Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 19.týden

  0:45aktualizováno  0:45
MP3 přehrávač pro sportovce a samozřejmě situace okolo Napsteru a MP3.com v pravidelném výběru novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
PSA Play 120 - Nike proniká k MP3
Firma Nike je známá hlavně produkcí sportovní obuvi. Nyní se však nechala zlákat popularitou MP3 a rozhodla se věnovat i zcela odlišné oblasti - MP3 přehrávačům. Protože se jedná o sportovní firmu, je i tato aktivita ve zdánlivě zcela nesouvisející oblasti činnosti zaměřena na sportovní využití. Nike oznámila, že brzy uvede do prodeje MP3 přehrávač určený pro osoby pěstující sport a zejména jogging. K tomuto účelu byla v rámci Nike vytvořena zvláštní pobočka Nike Techlab, která se ve spolupráci s firmou S3 zabývá vývojem výrobků pro sportovce, které využívají nové technologie. V této souvislosti je nutné poznamenat, že Diamond Mulstimedia, který vyrábí MP3 přehrávače RIO je dnes součástí S3.

Přehrávač dostal název PSA Play 120 (Personal Sport Audio Play). Je vybaven 64 MB paměti flash RAM, což je dnes standard umožňující uložit přes hodinu hudbu v tzv. kvalitě blížící se CD (MP3 128kbit/s), a displejem LCD. Orientace na využití při sportu se projevila hlavně v designu výrobku a ve způsobu jeho upevnění a ovládání. Malá hmotnost a velikost, jakož i odolnost proti nárazům jsou vlastnosti, které jsou u toho typu přehrávačů společné všem značkám. Cena přehrávače byla stanovena na 299 dolarů. O přehrávači a dalších produktech Nike Techlab se můžete dočíst na adrese www.nikebiz.com/media/n_techlab.shtml.

MP3.com se snaží o dohodu a ustoupil
Poté co MP3.com prohrál první kolo soudního řízení ve věci jeho služby nabízející přehrávání MP3 souborů majitelům originálních CD (My.MP3.com), rozhodl se ustoupit. MP3.comu se nepodařilo soud přesvědčit o neopodstatněnost žaloby hudebních firem a tlak obrovské pokuty, již by musel zaplatit jako odškodnění, a o níž má být rozhodnuto teprve koncem května je příliš velký. MP3.com z větší části svou službu zablokoval, takže klienti místo hudby uslyší omluvu v MP3 formátu. Všichni registrovaní uživatelé dostali od MP3.comu oficiální omluvný email, z něhož vyplývá, že jsou zablokovány skladby velkých labelů. MP3.com nyní s hudebními firmami vyjednává, ale budoucnost oblíbené služby My.MP3.com tak, jak byla původně koncipována je nejistá. Zda se MP3.com s hudebními firmami dohodne nebo zda budou chtít obdobnou službu poskytovat samy, ukáže nejbližší budoucnost.

Napster splnil slib a zablokoval přístup 317377 uživatelům
V neuspokojivé situaci se neocitl pouze MP3.com. Vynecháme-li Microsoft, pak další internetovou firmou, je bojuje před americkými soudy je Napster. Představovat tento populární systém pro vyhledávání a sdílení MP3 souborů je zbytečné. Napster čelí stejně jako MP3.com žalobě organizace RIAA, která zastupuje velké hudební firmy. V poslední době se však o Napsteru mluví hlavně díky právnímu postupu skupiny Metallica. Jak jsme vás již informovali, předala tato skupina zástupcům Napsteru seznam uživatelů přistižených při sdílení MP3 skladeb této skupiny přes Internet. Napster dnes není v situaci, aby si mohl dovolit tento nepříjemný nátlak nějak obcházet. Proto jsme se od Napsteru dočkali promptní reakce na podnět zhrzených hudebníků, kteří na něj v dubnu podali žalobu. Jak Napster oznámil, zablokoval přístup 317 377 uživatelům, kteří byli uvedeni na seznamu Metalliky, který uváděl uživatelská jména a názvy souborů. O něco menší počet uživatelů proti původnímu seznamu je způsoben tím, že Napster ostavil pouze šiřitele oficiálně vydaných písní. Dále Napster oznámil, že uživatelé, kteří se cítí být postiženi neprávem nebo omylem, se mohou k němu odvolat. Jak se dalo očekávat, budou následovat další žádosti o blokování přístupu k Napsteru. Jako první se ozval raper Dr Dre, který již po vzoru Metalliky také vyplnil žalobu proti Napsteru. Dr Dre oznámil, že seznam jmen zašle Napsteru v nejbližší době. Zdá se, že těžké doby pro Napster a jeho uživatele hned tak neskončí.

Metallica a Napster v kresleném filmu
Razantní postup rockové skupiny Metallica vzbudil v MP3 komunitě vesměs negativní reakce. Kromě řady kritických ohlasů inspirovala Metallica i krátký animovaný film s příznačným názvem Money Good, Napster Bad! Pokud se chcete v rozčilení způsobeném působením heavy metalové skupiny odreagovat, obraťte se na stránky Campchaos. Video v němž vystupují členové skupiny Lars Ulrich a James Hetfield je ve formátu Flash a můžete je spustit v Internet Exploreru nebo stáhnout jako samostatný soubor.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Legendární Technics se vrací. Skvěle vypadá a z mnoha zdrojů dobře hraje

Technics Ottava f SC-C70

Mikrosystém nedávno znovuzrozené značky Technics potěší širokým výběrem hudebních zdrojů a velmi dobrým zvukem....

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Chytrý reproduktor Volareo umožní hudebníkům zaplatit potleskem

Reproduktor pro blockchainové hudební služby Volareo.

Chytrý reproduktor Volareo má ambice změnit digitální hudební online distribuci. Dnes jde do prodeje prvních 100 kusů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz