Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 13.týden

  0:25aktualizováno  0:25
Wrapster 1.0 = Napster + Warez?, ATRAC3 - alternativa MP3 od Sony, Německá firma si registrovala MP3 a další. Jako každý týden, i dnes vám přinášíme výběr toho nejzajímavějšího ze světa MP3 a digitalizované hudby.
Wrapster 1.0 = Napster + Warez?
Napster proslul jako program zprostředkující výměnu MP3 souborů. Získal si obrovskou popularitu bez ohledu na nevraživost hudebních firem, které se cítí poškozovány nelegálním šířením hudby v MP3 formátu. Omezením napsteru však zůstala jeho vazba na soubory sice nejoblíbenější, ale nikoli jediné zvukové komprese - MP3. V dnešní době existuje zejména na Internetu obrovské množství různých multimediálních formátů. Šíří se nejen zvukové, ale i video nahrávky. Na tuto situaci zatím Napster nereagoval, a proto se objevil program Wrapster. Wrapster je "zipovací" program, který umožňuje šířit pomocí Napsteru soubory s jakoukoliv koncovkou, tedy nejen multimédia, ale i programy a jiné soubory. Wrapster zapakuje jakékoliv soubory do jednoho souboru podobně jako Zip. Výsledný soubor má koncovku .mp3. Aby bylo možno tyto soubory rozeznat od normálních MP3, nastavuje u nich Wrapster určitým způsobem hodnoty, které se zobrazují v Napsteru. Rychlost datového toku je prezentována jako 32kb/s a vzorkovací frekvence jako 32 kHz, tyto hodnoty lze zadat v Napsteru jako vyhledávací parametry. O tom, že se jedná o pokus, dále ulehčit nelegální šíření souborů po Internetu není pochyb. Sám autor programu, který vystupuje pod přezdívkou Octavian, v nápovědě demonstruje způsob šíření souborů pomocí Napsteru - Wrapsteru na příkladu "sdílení" kopie Windows 2000. Napster se může lehce stát největším veřejně přístupným warez serverem na světě. Reakce Napsteru je zatím zdrženlivá, přestože již čelí několika žalobám z napomáhání poškozování autorských práv. Napster nepodnikl žádné kroky k blokování Wrapsteru a razantně by zřejmě postupoval jen pod tlakem úřadů. Program Wrapster je volně k dispozicí na adrese http://notoctavian.tripod.com/.

Německá firma si registrovala MP3
Německá firma Hypermedia GmbH Webcasting si registrovala název MP3 jako ochrannou známku v zemích Evropské unie. Nyní podle zákonů EU čeká na námitky jakékoliv zainteresované strany. Slovo MP3 je dnes jedním z nejfrekventovanějších v internetových vyhledávačích a stalo se symbolem revoluce v poslechu i distribuci hudebních nahrávek. Co svým počinem firma sleduje není známo a sama firma to nijak neobjasnila. Hypermedia se zabývá on-line sířením zvuku i obrazu prostřednictvím Internetu.

ATRAC3 - alternativa MP3 od Sony
Adaptive Transform Coustic Coding 3 (ATRAC3) je rozšířením kompresní metody původně vyvinuté pro ukládání dat v zařízení minidisk firmy Sony. Firma Sony již minulý měsíc oznámila, že poskytla licenci na kodek ATRAC3 firmám Fujitsu, Hitachi, Motorola, NEC, ROHM, SANYO a Texas Instruments. Současně oznámila firma SonicSolutions, že kodek bude přímou součástí jejího softwaru iMaster. S kompresní metodou ATRAC3 pracují hardwarové MP3 přehrávače, které Sony vyrábí již od minulého roku (Memory Stick Walkman NW-MS7 a VAIO Music Clip MC-P10). Nyní si můžete sami poslechnout, jak zní skladby komprimované touto metodou. Na adrese http://www.world.sony.com/Electronics/ATRAC3/index.html si můžete stáhnout přehrávač a deset hudebních ukázek kódovaných ve třech kompresních poměrech. Neváhejte, protože nabídka má platit jen do 31. března 2000. Požadavky na počítač jsou pro přehrávání ATRACu tyto : procesor 200Mhz, paměť 32MB, Microsoft Windows 95 s nainstalovaným DirectX.

WildTangent Audio Visualizer
Příznivci pohyblivých obrázků a efektů doprovázejících hudbu přehrávanou na počítačích mohou vyzkoušet nový produkt firmy WildTangent. Jedná se o vizualizační plugin pro oblíbené přehrávače Sonique, UltraPlayer a Winamp. Firma WildTangent, která se zabývá softwarem pro 3D grafické animace a pro zapojení multimédií v Internetu, tento svůj potenciál plně využila i ve svém vizualizačním programu. WildTangent Audio Visualizer si můžete zdarma stáhnout na adrese http://www.wildtangent.com/download/adriver/index.php3. Minimálními požadavky jsou Microsoft Windows 95/98/2000/NT 4.0 (SP3), Pentium 233 Mhz, Microsoft DirectX 3. 3D grafická karta není nutná, ale je doporučená.

FlashTrax - další MP3 přehrávač v magnetofonové kazetě
Nedávno jsme vás informovali o hardwarovém přehrávači Rome MP3, který má tvar magnetofonové kazety a s jeho pomocí můžete přehrávat MP3 v obyčejném kazetovém magnetofonu. Nápad se zřejmě zalíbil více firmám. Firma SmartDisk oznámila, že vyvinula prototyp patentovaného přístroje, který rozšíří digitalizovanou hudbu i mezi uživatele tradičních kazetových přehrávačů. Výrobek nazývaný FlashTrax připomíná běžnou audio kazetu, ale obsahuje slot pro výměnnou paměťovou kartu flash, do níž se ukládají komprimované digitální zvukové soubory. Výrobce počítá s tím, že se přehrávač uplatní zejména v automobilových kazetových magnetofonech a umožní jejich uživatelům poslech hudby z Internetu nebo hudby zkopírované ze sbírky CD. MP3 přehrávač využívá karty typu MultiMediaCard a k přehrávání v kazetovém magnetofonu nepotřebuje žádné další příslušenství.

Audiograbber 1.62 build 2
Nová verze nejoblíbenějšího programu na grabování CD opravuje problém, který nastal v operačních systémech Windows 2000 a NT, v nichž nebyl nainstalován fungující ASPI manažer. Novinkou je možnost neomezeného kódování do 160 kb/s, které nyní uvolnil Microsoft. S Audiograbberem souvisí i další zajímavá zpráva, která se však netýká přímo programu. MP3.com se uvolil předat doménu s názvem Audiograbber, kterou si potměšile zaregistroval. Program nyní skutečně najdete na adrese http://www.audiograbber.com.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Najdete na iDNES.cz