Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 26.týden

  0:31aktualizováno  0:31
Casio MP3-CD Player, kodér LAME s podporou formátu Ogg Vorbis a další v pravidelném přehledu novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
LAME 3.85 - MP3 kodér s podporou volného formátu Ogg Vorbis
MP3 kodér LAME je pěknou ukázkou otevřeného projektu a jako takový prochází neustálým vylepšováním. Je přenositelný na řadu počítačových platforem a mezi freewarovými kodéry dosahuje nejlepší kvality MP3 souborů. Časté drobné updaty většinou odstraňují chyby nebo vylepšují kód pro dosažení maximální rychlosti programu. Kromě řady vylepšení naleznete v nové verzi LAME také podporu volného kompresního formátu Ogg Vorbis. Ogg Vorbis byl reakcí na stále důslednější vymáhání poplatků za komerční používání MP3 a měl by zdarma nabídnout obdobnou kvalitu a mnohé nové možnosti. LAME umožňuje soubory s komprimací Vorbis (přípona OGG) kódovat i dekódovat.Použití programu LAME je stejné jako při kódování MP3, ale do příkazové řádky je nutné přidat parametr --ogg.  Ne všechny kompilované verze kodéru LAME však zatím podporu Ogg Vorbisu zahrnují.

RazorLame 1.0.2
Výše zmíněný kodér LAME je utilita ovládaná velmi prostě přes příkazový řádek. Uživatelé Windows proto uvítají nadstavbu (tzv. frontend program), která nabídne dostatečně komfortní obsluhu kodéru. Našim čtenářům jsme již přestavili frontend Lame Batch. Novým programem tohoto druhu je RazorLame, který je stejně jako Lame založen na otevřeném zdrojovém kódu. Program si můžete zdarma stáhnout na adrese http://www.dors.de/razorlame/. Od stejného autora pochází obdobný nadstavbový program pro freewarový MP3 kodér Blade. Jeho název je, jak jistě tušíte, RazorBlade a adresa http://www.dors.de/razorblade/.

Casio MP3-CD Player
Kombinované MP3-CD přehrávače se staly letošním hitem na trhu s digitálními hardwarovými přehrávači. Po úspěchu malých a neznámých výrobců se probudily i velké firmy, které jedna za druhou ohlašují svůj MP3-CD přehrávač. První ze známých značek byla Aiwa, jejíž uvedení se však posunulo na polovinu srpna. Nyní přišlo s takovým oznámením Casio, které proslulo spíše výrobky z jiných oblastí elektroniky, se zatím na poli MP3 přehrávačů představilo extravagantní kombinací náramkových hodinek s přehrávačem (Casio Wrist Audio Player). Ohlášený MP-CD přehrávač PZ-5000 má pro úspěch na trhu lepší předpoklady. Skvělým rysem nového výrobku je jeho vyhledávací funkce. Vzhledem ke kapacitě CD nabízejí MP3-CD přehrávače přístup k mnohem většímu množství MP3 souborů než obvyklé přehrávače s pamětí flash, a proto je velmi důležité, jak je vyřešen přístup k jednotlivým souborům. Casio umožňuje rychlé vyhledání jakékoliv skladby. Hledat můžete v abecedně řazeném seznamu názvů skladeb, podle prvních deseti sekund každé skladby nebo podle vytvořených adresářů. Vzhledově zřejmě půjde o poněkud masivnější pokračování řady normálních přenosných CD přehrávačů, jejíhož zástupce PZ-4000 uvádíme na ilustračním obrázku. Přehrávač by se měl objevit na trhu již během prázdnin za příznivou cenu (zejména ve srovnání s novým přehrávačem Adam) 159.99 dolaru.

50 MP3 skladeb skupiny Hole zcela zdarma
Zpěvačka Courtney Love z populární rockové skupiny Hole byla v poslední době hojně citován díky své řeči na konferenci o digitalizované hudbě, v níž prohlásila, že skutečným zlodějem není Napster, ale velké hudební společnosti. Skupina Hole nyní k volnému šíření hudby přispěla aktivně. Na svém oficiálním serveru (www.holemusic.com) zveřejnila ke zcela volnému stažení více než padesát svých nahrávek ve formátu MP3. Jedná se převážně o live nahrávky a cover verze včetně záznamu celého koncertu ve Philadelphii z května 1999. Hlavním důvodem, proč podporují volné šíření skladeb přes internet, je podle Courtney Love možnost předvést svou hudbu mnohem širšímu obecenstvu, než dovolují staré distribuční systémy. Na serveru skupiny Hole samozřejmě kromě MP3 naleznete i další informace, texty písní a video soubory.

CD a MD stále vede nad MP3
Loňský rok byl na trhu s digitálními hudebními přehrávači ve znamení komerčního úspěchu hardwarových MP3 přehrávačů. Podle studie firmy NPD Intelect, která se zabývá průzkumem trhu, byly však MP3 přehrávače zastíněny staršími druhy digitálních přehrávačů, které využívají kompaktní disky a MiniDisc.

Dvě třetiny v loni prodaných přenosných přehrávačů využívají digitální technologie. Analogová zařízení, na něž zbyl třetinový podíl se oproti  předcházejícímu roku propadla o 44 procent.  Prodej přenosných radiopřijímačů klesl o 7 procent a prodej přenosných kazetových magnetofonů dokonce o 30 procent. Prodej digitálních zařízení vrostl o 11 procent, na čemž se nejvíce zasloužily přenosné CD přehrávače. Jejich prodej zaznamenal nárůst 41 procent, MiniDisc 37 procent. Úspěch CD přehrávačů úzce souvisí s rozmachem původně hlavně počítačové technologie zapisovacích CD. Podíl CD rekordérů na trhu digitálních záznamových zařízení činil 30 procent, rekordéry MiniDisc získaly 40 procent.

Jak se zdá, budou tyto tři hlavní formáty ukládání digitalizované hudby koexistovat i nadále. Zvukové CD je všeobecně rozšířený standard a kvalitou ho může nahradit pouze DVD-Audio, MiniDisk dnes nabízí nejjednodušší dostatečně kvalitní nahrávaní a editaci a síla MP3 (resp. dalších kompresních formátů) spočívá zejména v malé velikosti přehrávačů a v propojení s internetem, který umožňuje snadný přístup k nahrávkám.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Jára Cimrman zmizel ze streamovacích služeb. Zatím se nevrátí

Katalog mluveného slova vydavatelství Supraphon již bude na internetu jen ke...

Hry Divadla Járy Cimrmana si již na Spotify, Apple Music a dalších službách nepustíte. Vydavatelství Supraphon se totiž...

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Najdete na iDNES.cz