Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 23.týden

  0:30aktualizováno  0:30
MP3.com zachráněn, úspěchy Microsoftu s vlastním kompresním formátem, Bible v MP3 - v pravidelném přehledu novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
MP3.com se zachránil, ale zadarmo to nebude
Jeden ze dvou ostře sledovaných soudních případů, které vyvolala americká organizace RIAA zastupující zájmy hudebních společností, dospěl zřejmě ke svému závěru. Známý server MP3.com, který je průkopníkem distribuování hudby online na internetu, byl obviněn, že svou službou My.MP3.com porušuje ve velkém copyright hudebních nahrávek

V předchozím kole soudního jednání MP3.com neuspěl a soud dal za pravdu žalobcům. MP3.comu hrozila nutnost zaplatit soudem nařízené odškodnění, jehož velikost odhadovaná na miliardu dolarů by musela společnost MP3.com položit. Nakonec se ukázalo, že velkým hudebním společnostem nejde o zlikvidování MP3.comu, ale o podřízení této služby obvyklé praxi a placení.

MP3.com dosáhl mimosoudního vyrovnání s BMG a Warner Music. Společnost BMG oznámila, že udělí svolení k využití jejího hudebního katalogu ve službě My.MP3.com. Termíny zatím nebyly sděleny. S obdobným prohlášení přišla i společnost Warner Music. Mimosoudní vyrovnání přijde MP3.com asi na patnáct až dvacet pět miliónů dolarů pro každou značku za práva používat písně ve službě My.MP3.com. Celková suma, kterou bude muset MP3.com zaplatit, se odhaduje na sto miliónů dolarů (po dosažení dohody se třemi dalšími velikány hudebního průmyslu Sony, Universal a EMI). Pro MP3.com jsou dohody úspěchem, protože umožňují pokračovat dále v činnosti bez hrozících problémů. Vítězem se však bezesporu stala RIAA, lépe řečeno hudební průmysl, který může finačně těžit z moderní internetové technologie, aniž by do ní sám přinesl něco nového. RIAA se nyní může směle soustředit na kausu Napster.

O shodě, jež nyní nastala mezi MP3.comem a hudebním průmyslem, svědčí i poslední prohlášení CEO firmy MP3.com Robertsona, v němž se v dojemné shodě se svými dosavadními protivníky pustil do kritiky Napsteru.

Voquette bude podporovat WMA od Microsoftu
Fima Voquette není našim čtenářům neznámá. Měli jsme již čest představit její kombinaci hardwaru a softwaru pro nahrávání hudby ve všech populárních formátech digitálního audia z internetu (Net recorder) a její ukládání na minidisc (Internet MiniDisc bundle). Nyní vyšlo ve známost, že Voquette posílí stále rostoucí řadu firem, které začaly podporovat kompresní metodu Windows Media. Formát Window Media pochází od Microsoftu a je plně srovnatelný s MP3. Navíc zahrnuje i video a podobně jako RealMedia je přizpůsoben ke streamingu po internetu. Hlavní výhodou formátu Microssogtu je (alespoň podle hudebních společností), že ke kvalitní kompresní metodě přidává zabudovanou ochranu autorských práv nahrávek (digital rights management). Proto lze dnes tvrdit také s přihlédnutím k zázemí, jež poskytuje Microsoft, že formátu Window Media patří budoucnost oficiálního poskytování nahrávek na internetu. Zabudováním technologie WMA ve svém programu Voquette Media Manager Voquette umožní vytvářet kvalitní zvukové soubory se zabezpečeným hudebním obsahem a pro hardwarové přehrávače u nichž je WMA pravděpodobně také formátem budoucnosti.

Vitaminic se rozhodl pro WMA od Microsoftu
Pro důkaz o rychlém šíření kompresní metody, jíž nás obdařil Microsoft, nemusíme chodit daleko. Dalším v řadě je Vitaminic, nejznámější evropský distributor hudby v digitalizované podobě na internetu. Ve společném prohlášení s Microsoftem oznámil, že bude technologii Windows Media používat pro online distribuci na svých serverech v Evropě a Americe. Celý hudební katalog, který Vitaminic vlastní, bude k převeden do formátu WMA a bude v něm brzy dostupný. Spolupráce Microsoftu s Vitaminicem se nebude omezovat pouze na využití technologie. Podle další dohody Vitaminic bude poskytovat hudební soubory pro "průvodce médii", který je součástí nově koncipovaného přehrávače Microsoftu Windows Media Player 7.

Stáhněte si slovo Boží v MP3
Internet neslouží jen k šíření nejnovějších poznatků, ale využívají ho i šiřitelé osvědčených pravd. I proklínaný formát MP3 nemusí být pouze zneužíván k pirátskému kopírování nahrávek a olupování hudebních firem a jejich interpretů o těžce vydělané peníze. Bible jako základ euroamerické kultury je na internetu dostupná v mnoha textových i zvukových podobách. Jistý David Williams však s touto nabídkou nebyl spokojen, protože z žádného zdroje nešlo zvukovou verzi stáhnou a uložit do počítače. Na rozdíl od většiny současníků nerezignoval a rozhodl situaci napravit sám. Na svém PC začal postupně nahrávat svou vlastní četbu anglického vydání bible. Podařilo se mu reprodukovat a nahrát celý Nový zákon, který je nyní každému dostupný ve formátu MP3 na adrese http://www.audiotreasure.com/. Celkový rozsah souborů dosahuje 210 MB. Nyní pracuje na díle mnohem rozsáhlejším, jakým je Starý zákon. Přes nesmírnou náročnost tohoto úkolu, chce ve svém díle vytrvat a dokončit první kompletní zvukovou bibli volně stažitelnou z internetu. Zdalipak se najde podobný obětavec, který by stejným způsobem přiblížil základní křesťanský (a židovský) text v češtině?

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Najdete na iDNES.cz