Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 31.týden

  0:30aktualizováno  0:30
Buycott Napsteru, Windac 1.52, Stephen King - vzor pro hudebníky a další v pravidelném přehledu novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
Napster Fast Search build 0015
Supervyhledávací program Napster Fast Search, který dokáže v jediném okně přinést výsledky ze všech serverů Napsteru, jsme vám přestavili tento týden a již jsme se dočkali updatu. Nový build 0015 přináší tyto změny:
  • Nový vyhledávací mód - hledání dalších uživatelů
  • Možnost procházet soubory ostatních uživatelů (hotlist)
  • Aktivování hotlistu při hledání souborů (tlačítkem H)
  • Tlačítko pro zvětšení okna s vyhledanými výsledky
Hledání jiných připojených uživatelů může být velmi užitečné v případě odpojení Napsteru. Pomocí programu můžete najít servery, na kterých je určitý klient připojen a pokračovat ve stahování.Program rovněž umožňuje přebrat hotlist přímo z Napsteru.

Buycott Napsteru
Žádný bojkot, ale buy-cott vůči všem umělcům, kteří podporují Napster. "Ukažte nahrávacím společnostem svou sílu, podpořte umělce, kteří podporují Napster a kupte si jejich CD." To je jedna z akcí, které firma Napster vyhlásila, aby zapojila masy svých uživatelů na svou obranu a které by měly pomoci ovlivnit veřejné mínění. Na internetové stránce http://www.napster.com/buycott.html naleznete seznam spřízněných umělců, mezi které patří např. Cypress Hill, skupina Limp Bizkit, jíž se Napster z reklamních důvodů rozhodl financovat turné či velmi populární The Offspring. Soudní rozhodnutí bylo zatím odloženo, Napster však své fanoušky vyzval, aby přesto tuto akci nepřerušili Uživatelé Napsteru tak získali možnost dokázat, že tento systém pro šíření MP3 souborů přes internet může opravdu napomáhat propagaci umělců a prodeji kompaktních disků. Přes stále stoupající čísla o prodeji CD hudební průmysl argumentuje právě různými průzkumy, které dokazují, že uživatelé Napsteru, kupují desek méně.

Stephen King - vzor pro hudebníky?
Pro neustále diskutované modely komerční distribuce hudby na internetu může být zajímavou inspirací vydávání knih na internetu. Světově proslulý spisovatel Stephen King vydal tímto způsobem svůj poslední Román The Plant (Rostlina). Rozdělil knihu na deset částí a potencionální zájemci si mohou stáhnout zdarma první část a pokud se jim bude líbit, zaplatí za ni dobrovolně jeden dolar. Aby přinutil zájemce o svou knihu zaplatit, uvedl, že zveřejní další části pouze, pokud poplatek zaplatí alespoň tři čtvrtiny čtenářů. Kniha je publikována ve formátu PDF (pro program Acrobat Reader) a najdete ji na serveru www.stephenking.com. Zatím zaplatilo nebo slíbilo, že zaplatí 76 procent čtenářů a stránka zaznamenala více než 150 tisíc návštěvníků. Autor slíbil, že další část vyjde 21. srpna.

WinDAC 1.52
Jeden z nejkvalitnějších CD ripperů neboli grabberů WinDAC v poslední době poněkud zaostal za ostatními programy tohoto typu. Řada grabovacích programů je neustále vylepšována a přebírá i množství jiných funkcí, protože ji tlačí velká konkurence freewarových řešení typu "vše v jednom" zaměřených na běžného spotřebitele. Není nutné ukvapeně přejímat všechny novinky, ale autor WinDACu na tyto výzvy příliš nereaguje. Verze 1.52 to napravuje jen částečně. Zavádí (konečně!) funkcí normalizace, které umožňuje vyrovnat všechny soubory na stejnou hladinu hlasitosti. Funkce je potřebná hlavně, když získáváte skladby z různých CD. Nová verze programu dále odstraňuje problémy, jež program měl se starými verzemi Internet Exploreru.

MP3.com se dohodl s EMI
Zcela ve stínu Napsteru zůstává donedávna velký hit zpravodajství ze světa internetu a MP3 společnost MP3.com. Jeho služba MyMP3.com, která umožňuje přes internet poslouchat MP3 hudbu vlastníkům originálního CD byla první velkou kauzou, jež se týkala MP3 a autorských práv. Tento největší internetový poskytovatel volné hudby ve formátu MP3 pomalu, ale jistě, míří do vod standardní komerce. Po prohraném soudním sporu s organizací RIAA, která zastupuje zájmy hudebního průmyslu, byl MP3.com přinucen vyjednávat, aby unikl hrozící finanční katastrofě, kterou by znamenalo zaplacení finančních ztrát vyčíslených hudebními firmami. Nyní se (za tučné odškodné) dohodl s další ze společností "velké pětky" největších světových hudebních firem - EMI. Pro zákazníky MP3.comu to znamená, že v rámci služby My.MP3.com budou moci poslouchat umělce zastupované společností EMI. Patří mezi ně i taková slavná jména jako The Beatles, The Roling Stones nebo Frank Sinatra.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Najdete na iDNES.cz