Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 12.týden

  0:20aktualizováno  0:20
Pravidelný souhrn nejdůležitějších novinek a zajímavostí ze světa MP3 a dalších digitálních multimediálních formátů. (Předčasný konec Gnutelly?, Vzdala firma RealNetworks souboj s Microsoftem?, NapAMP v0.2, Hardwarové přehrávače na českém trhu a další)
Předčasný konec Gnutelly?
V minulém přehledu novinek jsme vás informovali o novém konkurentu MP3 vyhledávače Napsteru z dílny tvůrců přehrávače Winamp - firmy Nullsoft. Program Gnutella způsobil na Internetu obrovský rozruch a jeho beta verze byla záhy stažena. Nyní se zdá, že tento projekt nepřekročí stádium testování a Napster se nebude muset obávat konkurenta. Gnutella funguje stejně jako Napster na principu sdílení sbírek MP3 souborů v počítačích připojených uživatelů. V takovém systému není možná žádná kontrola porušování autorských práv u nahrávek. To by samo o sobě nemuselo vadit, jak naznačuje neohrožený postup Napsteru čelícího žalobám z podpory nelegálního kopírování. Problémem je, že Nullsoft koupila americká internetová společnost AOL, která dojednala fúzi s nahrávacími společnostmi Warner Music a EMI. Krytí právně pochybného internetového produktu by mohlo firmě AOL zkomplikovat cestu na trh s digitalizovanou hudbou. Hlavním odpůrcem Napsteru a podobných aktivit jsou právě hudební firmy a jejich zástupce organizace RIAA. Společnost AOL proto přišla s prohlášením, že software Gnutella byl neautorizovaným nezávislým projektem a server, který umožňoval přístup k tomuto programu byl odstaven. Autoři programu řekli, že se nemohou dále vyjadřovat. O dalším vývoji této kauzy vás budeme informovat.

Gnutella

MP3 Manager 32 verze 4.51
Vývoj vynikajícího programu pro správu MP3 souborů MP3 Manager 32 stále pokračuje. Přesně po měsíci od nové verze 4.50 přichází autor MP3 Manageru 32 s vylepšenou verzí 4.51. Verze 4.51 přináší kromě drobných oprav dvě novinky: schopnost Drag & Drop a nový systém nápovědy. Pomocí funkce Drag & Drop nyní můžete lehce kopírovat a přesouvat soubory z a do MP3 Manageru a jiných aplikací. Nová nápověda je v pěkně graficky zpracovaném formátu HTML. Zatím zůstává pouze v angličtině. Program je freeware a můžete si ho stáhnout na domovské stránce ve dvou formách - v plné verzi (3.5MB) a v mini verzi (290kB), pokud upgradujete program z předchozích verzí.

Kubik MP3 manager 3.33
Drobného vylepšení se dočkal i další český organizátor MP3 souborů, který jsme recenzovali, Kubik Mp3 manager. V nové verzi byla vylepšena funkce scandisk.

Hardwarové přehrávače i na českém trhu
Nabídka na českém trhu se pomalu rozrůstá. Ještě nedávno bylo u nás možno koupit pouze přehrávače značek Diamond Multimedia (Rio) a Thomson (Lyra). K nim přibyl přehrávač Pine D´Music a to bylo vše, co se nabízelo českému spotřebiteli. Obchody s počítači a spotřební elektronikou zatím nový druh zboží spíše ignorují. Díry na trhu využila firma Scarab a přišla se soustředěnou nabídkou "elektroniky do kapsy" na Internetu. Na jejích stránkách si zatím můžete objednat na dobírku z nabídky šesti přenosných MP3 přehrávačů v cenovém rozpětí 6490 až 12078 Kč (včetně DPH). Kromě přehrávačů výše zmíněných značek Diamond RIO PMP300 , Diamond RIO PMP500 , Lyra a D'Music si můžete koupit Mpaxx M-P 100 od firmy Grundig a výrobek holandské značky Arowana.

Arowana

Vzdala firma RealNetworks souboj s Microsoftem nebo tomu bylo naopak?
Společnost RealNetworks založená odpadlíkem Microsoftu R. Glazerem se prosadila s nejúspěšnějším formátem RealMedia pro streaming zvukových i video souborů na Internetu. Pak přišel Microsoft se svým vlastním formátem Windows Media, který začal konkurenční formát vytlačovat. Obě firmy ve svých softwarových produktech formáty "toho druhého" okázale ignorovaly. Nyní RealNetworks získaly licenci na kodek Microsoftu pro použití ve svém multimediálním přehrávači RealJukebox. Obě firmy okamžitě dohodu interpretovaly jako důkaz jejich dominance na trhu. Technologie Windows Media je nyní dostupná v řadě přehrávačů (MusicMatch Jukebox, Winamp, Liquid Audio Player) a podle Microsoftu RealJukebox tak jen přidá formátu na popularitě. RealNetworks naproti tomu dokazují, že jejich přehrávače jsou nejpopulárnější a že se tomu Microsoft musel přizpůsobit, chce-li uspět v oblasti multimedií. RealJukebox podporuje množství zvukových formátů a formát Microsoftu byl přidán až nyní. Pro uživatele celý spor nemá žádný význam, vzhledem k množství různých formátů, jimiž je Internet zaplněn, dnes většina přehrávačů umožňuje přístup k celé paletě kompresních metod.

NapAMP v0.2
Krátce po svém prvním uveřejnění přichází Napster plugin NapAmp pro přehrávač Wjinamp s novou verzí 0.2. NapAMP umožňuje vyhledávat a stahovat MP3 soubory z databáze Napsteru přímo z přehrávače Winamp. Nová verze odstraňuje řadu chyb a přináší jedinou změnu. Nepříjemnou vlastnost okna NapAmpu, které bylo stále na vrchu plochy Windows, nahradila možnost minimalizovat okno na lištu operačního systému.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz