Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 26.týden

  0:31aktualizováno  0:31
Casio MP3-CD Player, kodér LAME s podporou formátu Ogg Vorbis a další v pravidelném přehledu novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
LAME 3.85 - MP3 kodér s podporou volného formátu Ogg Vorbis
MP3 kodér LAME je pěknou ukázkou otevřeného projektu a jako takový prochází neustálým vylepšováním. Je přenositelný na řadu počítačových platforem a mezi freewarovými kodéry dosahuje nejlepší kvality MP3 souborů. Časté drobné updaty většinou odstraňují chyby nebo vylepšují kód pro dosažení maximální rychlosti programu. Kromě řady vylepšení naleznete v nové verzi LAME také podporu volného kompresního formátu Ogg Vorbis. Ogg Vorbis byl reakcí na stále důslednější vymáhání poplatků za komerční používání MP3 a měl by zdarma nabídnout obdobnou kvalitu a mnohé nové možnosti. LAME umožňuje soubory s komprimací Vorbis (přípona OGG) kódovat i dekódovat.Použití programu LAME je stejné jako při kódování MP3, ale do příkazové řádky je nutné přidat parametr --ogg.  Ne všechny kompilované verze kodéru LAME však zatím podporu Ogg Vorbisu zahrnují.

RazorLame 1.0.2
Výše zmíněný kodér LAME je utilita ovládaná velmi prostě přes příkazový řádek. Uživatelé Windows proto uvítají nadstavbu (tzv. frontend program), která nabídne dostatečně komfortní obsluhu kodéru. Našim čtenářům jsme již přestavili frontend Lame Batch. Novým programem tohoto druhu je RazorLame, který je stejně jako Lame založen na otevřeném zdrojovém kódu. Program si můžete zdarma stáhnout na adrese http://www.dors.de/razorlame/. Od stejného autora pochází obdobný nadstavbový program pro freewarový MP3 kodér Blade. Jeho název je, jak jistě tušíte, RazorBlade a adresa http://www.dors.de/razorblade/.

Casio MP3-CD Player
Kombinované MP3-CD přehrávače se staly letošním hitem na trhu s digitálními hardwarovými přehrávači. Po úspěchu malých a neznámých výrobců se probudily i velké firmy, které jedna za druhou ohlašují svůj MP3-CD přehrávač. První ze známých značek byla Aiwa, jejíž uvedení se však posunulo na polovinu srpna. Nyní přišlo s takovým oznámením Casio, které proslulo spíše výrobky z jiných oblastí elektroniky, se zatím na poli MP3 přehrávačů představilo extravagantní kombinací náramkových hodinek s přehrávačem (Casio Wrist Audio Player). Ohlášený MP-CD přehrávač PZ-5000 má pro úspěch na trhu lepší předpoklady. Skvělým rysem nového výrobku je jeho vyhledávací funkce. Vzhledem ke kapacitě CD nabízejí MP3-CD přehrávače přístup k mnohem většímu množství MP3 souborů než obvyklé přehrávače s pamětí flash, a proto je velmi důležité, jak je vyřešen přístup k jednotlivým souborům. Casio umožňuje rychlé vyhledání jakékoliv skladby. Hledat můžete v abecedně řazeném seznamu názvů skladeb, podle prvních deseti sekund každé skladby nebo podle vytvořených adresářů. Vzhledově zřejmě půjde o poněkud masivnější pokračování řady normálních přenosných CD přehrávačů, jejíhož zástupce PZ-4000 uvádíme na ilustračním obrázku. Přehrávač by se měl objevit na trhu již během prázdnin za příznivou cenu (zejména ve srovnání s novým přehrávačem Adam) 159.99 dolaru.

50 MP3 skladeb skupiny Hole zcela zdarma
Zpěvačka Courtney Love z populární rockové skupiny Hole byla v poslední době hojně citován díky své řeči na konferenci o digitalizované hudbě, v níž prohlásila, že skutečným zlodějem není Napster, ale velké hudební společnosti. Skupina Hole nyní k volnému šíření hudby přispěla aktivně. Na svém oficiálním serveru (www.holemusic.com) zveřejnila ke zcela volnému stažení více než padesát svých nahrávek ve formátu MP3. Jedná se převážně o live nahrávky a cover verze včetně záznamu celého koncertu ve Philadelphii z května 1999. Hlavním důvodem, proč podporují volné šíření skladeb přes internet, je podle Courtney Love možnost předvést svou hudbu mnohem širšímu obecenstvu, než dovolují staré distribuční systémy. Na serveru skupiny Hole samozřejmě kromě MP3 naleznete i další informace, texty písní a video soubory.

CD a MD stále vede nad MP3
Loňský rok byl na trhu s digitálními hudebními přehrávači ve znamení komerčního úspěchu hardwarových MP3 přehrávačů. Podle studie firmy NPD Intelect, která se zabývá průzkumem trhu, byly však MP3 přehrávače zastíněny staršími druhy digitálních přehrávačů, které využívají kompaktní disky a MiniDisc.

Dvě třetiny v loni prodaných přenosných přehrávačů využívají digitální technologie. Analogová zařízení, na něž zbyl třetinový podíl se oproti  předcházejícímu roku propadla o 44 procent.  Prodej přenosných radiopřijímačů klesl o 7 procent a prodej přenosných kazetových magnetofonů dokonce o 30 procent. Prodej digitálních zařízení vrostl o 11 procent, na čemž se nejvíce zasloužily přenosné CD přehrávače. Jejich prodej zaznamenal nárůst 41 procent, MiniDisc 37 procent. Úspěch CD přehrávačů úzce souvisí s rozmachem původně hlavně počítačové technologie zapisovacích CD. Podíl CD rekordérů na trhu digitálních záznamových zařízení činil 30 procent, rekordéry MiniDisc získaly 40 procent.

Jak se zdá, budou tyto tři hlavní formáty ukládání digitalizované hudby koexistovat i nadále. Zvukové CD je všeobecně rozšířený standard a kvalitou ho může nahradit pouze DVD-Audio, MiniDisk dnes nabízí nejjednodušší dostatečně kvalitní nahrávaní a editaci a síla MP3 (resp. dalších kompresních formátů) spočívá zejména v malé velikosti přehrávačů a v propojení s internetem, který umožňuje snadný přístup k nahrávkám.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Najdete na iDNES.cz