnohem šikovnější by bylo, kdyby program inteligentně přebral nebo nabídl jako možný popis jmenovku disku. Také by bylo vhodné pro ulehčení práce proces zautomatizovat při načítání většího množství CD (jako např. v programu Where Is It).

Máte-li CD uložená v databázi, budete se v ní velmi jednoduše orientovat. V levém sloupci se zobrazuje stromová struktura adresářů, které program rozděluje podle interpretů a alb. V pravé části najdete informace o souborech včetně ID3 tagu (chybí podstatný údaj o rychlosti datového toku). Ve spodní části okna se nyní zobrazují údaje k aktuálnímu souboru. Se soubory i adresáři můžete pracovat zcela bez omezení.

Ze zaměření na soubory uložené na CD pramení i "virtuální" charakter databáze. V rámci databáze můžete měnit tagy (i hromadně pro více souborů), přesouvat a mazat soubory, ale s originálním souborem se přirozeně nic nestane. Všechny změny jsou ukryty v databázi a mimo ni se nijak neprojeví. Nová "revoluční" verze programu zatím oproti předchozí neumožňuje pomocí myši ("Drag and Drop") libovolně přesouvat složky a soubory.

Dovedně ukryta (v menu Playlist - přehrání) je možnost zkopírovat soubory i se změnami tagu zachycenými v databázi z CD na pevný disk. Uložené úpravy se omezují na základní ID3 tag v.1.1 (u něhož navíc nemůžete použít pole komentář, protože do něj program přidává adresářovou cestu, která se však do něj zdaleka nemůže vejít). V preferencích programu je možné nastavit šablonu pro přejmenování ukládaných souborů. Postup ukládání vyžadovaného playlistu je v MP3 Data zbytečně složitý, program je orientován na vytváření neobyčeně rozsáhlých playlistů . Nejprve musíte vytvořit z vybraných souborů seznam a teprve v nástrojích okna Seznam se dostanete k uložení playlistu.

Program funguje i jako nadstavba pro MP3 přehrávače, soubory můžete přehrávat přímo z databáze. Kromě ID3 tagu program nabízí i vlastní rozšířené charakteristiky MP3 souborů. V databázi můžete souborům přiřadit hodnocení a typ skladby obdobně jako v MusicMatch Jukeboxu. Výhodná je možnost nastavit hlasitost přehrávání pro každý jednotlivý soubor. Ke každému souboru můžete v databázi přiřadit také text písně (lyrics). Program bohužel nepodporuje žádný z rozšířených tagů (ID3 tag v2, Lyrics3 tag) využitelných mimo databázi, ani neumožňuje v textech využít časových značek. Texty písní nelze uložit přímo do souborů tak, jak to dokáže např. databázový program MP3 Manager.

Při velkém množství souborů určitě využijete funkci vyhledávání, které je možné provádět podle různých položek. Filtr umístěný přímo na hlavním panelu umožňuje jednoduše vyčlenit i z rozsáhlé databáze soubory určitého interpreta, alba, žánru či z určitého CD. Program MP3 Data poskytuje i další zajímavé možnosti. Z databáze lze exportovat sestavy do textového souboru. Přímo z programu si můžete vytisknout seznam a dokonce obaly na jednotlivá CD s MP3 soubory (obsah je uveden podle názvů alb). Autor dbal velmi úzkostlivě na možnou havárii a ztrátu dat. K dispozici je kontrolní chod, který najde skladby, jež jsou v databázi špatně propojeny. Vedle toho můžete data také zálohovat.

Proti předchozí verzi program doznal značných změn, které se projevují výrazně navenek v přepracovaném uživatelském rozhraní. Změna se týká i formátu ukládaných dat, proto musí uživatelé předchozí verze pro jejich přenesení použít převodní program, který naleznou na stránce s downloady. Instalační soubor MP3 Data je poměrně velký, protože program napsaný v Delphi využívá databázové jádro BDE (Borland Database Engine). Program si můžete stáhnout buď v plné verzi nebo ve verzi bez programových knihoven BDE, která je mnohem menší. Autor průběžně zveřejňuje aktualizace, které jsou většinou k dispozici jako opravy (patche), nikoli jako plné verze.

Program je plně v češtině, ale existuje také jeho anglická verze. Za nedostatek je nutno považovat, že ani třetí verze programu neobsahuje nápovědu. Využití všech funkcí rozhodně není jasné hned na první pohled. Škoda, že program neumožňuje pracovat přímo se soubory na disku a nepodporuje rozšířené standardy ID3 tagu. Jeho využití se tak velmi zužuje. Pokud vás oslovil zmíněný "virtuální" charakter databáze, jistě uvítáte, že program získáte zcela zdarma.

Autor: Rostislav Daňhel
Website: yo.cz/jetsetweb
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: yo.cz/pages/jetsetweb/Mp3Data.htm (5.5 MB)
Cena: Freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Najdete na iDNES.cz