Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 22.týden

  0:30aktualizováno  0:30
Chyba v dekodéru Nitrane u Winampu, nová verze Winamp 2.64 a další pravidelné novinky a zajímavosti ze světa MP3 a multimédií.
Winamp 2.64
Uplynulo pouze několik dní a máme tu další zcela novou verzi Winampu. Přestože se na oficiálních stránkách Winampu do této chvíle neobjevila žádná zpráva, můžete si nový Winamp 2.64 na internetu stáhnout z oficiálních zdrojů, např. zde. Nová verze nepřináší vůbec nic nového, pouze napravuje několik problémů. Měla by odstranit chyby u DSP pluginů a chybu v podpoře proxy při streamingu MP3.

Chyba ve Winampu
Při přehrávání MP3 souborů vytvořených kodérem LAME v přehrávači Winamp se projevují chyby (drop-outy). Na stránce http://www.sulaco.org/mp3/winamp/winamp.html se můžete přesvědčit o tom, že chyba je v dekodéru Nitrane, který je základem Winampu. Na stránce naleznete grafy a zvukové ukázky, které si můžete sami vyzkoušet. O tom, že chyba je ve Winampu svědčí i to, že se prý neprojevila v jiných přehrávačích jako je MusicMatch Jukebox, Windows Media Player, Sonique ad. Na uvedené stránce naleznete také odkaz na plugin pro Winamp, který nahrazuje Nitrane a funguje bez problémů.

Uživatelé Napsteru dostali zpět svá konta
Před několika týdny začala doposud největší aféra týkající se nelegálního šíření nahrávek ve formátu MP3. Celou věc spustila skupina Metallica, která kromě soudní žaloby podané proti Napsteru ještě využila jeho prohlášení, že zablokuje účet každému uživateli, který prokazatelně porušuje autorská práva. Jinými slovy bude zakázán přístup každému, kdo v Napsteru bude sdílet MP3 soubory bez povolení vlastníků copyrightu. Ani nikdo ze zastánců Napsteru si nemůže dělat iluzi, že by většina souborů, které jsou v Napsteru přístupné byla volně šiřitelná. Pro důkazy nemusíme chodit daleko, stačí se posadit k internetu a zkusit vyhledat jakéhokoliv známého umělce. Toho Metallica, jíž následoval také Dr.Dre, promptně využila a dodala svůj seznam s uživatelskými jmény osob, které nabízely její skladby. Nyní se uzavírá první kolo a ukazuje se, že celá záležitost připomíná boj s větrnými mlýny. Z 300 tisíc udaných uživatelů se jich desetina odvolala. Podle amerických zákonů musí být všechno uvedeno do původního stavu, pokud nebudou obžalovány jednotlivé osoby. Metallica je nezažalovala, a tak nyní dostalo všech třicet tisíc zpět svůj přístup k Napsteru. Na první pohled se může zdát zákrok skupiny Metallica proti Napsteru úspěšný, protože postihl devět desetin pojmenovaných uživatelů. Problémem je, že většina z nich zřejmě mnohem dříve získala nový přístup k Napsteru. Obejít blokádu Napsteru a znovu se zaregistrovat je příliš jednoduché.

Easy CD-DA Extractor 4.1.0
Nové verze se dočkal oblíbený program pro grabování zvukových CD Easy CD-DA Extractor. Verze 4.1.0 obsahuje nejnovější dekodéry, s nimiž je možné grabovaná CD převádět do kompresních zvukových formátů. Konvertor souborů nyní dokáže číst a zapisovat ID3 tag, takže o něj při převádění souborů na jiný formát nepřijdete. Program nyní dokáže informace o skladbě ukládat do souborů WAV (WAV tagging), pro pozdější použití. Kromě několika dalších drobných vylepšení bylo ještě zjednodušeno uživatelské rozhraní.

Hudba z internetu bude proudit do mobilů
V minulém přehledu novinek jsme vás informovali, že přední poskytovatel MP3 hudby MP3.com začíná používat technologii WAP (Wireless Application Protocol) pro přenos informací na mobilní telefon. Dvě evropské společnosti Omnitel a Vitaminic se rozhodli pokročit ještě dále. Spojily své síly k tomu aby nabízely přes mobil hudbu. Firmy chtějí spojit technologie WAP a MP3, aby dovolily uživatelů stahovat hudbu z internetu a poslouchat ji na telefonech, jež podporují WAP. Distributor digitalizované hudby Vitaminic bude nabízet hudební obsah služby a Omnitel, který je druhým nejdůležitějším italským poskytovatelem služeb GSM, bude zajišťovat WAP. Podle prohlášení firem chtějí hudební nabídkou vytvořit další důvod, proč používat mobilní telefony a rychlé šíření WAP mobilů v poslední době je známkou, že se tento trh bude rozvíjet. Otázkou zůstává, zda je dnešní síť dostatečně dimenzovaná pro takové datové přenosy a zda bude služba cenově přístupná.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Najdete na iDNES.cz