Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 17.týden

  0:50aktualizováno  0:50
Pravidelný výběr novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií je věnován především situaci okolo programu Napster a zajímavým softwarovým novinkám.
Situace okolo Napsteru
Nemůžeme začít ničím jiným, než tématem o němž se nyní na Internetu nejvíce mluví - programem Napster. Program umožňuje sdílení MP3 souborů přes Internet a jejich stahování. O tom, že je tento program trnem v oku velkým hudebním firmám zastupovaným v Americe organizací RIAA, není sporu. Žaloba, kterou RIAA na Napster podala pro napomáhání porušování autorských práv, se již začala soudně projednávat a pro Napster celkem úspěšně, protože soud nenařídil prozatímní uzavření systému Napster. Zdá se však, že těžká doba pro Napster teprve začíná. To, že se proti Napsteru ozývají zástupci hudebních firem nemůže nikoho překvapit. Vzrušení však vyvolá, když se do záležitosti vloží známé jméno, když se ozve známý umělec, jehož autorská práva jsou pomocí šíření MP3 souborů na Internetu porušována. Takový případ nastal nyní. Jak jsme vás informovali ve zvláštním článku známa hudební skupina Metallica podala žalobu na Napster a tři univerzity, jež umožňovaly studentům na své internetové síti přístup k Napsteru. "Těžký kov" Metallicy nezůstal osamocen. Vzápětí tento příklad následoval další umělec z oblasti populární hudby, tentokrát rapper Dr. Dre (rovněž jsme informovali). Také tohoto interpreta zastupuje stejný právník jako Metalliku a předpokládá se, že by se mohli přidat další umělci. Celá záležitost je ovšem spíše mediálním popraskem a rozhodující bude, jak dopadne soudní jednání, které iniciovala RIAA. Tato právní problematika je zcela nová a případ se spolu s kauzou MP3.com stane precedentem pro obdobné záležitosti. Napster však nezůstává zcela osamocen. Kromě podpory svých uživatelů se snaží získat podporu z řad umělců. Pro svobodnou výměnu hudby, již Napster zprostředkovává, se vyslovila i populární rocková skupina The Offspring. Poslední akcí, jíž Napster zorganizoval, je financování turné skupiny Limp Bizkit. Vstupné na koncerty bude zdarma a všechny náklady odhadované na dva milióny dolarů platí Napster. Zdá se, že ať už soud dopadne jakkoliv, zatím z právních sporů mají prospěch hudební konzumenti.

CuteMX 1.6
Zatímco Napster má problémy, konkurence, která dělá přesně totéž, se má čile k světu. Nedávno jsme vás informovali o finální verzi programu CuteMX a již tu máme verzi další. Cute MX je jedním z programů na vyhledávání a stahování souborů, jehož principem je sdílení souborů připojenými uživateli. Tento systém, s nímž prorazil program Napster, se stal nejoblíbenějším způsobem získávání MP3 souborů na Internetu. Vzhledem k počtu připojených uživatelů je databáze dostupných souborů opravdu rozsáhlá. CuteMX patří ke špičce programů tohoto druhu. V nové verzi přichází s "vychytanými" chybami. Nejzávažnější změnou je vylepšení práce s firewally, které uživatelům značně znepříjemňují život. Přibylo vypsání rychlosti reakce počítačů s vyhledanými soubory (ping), díky němuž se také nezobrazí uživatelé, kteří jsou offline. Pokud jste za firewall nezobrazí se výsledky u ostatních, kteří jsou také za firewall. Tyto možnosti zajišťují téměř stoprocentní úspěšnost stažení. CuteMX v nové verzi převyšuje program Napster, ale stále má o něco menší počet připojených účastníků. Proti Napsteru neumožňuje zadat při hledání tolik kritérií (zejména chybí bitrate), ale zato můžete hledat všechny možné druhy multimediálních souborů včetně videí. Nejste omezeni pouze na formát MP3 jako u Napsteru. Díky zmíněnému prověřování výsledků hledání máte jistotu, že zobrazené soubory můžete skutečně stáhnout. Program má v sobě pojistku proti egoistickým "vysavačům", kterou je skutečnost, že musíte nabídnou ke sdílení alespoň jeden soubor, abyste mohli stáhnou soubor od někoho jiného.

Sonique Crossfader v0.2
Pro příznivce MP3 přehrávače Sonique přinášíme tip na jeho rozšíření. Zdá se že s novou verzí, která přinesla pronikavá zlepšení, se pomalu začínají objevovat kromě vizualizačních pluginů i další druhy pluginů, které doposud u tohoto přehrávače chyběly. Jedním z nich je Sonique Crossfader v0.2, jenž přináší funkce, které uživatelům přehrávače Winamp s příslušnými pluginy jsou dávno známé. Plugin Sonique Crossfader dokáže jak jeho název napovídá provádět crossfade, tedy pozvolný přechod mezi dvěma následujícími skladbami podobně jako pravý DJ nebo speciální mixovací software. Plugin si spolu s mnoha dalšími pluginy si můžete stáhnout na stránkách Sonique.

CoolPlayer v1.0 Build 7198
V moři softwarových přehrávačů je dnes těžký výběr a většina uživatelů se drží osvědčených programů, jako Wianmp nebo Sonique. MP3 přehrávač Coolplayer se vyznačuje svou malou velikostí a rychlostí. Přehrává všechny MP formáty (MP1-3) včetně MP3 streamingu. Dokáže pracovat s playlisty pomocí zabudovaného editoru. Z dalších populárních možností jež MP3 přehrávače poskytují nechybí ani podpora skinů, pomocí nichž si můžete upravit vzhled programu podle vlastních potřeb. Zcela však schází podpora pluginů a vizualizace přehrávané hudby. Nové verze malého MP3 přehrávače CoolPlayer se objevují velmi často, protože je program stále zdokonalován. Poslední zveřejněný build přináší hlavně opravy chyb, jež se týkají práce s playlistem. Program si můžete stáhnou na adrese http://www.daansystems.com/coolplayer

Sound Control Plus v1.55
Velice pěknou náhradu zvukového mixéru pro Windows, program Sound Control Plus jsme vám již doporučili v samostatném článku. Tento freewarový program přidává proti standardnímu Windows mixeru nové rysy, z nichž nejdůležitější je možnost ovládání pomocí klávesových zkratek. Program podporuje ovládání Winampu pomocí lklávesových zkratek a obsahuje OSD (On Screen Display). Program funguje ve všech systémech Windows 95 / 98 / NT4 / 2000. Autor programu Paul McKnight nyní zveřejnil jeho verzi 1.55, jež přináší hlavně opravu OSD, který je nyní mnohem rychlejší. V menu přibyla nabídka About. Program najdete na stránkách Really Effective Software.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz