Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 discman má barevný displej a přehrává filmy v DivX (iRiver iMP 1100 - preview)

aktualizováno 
Korejský MP3 gigant iRiver představuje svůj nejnovější MP3 discman iMP 1100. Přístroj kromě MP3 a WMA přehrává filmy ve formátu DivX a Xvid a to i s českými titulky. Na jeho displeji si můžete prohlédnout fotografie uložené v JPG nebo BMP.

Po multimediálním harddiskovém jukeboxu PMP 140 (recenzi naleznete na našich stránkách zde), přichází iRiver s MP3 discmanem s podobnými vlastnostmi. Přístroj sice logicky nemá USB port, ani USB-On-the-go pro stahování dat z jiného zařízení, ale nabízí stejně jako PMP jukebox přehrávání filmů a prohlížení fotografií na vestavěném displeji.

První co nás zaujalo a čím discman překonává svého harddiskového souputníka, je výdrž interního akumulátoru (typ Li-ion). Podle údajů výrobce by se vám hudba ze sluchátek měla linout nepřetržitě 25 hodin. Sledovat filmy na vestavěném, barevném, dvoupalcovém TFT displeji pak budete moci celých šest hodin (opět údaj od výrobce). Nabíjení by přitom nemělo trvat déle než tři a půl hodiny. Podle našich zkušeností se značkou iRiver, by se uvedené hodnoty neměli o mnoho lišit od skutečnosti. Přehrávač lze samozřejmě přes adaptér (5 V) připojit k síti a šetřit tak baterie. Rozměry (134 x 145,8 x 23,4 mm, 277 g) se řadí mezi ty hubenější a to i přesto, že toho umí daleko víc než obyčejný discman.

 iriver_imp_1100_

Nakrmte ho jakýmkoliv cédéčkem

Discman si poradí jak s malými (8 cm), tak normálními cédéčky, ať už je vypálíte jako Packet write, ISO 9600, Joliet, Romeo nebo Multi-Session. Přístroj samozřejmě přehrává i audio CD a navíc zobrazuje i CD-Text. Neznámou pro něj není ani Enhanced nabo Mixed CD. 

Z kompresních audio formátů přečte MPEG 1/2/2,5 Layer 3 (MP3), WMA a ASF(audio). Bitrate se těchto formátů musí pohybovat v rozmezí 8 - 320 kbps. Z nějakých důvodů, které zná asi jenom iRiver, není opět ohlášena podpora formátu OGG. Uvidíme, snad se jí dočkáme s novým firmwarem alespoň tak, jak tomu bylo u předešlých iMP discmanů. Informace z ID3 tagů umí iMP 1100 načítat z verzí 1/2.2.0/2.3.0. Otázkou zůstává zda dokáže zobrazit i jiné údaje než pouze název skladby a alba a jméno interpreta. Podpora čeština je u iRiveru samozřejmostí.

Ochranu proti otřesům zajistí antishock s kapacitou 256 MB.

iriver_imp_1100_ 

Pusťte si film s českými titulky

Filmy lze sledovat na vestavěném displeji, nebo si je přes TV-out výstup promítat na obrazovku televize (NTSC/PAL). Podporovány jsou formáty AVI a ASF zakomprimované v DivX nebo Xvid. Aby byl símek discmanem přehratelný musí být dodržen určitý audio a video bitrate (různý podle kodeku) a snímkovací frekvence (fps). Přesné údaje jsou uvedeny v následující tabulce:

kodek

maximální video bitrate

maximální audio bitrate

maximální rozlišení

DivX 5.x, Xvid 2 Mbps 8 kbps - 192 kbps 720 x 480
DivX 4.0 2 Mbps 8 kbps - 192 kbps 640 x 480
DivX 3.11 800 kbps 8 kbps - 192 kbps 352 x 240
Pro všechny kodeky platí maximální snímkovací frekvence 30 fps.

iRiver podporuje titulky ve formátu SMI. Podle zkušeností s titulky u jukeboxu PMP je pravděpodobné, že čeština v nebude ani discmanu dělat problémy.

Pokud film technicky neodpovídá požadavkům uvedeným v tabulce, bude možné jej pomocí jednoduchého přiloženého software (iRiver Media Converter) překonvertovat na potřebný bitrate. Bude-li program totožný se softwarem přiloženým k PMP 140, není nutné se obávat složitosti. Celá operace sestává všeho všudy ze tří, až čtyř jednoduchých kroků (vyběr filmu ke konverzi, zvolení výsledného bitrate a umístění překonvertovaného filmu). Nepříjemným faktem pak zůstává pouze čas (1 - 3 hodiny), který nad konverzí strávíte.

iriver_imp_1100_ 

Prohlédněte si své fotografie

Snímky musí být uloženy ve formátech JPG (non progressive) nebo BMP (mono, 4/8/24Bit). Maximální rozlišení u JPG je 3100 x 2100 pixelů, u BMP pouze 800 x 600 obrazových bodů. Přímo v discmanu bude možné snímky zvětšovat a otáčet.

Koupit? A kde?

Zatím se discman IMP 1100 prodává pouze zde, ale díky společnosti Fast ČR, a.s. se jistě brzy dostane i k nám. Cena by, alespoň podle údajů výrobce, měla být zhruba dvojnásobná oproti discmanu iMP 550 tj necelých 10.000 Kč. Na přesnou částku si však budeme muset počkat až do doby, kdy se u nás discman začne skutečně prodávat.

Autor:


Témata: fotografie, AVI, MPEG, software, USB

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Najdete na iDNES.cz