Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 discmany končí. Nastupují flashové a HDD přehrávače

aktualizováno 
Letošní rok hodně napověděl o nejbližší budoucnosti pamětí používaných v MP3 přehrávačích a typu přehrávačů vůbec. Na trhu se objevilo velké množství flashových přehrávačů, několik nových harddiskových přístrojů a pouze velmi málo MP3 discmanů.

MP3 přehrávače čeká v nejbližších letech velký rozkvět. Tak o tom alespoň hovoří nedávná studie IDC. Existuje však několik typů MP3 přehrávačů podle toho jaká média přístroje pro uskladnění digitální hudby (a nejen jí) používají. Budou se na výslunní zájmu hřát flashové přehrávače nebo snad harddiskové jukeboxy? A co MP3 discmany mají ještě šanci?

Přehrávače s pamětí flash dělá již každý

U flashových přehrávačů se pomalu, ale jistě začíná přesouvat standard ze 128 MB na 256MB paměti. Ještě minulý rok se přitom běžně prodávaly přístroje s pouhými 64 MB úložného prostoru. Ceny také neustále klesají a aktuálně se u kvalitních přehrávačů pohybují okolo 5.000 Kč za 256MB přístroj. Nejsou ovšem výjimkou přístroje s 256MB paměti za cenu okolo 2.000 Kč. Jedná se většinou o nepříliš kvalitní a nevybavené přehrávače prodávané pouze v supermarketech.  

Trend nízkých cen u některých výrobků je způsoben i tím, že přehrávače s flashovou pamětí dnes vyrábí v podstatě každý. Výrobci počítačů počínaje a tradičními výrobci hi-fi komponentů konče. Jen pro srovnání, samotná flashová paměť v podobě USB klíčenky s kapacitou 128 MB dnes stojí méně než 500 Kč.

Podle zástupce společnosti Fast  ČR, která k nám dováží výrobky značky iRiver, se nedá příští rok očekávat nějaký zásadní cenový skok v oblasti flashových přehrávačů. Ceny budou i nadále klesat, ale kvalitní přehrávač s dobrým zvukem a plnou výbavou s kapacitou 256 MB se pod hranici 3.000 Kč ještě dlouho nepodívá.

Citovaná studie IDC uvádí, že do roku 2008 se očekává růst počtu prodaných kusů těchto přehrávačů až na 50 miliónů oproti 12,5 miliónu v roce 2003. Flashové přehrávače by tak měly být nejrozšířenějším typem MP3 playerů.

Harddisky se zmenšují a zmenšují a ....

Spolu s fyzickou velikostí "klesá" i kapacita pevných disků, které jsou v přehrávačích používány. Podle některých průzkumů mají totiž u zákazníků největší popularitu miniaturní přístroje se 4GB harddiskem. Nepřímo tento trend potvrzuje i studie IDC. Podle ní se dá očekávat velký nárůst prodeje přístrojů s jednopalcovým nebo ještě menším harddiskem. Směr v této oblasti určila společnost Apple se svým megaúspěšným iPodem mini.

Nástup mini jukeboxů je již u některých výrobců a dovozců  více než patrný. Společnost Euroformosa (dovozce značky MPIO a CM Tech) začala do ČR dovážet i výrobky značky RIO v jejíž nabídce je mini jukebox RIO Carbon , který přímo konkuruje iPodu mini.

Mezi novinkami značky iRiver pro rok 2005, které jsme vám představili, je mini jukebox H10. Na trhu se objeví již velmi brzy.

Je otázka, jak bude na tyto minipřehrávače reagovat náročný tuzemský zákazník zvyklý na 20GB harddisky a kompletní výbavu. Na druhou stranu nástup mini jukeboxů neznamená konec klasických harddiskových přehrávačů s 20 nebo 40 GB harddiskem, linkovým vstupem, FM tunerem apod.  Další kategorii tvoří také přístroje přehrávající video ve formátech DivX, Xvid apod.

MP3 discmany pomalu končí

Za poslední rok se na trhu objevilo pouze několik opravdu kavlitních MP3 discmanů. Jejich počet by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Zásadní novinku přinesl pouze iRiver v podobě discmanu iMP 1100 s barevným displejem a možností přehrávání komprimovaného videa.

Postupný odklon od discmanů je patrný i u jiných firem. Podle studie IDC se právě v oblasti MP3 CD discmanů a MiniDisců očekává největší pokles prodeje i výroby. Nárůst se dá předpokládat pouze v "supermarketové" třídě. Tedy spíše levnějších a méně kvalitních přístrojů.

Příznivci discmanů se však zatím nemusejí ničeho obávat. Přehrávače na kompaktní disky budou mít své opodstatnění nejméně do té doby, než se přestanou vyrábět lisovaná CD s hudbou. Při pohledu do kamenných obchodů v ČR, by se dokonce mohlo zdát, že MP3 CD playery vedou co do počtu nad ostatními typy přehrávačů. Svědčí to o stále velké popularitě těchto přístrojů u nás nebo o neschopnosti prodejců dostatečně rychle reagovat na nové trendy.

A shrnutí?

Budoucnost patří aluminiu, flashovým a harddiskovým MP3 přehrávačům.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Chcete poslouchat a ne vybírat? Spotify spustilo aplikaci Stations

Novou aplikaci Stations od Spotify si zatím oficiálně nenainstalujete ...

Nová bezplatná hudební aplikace Stations neumožňuje spustit konkrétní skladbu, album nebo interpreta. Posluchač si...

Apple kupuje Shazam, iTunes se naučí rozpoznávat hrající hudbu

Aplikace Shazam

Apple chce své služby obohatit o prvky rozšířené a virtuální reality a koupě Shazamu je logickým krokem - aplikace...

Stačí jim říci a sluchátka s Alexou vám pustí hudbu, kterou chcete

Sluchátka Aventho Wireless dostanou během letošního roku zajímavou aktualizaci.

Softwarová aktualizace nastěhuje do sluchátek Avento Wireless od společnosti Beyerdynamic digitální asistentku Alexu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz