Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 14.týden

  0:20aktualizováno  0:20
Pravidelný výběr novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií přináší DivX - MP3 pro video?, FreeAMP 2.0.6, Fraunhoferův institut bude chránit autorská práva a další.
DivX - MP3 pro video?
Z internetového undergroundu se vynořil nový formát pro ukládání videa v počítači. Jeho ambicí je stát se v oblasti video souborů tím, čím je MP3 v oblasti zvuku. Metoda umožňuje zachovat vysokou kvalitu obrazu při relativně malém souboru. Celovečerní film se tak vejde na jedno běžné CD a může být šířen po Internetu. Video složka je založena na hacknutém standardu MPEG-4 využívaném Microsoftem v jeho formátu Windows Media. Zvukovou část dodává osvědčený formát MP3. Proti formátu Microsoftu ASF, který podává stejný kompresní výkon je kvalitnější hlavně zvuková stránka. K novému formátu neexistuje žádný přehrávač, ale instalujete-li kodek, můžete soubory přehrávat ve Windows Media Playeru. Pokud byste chtěli nový formát vyzkoušet, naleznete na domovské stránce kromě instalačního souboru také odkazy na trailery k několika známým filmům. Kompresní video formáty mají přece jen vyšší nároky na hardware a vyžadují počítač alespoň s Pentiem 300 Mhz.

A kdepak ty osmibity jsou...
Možná i vy patříte k těm, kteří nostalgicky vzpomínají na krásné doby osmibitových počítačů, kdy se paměť počítače počítala v kilobytech a jako přenosné médium se používala obyčejná magnetofonová kazeta. Pokud si občas postesknete po svém ZX Spectru, Didaktiku či Commodoru, jistě si rádi poslechnete píseň skupiny MJ Hibbett & The Validators Hey Hey 16K. Skladbu ve formátu MP3 si můžete volně stáhnout na adrese http://www.aas.mcmail.com/aas024/start.htm a její text naleznete zde na domovských stránkách skupiny.

Ultraplayer už také vytváří MP3
Před nedávnem zrozený MP3 přehrávač Ultraplayer se má čile k světu. Přehrávač, který se prosadil se zejména díky propracované podpoře skinů a vizualizačních efektů zatím dosáhl verze 0.97. Aby dále zvýšil svou konkurenceschopnost, spojil se s firmou Proteron, která je tvůrcem programu EasyMP3. EasyMP3 je nyní volnou součástí přehrávače a poskytuje všechny funkce potřebné ke tvorbě vlastních MP3 souborů. Přímo v Průzkumníkovi můžete ukládat zvuková CD do souborů WAV a kódovat je do formátu MP3. Ultraplayer se tak stává konkurencí nejen populárním přehrávačům WinAmp a Sonique, ale i stále populárnějším jukeboxům (MusicMatch, Media Jukebox). Ultraplayer s EasyMP3 k dispozici na adrese http://www.ultraplayer.com/. EasyMP3 je narozdíl do samotného přehrávače sharewarovým programem.

FreeAMP v2.0.6
Objevila se nová verze i od dalšího známého MP3 přehrávače - FreeAMP 2.0.6. Jak symbolizuje i název FreeAMP byl od počátku projektován jako freewarový program s otevřeným zdrojovým kódem. Novinkami poslední verze jsou kromě obligátních oprav i vylepšený systém updatů a podpora streamingu MP3 souborů (ShoutCastu). Program je k dispozici nejen pro operační systém Windows, ale existuje i ve verzi pro Linux a připravují se verze pro další platformy. Poslední verzi si můžete stáhnout na domovských stránkách http://www.freeamp.org/.

.

Fraunhoferův institut bude chránit autorská práva
Fraunhoferův institut, který se proslavil vývojem digitálních technologií komprimace zvuku a videa pracuje na společném projektu s firmou InterTrust, která poskytuje systémy pro tzv. Digital Rights Management (DRM). Účelem DRM je zajistit distribuci nahrávek v digitální formě před nelegálním zneužitím, zejména v prostředí Internetu. Cílem spolupráce je společný rozvoj programových komponentů a aplikací podporujících DRM. Měly by se spojit kompresní metody vyvinuté Fraunhoferovým institutem (MP3) s technologií DRM firmy InterTrust. Nově vyvinuté aplikace se mají uplatnit v rámci iniciativy Open Rights, jejímž cílem je připravit programové komponenty využitelné v multimediálním aplikacích a pomocí standardního rozhraní je kombinovat se systémem DRM. Programové komponenty iniciativy Open Rights musí být volně k dispozici a obdrží tzv. Meta Trust certifikát. Oba partneři doufají, že se OpenRights stane novým standardem ochrany digitalizované hudby a oporou hudebního průmyslu.

Chcete vlastní WWW adresu s názvem MP3?
Na adrese eMP3.com se můžete dozvědět mnoho zajímavého ze světa MP3. To však není vše, nyní můžete využít přesměrovací službu, díky níž budou vaše internetové stránky adresovány pod stejným názvem, ať pro ně zvolíte jakéhokoliv hostitele. Pokud se zaregistrujete, bude vám přidělena adresa ve tvaru jméno.emp3.com. Tato služba je zcela zdarma a jistě potěší zejména příznivce MP3 formátu.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Český rozhlas slaví úspěch s první hrou živě vysílanou odrazem přes Měsíc

První živě vysílaná hra odrazem přes Měsíc. Ze Země na Měsíc od Julese Verna...

Stanice Český rozhlas Dvojka v neděli poprvé v historii vysílala odrazem o měsíční povrch. Rozhlasovou hru na motivy...

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz