Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 19.týden

  0:45aktualizováno  0:45
MP3 přehrávač pro sportovce a samozřejmě situace okolo Napsteru a MP3.com v pravidelném výběru novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
PSA Play 120 - Nike proniká k MP3
Firma Nike je známá hlavně produkcí sportovní obuvi. Nyní se však nechala zlákat popularitou MP3 a rozhodla se věnovat i zcela odlišné oblasti - MP3 přehrávačům. Protože se jedná o sportovní firmu, je i tato aktivita ve zdánlivě zcela nesouvisející oblasti činnosti zaměřena na sportovní využití. Nike oznámila, že brzy uvede do prodeje MP3 přehrávač určený pro osoby pěstující sport a zejména jogging. K tomuto účelu byla v rámci Nike vytvořena zvláštní pobočka Nike Techlab, která se ve spolupráci s firmou S3 zabývá vývojem výrobků pro sportovce, které využívají nové technologie. V této souvislosti je nutné poznamenat, že Diamond Mulstimedia, který vyrábí MP3 přehrávače RIO je dnes součástí S3.

Přehrávač dostal název PSA Play 120 (Personal Sport Audio Play). Je vybaven 64 MB paměti flash RAM, což je dnes standard umožňující uložit přes hodinu hudbu v tzv. kvalitě blížící se CD (MP3 128kbit/s), a displejem LCD. Orientace na využití při sportu se projevila hlavně v designu výrobku a ve způsobu jeho upevnění a ovládání. Malá hmotnost a velikost, jakož i odolnost proti nárazům jsou vlastnosti, které jsou u toho typu přehrávačů společné všem značkám. Cena přehrávače byla stanovena na 299 dolarů. O přehrávači a dalších produktech Nike Techlab se můžete dočíst na adrese www.nikebiz.com/media/n_techlab.shtml.

MP3.com se snaží o dohodu a ustoupil
Poté co MP3.com prohrál první kolo soudního řízení ve věci jeho služby nabízející přehrávání MP3 souborů majitelům originálních CD (My.MP3.com), rozhodl se ustoupit. MP3.comu se nepodařilo soud přesvědčit o neopodstatněnost žaloby hudebních firem a tlak obrovské pokuty, již by musel zaplatit jako odškodnění, a o níž má být rozhodnuto teprve koncem května je příliš velký. MP3.com z větší části svou službu zablokoval, takže klienti místo hudby uslyší omluvu v MP3 formátu. Všichni registrovaní uživatelé dostali od MP3.comu oficiální omluvný email, z něhož vyplývá, že jsou zablokovány skladby velkých labelů. MP3.com nyní s hudebními firmami vyjednává, ale budoucnost oblíbené služby My.MP3.com tak, jak byla původně koncipována je nejistá. Zda se MP3.com s hudebními firmami dohodne nebo zda budou chtít obdobnou službu poskytovat samy, ukáže nejbližší budoucnost.

Napster splnil slib a zablokoval přístup 317377 uživatelům
V neuspokojivé situaci se neocitl pouze MP3.com. Vynecháme-li Microsoft, pak další internetovou firmou, je bojuje před americkými soudy je Napster. Představovat tento populární systém pro vyhledávání a sdílení MP3 souborů je zbytečné. Napster čelí stejně jako MP3.com žalobě organizace RIAA, která zastupuje velké hudební firmy. V poslední době se však o Napsteru mluví hlavně díky právnímu postupu skupiny Metallica. Jak jsme vás již informovali, předala tato skupina zástupcům Napsteru seznam uživatelů přistižených při sdílení MP3 skladeb této skupiny přes Internet. Napster dnes není v situaci, aby si mohl dovolit tento nepříjemný nátlak nějak obcházet. Proto jsme se od Napsteru dočkali promptní reakce na podnět zhrzených hudebníků, kteří na něj v dubnu podali žalobu. Jak Napster oznámil, zablokoval přístup 317 377 uživatelům, kteří byli uvedeni na seznamu Metalliky, který uváděl uživatelská jména a názvy souborů. O něco menší počet uživatelů proti původnímu seznamu je způsoben tím, že Napster ostavil pouze šiřitele oficiálně vydaných písní. Dále Napster oznámil, že uživatelé, kteří se cítí být postiženi neprávem nebo omylem, se mohou k němu odvolat. Jak se dalo očekávat, budou následovat další žádosti o blokování přístupu k Napsteru. Jako první se ozval raper Dr Dre, který již po vzoru Metalliky také vyplnil žalobu proti Napsteru. Dr Dre oznámil, že seznam jmen zašle Napsteru v nejbližší době. Zdá se, že těžké doby pro Napster a jeho uživatele hned tak neskončí.

Metallica a Napster v kresleném filmu
Razantní postup rockové skupiny Metallica vzbudil v MP3 komunitě vesměs negativní reakce. Kromě řady kritických ohlasů inspirovala Metallica i krátký animovaný film s příznačným názvem Money Good, Napster Bad! Pokud se chcete v rozčilení způsobeném působením heavy metalové skupiny odreagovat, obraťte se na stránky Campchaos. Video v němž vystupují členové skupiny Lars Ulrich a James Hetfield je ve formátu Flash a můžete je spustit v Internet Exploreru nebo stáhnout jako samostatný soubor.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz