Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 27.týden

  0:30aktualizováno  0:30
MS Windows Media Player 7- finální verze, EMI otevírá své archivy Internetu a další. Je zde pravidelný přehled novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
EMI se konečně rozhoupala a otevírá své archivy internetu
Dlouho očekávaná chvíle konečně nastala. Po dlouhém váhání se jedna z největších hudebních společností EMI Group rozhodla nabízet hudbu přes internet. Od úterý EMI nabízí zatím nejrozsáhlejší, značně různorodou kolekci hudby ke stažení, v níž nalezneme takové umělce jako je Frank Sinatra či skupiny Pink Floyd (s albem Dark Side of the Moon ) a Blondie (Parallel Lines) nebo třeba Spice Girls. Zájemci tak budou moci po zaplacení okamžitě získat vyhlédnutou skladbu nebo album. Pro začátek nabídka obsahuje sto alb a více než dvě stě singlů. Jediná velká firma, která na internet vstoupila, Sony music zatím přišla pouze s padesáti singly. Zvukové soubory bude možno stáhnou ve dvou různých formátech. EMI vybrala dva zvukové kompresní formáty, které si již dříve získaly oblibu hudebního průmyslu. Oba dva - Windows Media Audio od Microsoftu a Liquid Audio - zahrnují totiž ochranné prvky proti nelegálnímu kopírování. Podle mluvčího EMI je celá akce zatím pouze testem, který má společnosti ukázat, co zákazníci chtějí. Hudbu nebude distribuovat přímo EMI, ale naleznete ji v nabídce padesáti internetových on-line obchodů. Cena má odpovídat tomu, co by zájemce zaplatil za CD, zvýhodnění cen EMI ponechala plně v režii jednotlivých prodejců. Těžko věřit, že taková obchodní strategie internetový obchod výrazně povzbudí. V každém případě je dobře, že se hudební průmysl rozhodl na internet vstoupit. Zatím se vůči němu vymezoval spíše negativně, bojem proti pirátství, jenž pro něj reprezentovaly dva symboly hudebního internetu - MP3.com a Napster. Podle prohlášení EMI je prý jejím cílem umožnit, aby nahrávky byly stejně lehce dostupné, jako jsou dnes pirátské kopie. To je jasná odpověď na častou výtku obránců svobodného šíření hudby na internetu. Nehledě na to, že sto alb je zatím kapkou v moři hudební produkce a že, vzhledem k převaze mladší generace mezi uživateli internetu by byl jistě větší zájem o současné novinky než o Franka Sinatru, se jeví největší brzdou zvoleného systému on-line obchodu zmíněná cenová politika. Nebere vůbec v potaz mnohem levnější způsob distribuce po internetu, než jaký nabízejí klasická média. V boji s hrozbou, jíž představuje Napster má hudební průmysl zatím šanci uspět jen cestou soudních zákazů a nikoliv svou nabídkou.

Windows Media Player 7 - finální verze
Přesně ve stejnou dobu jako akce EMI uvolnil Microsoft finální verzi svého programu Windows Media Player 7. Není to jen náhoda, zároveň Microsoft oznámil, že díky smlouvě s EMI bude přes tento program a přes vlastní internetový portál nabízet ke stažení alby a singly z produkce EMI. Není tajemstvím, že Microsoft aspiruje vytvořit model hudební distribuce na internetu, jehož základem by se stal právě jeho program.

Microsoft celé vydání urychlil, původně jsme se měli nového přehrávače dočkat až na podzim. Ale již dvě v rychlém sledu zveřejněné verze, ukázková a beta, dokázaly, že Mícrosoft tryskem dohání zpoždění v oblasti multimediálních přehrávačů, kterou doposud zanedbával. Program proti předchozí verzi 6.4 zcela změnil tvář a k funkcím přehrávače přibyly funkce potřebné k vlastní tvorbě komprimovaných zvukových souborů.

Celá strategie Microsoftu v oblasti multimédií sleduje nyní jasnou koncepci, která kromě základního programu zahrnuje vlastní multimediální server Windowsmedia.com a zejména prosazení vlastního komprimačního formátu WMA. WMA má velkou šanci uspět, protože přináší obdobnou kvalitu jako MP3 a kromě velkého vlivu Microsoftu se těší i z podpory hudebních firem. Má v sobě zabudovanou ochranu proti pirátskému kopírování Digital Rights Management, která je podmínkou pro využití v programech prodeje licencované hudby na internetu.

WMP 7

Přehrávač svým vzhledem a množstvím funkcí odpovídá betaverzi, jíž jsme zde již podrobně představili. Přesto přináší novinku, která je dnes pro úspěch multimediálních programů velmi žádoucí. Ve spolupráci s firmou Adaptec program zahrnul i vypalování CD. Zvuková CD bude tak možné vytvářet přímo z přehrávače, např. ze souborů MP3 či WMA stažených z internetu. Podmínkou je samozřejmě zapisovací jednotka CD-R. Program se distribuuje v několika jazykových verzích, ale naši čtenáři pravděpodobně německou, tím spíše čínskou nebo japonskou verzi nevyužijí. Instalační soubor si můžete stáhnout přímo od Microsoftu ze stránky http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/en/download/default.asp.

Nejedná se o žádný krátký download, soubor má velikost 9,1 MB, což na modemu zabere skoro hodinu stahování. Nutno také uvážit, zda se vyplatí novou verzi instalovat. Uživatelé, kteří vystačili s jednoduchým přehrávačem, jakým byl Windows Media Player až do verze 6.4, nové funkce nepotřebují. Ve staré verzi jsou všechny potřebné kodeky a nová sedmá verze má mnohem větší hardwarové nároky.

LG ADR-700 - jukebox, který přinese MP3 do domácností
Známý korejský výrobce elektroniky LG Electronics předvedl nový typ přehrávače určeného pro domácnost, který má pomoci vytrhnout MP3 ze závislosti na internetu a počítačích. Vznikl rozšířením stále populárnějších přístrojů ACDR (audio compact recording player - přehrávač a rekordér CD), které LG začal vyrábět jako třetí na světě po firmách Phillips a Pioneer. Podle LG je výrobek s typovým označením ADR-700 první domácí přehrávač a rekordér CD, který podporuje MP3 soubory. Domácí "jukebox" bude sloužit nejen k reprodukci hudby, ale také k nahrávání a organizování skladeb na zapisovací disky CD-R (resp. CD-RW). Systém obsahuje CD přehrávač a vypalovačku se čtyřnásobnou rychlostí zápisu. Přístrojem můžete nahrávat i z analogových zdrojů zvukového signálu, např. z rádia či magnetofonu. LG ADR-700 by se měl v Evropě a v Americe začít prodávat již v září tohoto roku. Firma LG předpovídá, že tento typ přístrojů zcela vytlačí běžné CD přehrávače a kazetové magnetofony.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz