Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 23.týden

  0:30aktualizováno  0:30
MP3.com zachráněn, úspěchy Microsoftu s vlastním kompresním formátem, Bible v MP3 - v pravidelném přehledu novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
MP3.com se zachránil, ale zadarmo to nebude
Jeden ze dvou ostře sledovaných soudních případů, které vyvolala americká organizace RIAA zastupující zájmy hudebních společností, dospěl zřejmě ke svému závěru. Známý server MP3.com, který je průkopníkem distribuování hudby online na internetu, byl obviněn, že svou službou My.MP3.com porušuje ve velkém copyright hudebních nahrávek

V předchozím kole soudního jednání MP3.com neuspěl a soud dal za pravdu žalobcům. MP3.comu hrozila nutnost zaplatit soudem nařízené odškodnění, jehož velikost odhadovaná na miliardu dolarů by musela společnost MP3.com položit. Nakonec se ukázalo, že velkým hudebním společnostem nejde o zlikvidování MP3.comu, ale o podřízení této služby obvyklé praxi a placení.

MP3.com dosáhl mimosoudního vyrovnání s BMG a Warner Music. Společnost BMG oznámila, že udělí svolení k využití jejího hudebního katalogu ve službě My.MP3.com. Termíny zatím nebyly sděleny. S obdobným prohlášení přišla i společnost Warner Music. Mimosoudní vyrovnání přijde MP3.com asi na patnáct až dvacet pět miliónů dolarů pro každou značku za práva používat písně ve službě My.MP3.com. Celková suma, kterou bude muset MP3.com zaplatit, se odhaduje na sto miliónů dolarů (po dosažení dohody se třemi dalšími velikány hudebního průmyslu Sony, Universal a EMI). Pro MP3.com jsou dohody úspěchem, protože umožňují pokračovat dále v činnosti bez hrozících problémů. Vítězem se však bezesporu stala RIAA, lépe řečeno hudební průmysl, který může finačně těžit z moderní internetové technologie, aniž by do ní sám přinesl něco nového. RIAA se nyní může směle soustředit na kausu Napster.

O shodě, jež nyní nastala mezi MP3.comem a hudebním průmyslem, svědčí i poslední prohlášení CEO firmy MP3.com Robertsona, v němž se v dojemné shodě se svými dosavadními protivníky pustil do kritiky Napsteru.

Voquette bude podporovat WMA od Microsoftu
Fima Voquette není našim čtenářům neznámá. Měli jsme již čest představit její kombinaci hardwaru a softwaru pro nahrávání hudby ve všech populárních formátech digitálního audia z internetu (Net recorder) a její ukládání na minidisc (Internet MiniDisc bundle). Nyní vyšlo ve známost, že Voquette posílí stále rostoucí řadu firem, které začaly podporovat kompresní metodu Windows Media. Formát Window Media pochází od Microsoftu a je plně srovnatelný s MP3. Navíc zahrnuje i video a podobně jako RealMedia je přizpůsoben ke streamingu po internetu. Hlavní výhodou formátu Microssogtu je (alespoň podle hudebních společností), že ke kvalitní kompresní metodě přidává zabudovanou ochranu autorských práv nahrávek (digital rights management). Proto lze dnes tvrdit také s přihlédnutím k zázemí, jež poskytuje Microsoft, že formátu Window Media patří budoucnost oficiálního poskytování nahrávek na internetu. Zabudováním technologie WMA ve svém programu Voquette Media Manager Voquette umožní vytvářet kvalitní zvukové soubory se zabezpečeným hudebním obsahem a pro hardwarové přehrávače u nichž je WMA pravděpodobně také formátem budoucnosti.

Vitaminic se rozhodl pro WMA od Microsoftu
Pro důkaz o rychlém šíření kompresní metody, jíž nás obdařil Microsoft, nemusíme chodit daleko. Dalším v řadě je Vitaminic, nejznámější evropský distributor hudby v digitalizované podobě na internetu. Ve společném prohlášení s Microsoftem oznámil, že bude technologii Windows Media používat pro online distribuci na svých serverech v Evropě a Americe. Celý hudební katalog, který Vitaminic vlastní, bude k převeden do formátu WMA a bude v něm brzy dostupný. Spolupráce Microsoftu s Vitaminicem se nebude omezovat pouze na využití technologie. Podle další dohody Vitaminic bude poskytovat hudební soubory pro "průvodce médii", který je součástí nově koncipovaného přehrávače Microsoftu Windows Media Player 7.

Stáhněte si slovo Boží v MP3
Internet neslouží jen k šíření nejnovějších poznatků, ale využívají ho i šiřitelé osvědčených pravd. I proklínaný formát MP3 nemusí být pouze zneužíván k pirátskému kopírování nahrávek a olupování hudebních firem a jejich interpretů o těžce vydělané peníze. Bible jako základ euroamerické kultury je na internetu dostupná v mnoha textových i zvukových podobách. Jistý David Williams však s touto nabídkou nebyl spokojen, protože z žádného zdroje nešlo zvukovou verzi stáhnou a uložit do počítače. Na rozdíl od většiny současníků nerezignoval a rozhodl situaci napravit sám. Na svém PC začal postupně nahrávat svou vlastní četbu anglického vydání bible. Podařilo se mu reprodukovat a nahrát celý Nový zákon, který je nyní každému dostupný ve formátu MP3 na adrese http://www.audiotreasure.com/. Celkový rozsah souborů dosahuje 210 MB. Nyní pracuje na díle mnohem rozsáhlejším, jakým je Starý zákon. Přes nesmírnou náročnost tohoto úkolu, chce ve svém díle vytrvat a dokončit první kompletní zvukovou bibli volně stažitelnou z internetu. Zdalipak se najde podobný obětavec, který by stejným způsobem přiblížil základní křesťanský (a židovský) text v češtině?

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Apple má nová sluchátka sladěná s iPhony a vylepšuje chytrý reproduktor

HomePod od Applu dostal vylepšení některých chytrých funkcí.

Ne všechny novinky, které se objevily na webu společnosti Apple, stihla firma představit na uvedení nových produktů v...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz