Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 24.týden

  0:30aktualizováno  0:30
Legální stahování filmů přes Gnutellu, DVD přehrávače s podporou MP3 a další v pravidelném přehledu novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
Legální stahování filmů přes Gnutellu?
Systém pro svobodné sdílení souborů přes Internet Gnutella si získal za krátkou dobu velkou popularitu díky své otevřené architektuře a praktické nemožnosti postihu, jehož terčem se nyní stal Napster. Nevole k podobným systémům je typická pro celý hudební průmysl. Proto je dosti překvapivá zpráva, jež se objevila tento týden. Americká firma Sightsound chce nabízet ke stažení celé filmy právě prostřednictvím sítě Gnutella. Celé filmy bylo zatím možné získat na Internetu pouze jako nelegální kopie šířené většinou ve formátech MPEG, ASF a nejnověji v pirátském formátu DivX. Přenos takových souborů v masovém měřítku by zcela zahltil internet. Vadil-li některým poskytovatelům připojení přenos hudebních souborů MP3, přenos souborů ve velikosti řádově stovek megabytů je rozhodně nenadchne. Firma Sightsound, která začala legální distribuci filmů, je dosud nabízela ke stažení pouze na svých webových stránkách. K distribuci používá formát Microsofu ASF, jehož základem je kompresní metoda MPEG 4. Soubory šířené přes Gnutellu budou stejně jako již nabízené filmy "na klíč" - zabezpečeny technologií Digital Rights Management (DRM), jíž vyvinul Microsoft jako součást svých kompresních formátů. Ke sledování filmů bude nutné získat u firmy Sightsound licenci. Cena licence závisí na tom, zda se jedná o licenci dočasnou (půjčení) nebo trvalou (koupě filmu), podobně jako u videokazet. Sightsound má zatím v úmyslu nabízet kolekci filmů společnosti Miramax. Dvanáct filmů Miramaxu, na něž má Sightsound práva pro prodej on-line přes internet, by prý mělo být brzy možné nalézt v síti Gnutella. Šíření zabezpečených souborů tímto způsobem také bezesporu ukáže, zda je ochrana Microsoftu opravdu dostatečná a stane se prostředkem masové distribuce.

DVD přehrávače budou podporovat MP3
Společnost C-Cube Microsystems oznámila, že známý korejský výrobce Samsung Electronics začal sériově vyrábět zcela nové přehrávače DVD. Základem přehrávačů je dekodér nové generace vyvinutý firmou C-Cube, který by měl spojovat špičkové parametry zvuku i videa a zároveň přispět k poklesu výrobních nákladů. Produkt firmy C-Cube nazývaný ZiVA-4 je nástupcem úspěšného ZiVA-3 a měl by zavést nový standard do oblasti domácích audiovizuálních systémů. Mezi nové rysy patří pro nás velmi zajímavé dekódování MP3, které umožní v přístrojích přehrávat CD s uloženými MP3 soubory.

1GB Microdrive od IBM - nové médium pro MP3 přehrávače
V závodech o to, kdo nabídne malé paměťové médium za rozumnou cenu, se nyní ozval americký gigant IBM. Firma oznámila novou verzi miniaturního disku Microdrive o kapacitě 1 GB. Díky malý rozměrům a velké kapacitě se zdá Microdrive velmi vhodný pro přenosné MP3 přehrávače. Vzhledem ke přetrvávající velké ceně a a nedostatečné kapacitě paměťových karet flash bude Microdrive opravdovým rivalem. Za cenu 499 dolarů nabídne nesrovnatelně výhodnější poměr mezi cenou a prostorem pro uložení MP3 souborů. Paměťové karty Smart o velikosti 64MB se prodávají za 199 a největší karty CompactFlash o velikosti 224 MB za 899.00 dolarů. Pevné disky určené pro přenosné počítače jsou sice levnější, ale také větší. Velikost Microdrivu odpovídá krabičce od zápalek. Prvním výrobcem, který bude montovat Microdrive do svých přehrávačů je společnost i2Go.

MIR MP3-Renamer v3.3
Výborný program MIR slouží pro hromadné přejmenovávání souborů a editaci ID3 tagu. Nedávno jsme vám jej představili podrobněji a mezitím jsme se dočkali nové verze. Nejedná se o rozsáhlý upgrade. Všechna vylepšení se týkají funkce převodu jména souboru na ID3 tag. Při automatickém zpracovávání souborů označených číslem nyní program rozeznává i čísla uzavřená v závorkách. Čísla v textu mohou být vymazána (v menu po pravém kliknutí myši). Autor také odstranil chybu, jež se projevovala při změně velikosti sloupce. Nyní nedochází k posunům políček pro zaškrtávání preferencí.

Advokát, který uspěl proti Microsoftu, bude bránit Napster
Protože by nám čtenáři neodpustili, kdybychom se nezmínili o Napsteru, musíme se vrátit k poslední zajímavé zprávě o tomto miláčkovi internetových médií. Přestože se zdá, že se pod tlakem hudebního průmyslu reprezentovaného organizací RIAA stahují nad Napsterem mraky, Napster se rozhodně nevzdává. Nyní se mu podařilo pro svou soudní při získat zbraň značného kalibru.
Kauza Napster se stane precedentem pro další posuzování porušování autorských práv na internetu. V této souvislosti se často připomíná kausa Betamax, v níž chtěly společnosti zábavního průmyslu zamezit masovému rozšíření nové technologie - videa. Vzhledem k životní důležitosti pro firmu posiluje Napster řady svých právníků. Symbolické bylo nedávné jmenování právníka Hanka Beryho do funkce CEO firmy Napster. Druhý tah, s nímž nyní přišel Napster, je získání Davida Boiese. Boeis je znám hlavně jako úspěšný zástupce státu ve velmi sledované při s Microsoftem, který byl obviněn ze zneužívání monopolního postavení na trhu. Příchod Boiese je pozorovateli vnímán i jako známka toho, že v případě neúspěchu se Napster nevzdá (jako MP3.com) a bude postupovat k vyšším soudním instancím.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz