Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 32.týden

  0:30aktualizováno  0:30
Nový díl napsteřího animovaného seriálu Napster dead?, reagujícího na soudní rozhodnutí o zákazu této služby, a další novinky a zajímavosti ze světa MP3 přinášíme v našem pravidelném přehledu.
Napster dead?
Nekonečné soudní tahanice Napsteru si vynutily další pokračování animovaného seriálu Napster bad! z tvůrčí dílny CampChaosu, který si za krátkou dobu získal velkou popularitu. Tentokrát se jeho tvůrci nerozmáchli k takovému výkonu jako u minulého dílu - hudebního videoklipu Sue All The World . Soustředili se na událost, již nemohli opominout - soudní zákaz Napsteru, který otřásl hudebním internetem. Zatím poslední animovaný videoklip s názvem Napster dead? přináší bezprostřední necenzurované reakce organizace RIAA a skupiny Metallica. Klip můžete shlédnout nebo si jej stáhnout v samospustitelném souboru formátu Flash na stránkách Romp.com nebo přímo CampChaosu. Na serveru CampChaos naleznete také hit z minulého klipu ve formátu MP3 včetně umravnělé radio verze.

JNap - Java klient Napsteru prohledávající všechny servery naráz
Je tu další klient pro systém sdílení MP3 souborů Napster, který umožňuje přístup ke všem jeho serverům včetně serverů nezávislých. Program je vytvořen v Javě a tak je možné spustit jej na více počítačových platformách kromě Windows, např. v Linuxu. Pro spuštění programu je třeba mít nainstalované programové knihovny Javy v systému. Program vyžaduje pro svou činnost Java Runtime Environment (JRE) nebo Java Development Kit (JDK) ve verzi minimálně 1.2 (nazývané také Java 2). Najdete je na adrese http://java.sun.com/products/jdk/1.2/jre/. Program vznikl rozšířením volně dostupného zdrojového kódu již dříve vyvinutého klienta pro Napster. JNap nabízí všechny potřebné funkce a oproti Napteru nabízí navíc možnost připojení k libovolným serverům Napsteru a jejich současné prohledávání. Jeho ovládání však není tak pohodlné a po zvolení určité funkce mnohdy není jasné, zda program už něco dělá. Nesrovnatelně lepším je program AudioGnome , který také nabízí sdílení MP3 souborů přes více serverů a k tomu mnohé další funkce. Chcete-li si program JNap vyzkoušet, naleznete jej na adrese http://www.mp3s4u.f2s.com/jnapster.html.

Prince podpořil Napster
Zdá se, že postoj k Napsteru a šíření hudby rozděluje i ty, jichž se bezprostředně dotýká - zpěváky a hudebníky. Část umělců považuje stejně jako hudební firmy principiální dodržování autorských práv za zásadní otázku a někteří se dokonce rozhodli svá práva bránit soudní cestou jako skupina Metallica. Druhá část reprezentovaná skupinou The Offspring vnímá volné šíření hudebních souborů spíše jako propagaci. Někteří umělci pak spíše využívají příležitosti k tomu, aby kritizovali hudební průmysl a jeho praktiky. Nejostřeji se v tomto směru vyjádřila zpěvačka Courtney Love ze skupiny Hole. K tomuto choru kritiků se nyní přidal také zpěvák Prince. Vyjádřil přesvědčení, že internetová distribuce hudby může pomoci zastavit vykořisťování umělců. Narozdíl od skupiny Metalicca a dalších umělců protestujících proti Napsteru se domnívá, že současný systém prodeje přes hudební společnosti je vykořisťuje daleko více. Hudební společnosti nechtějí, aby měli lidé rádi dobrou hudbu. Chtějí, aby koupili, co se jim nabídne, bez ohledu na hudební kvalitu. Online distribuce je novým médiem, které by mohlo umělcům pomoci zastavit zneužívání jejich práv hudebními společnostmi.

BMG chystá online distribuci v Evropě
Přes mezinárodní charakter internetu je většina obchodních aktivit stále orientována na USA a americké spotřebitele. Nejinak je tomu i u hudebních firem, kde mnohé nabídky platí také jen pro americké občany. BMG, jejímž vlastníkem je v Německu sídlící koncern Bertelsmann, se rozhodla zaměřit svou online distribuci hudby i na Evropu, přesněji řečeno do Německa. Server MusicDownload24.de byl vznikl ve spolupráci s Lycos Europe a bude spuštěn 17.srpna. Server bude nabízet ke stažení více než 300 digitalizovaných písní. Všechny soubory budou obsahovat ochranný systém DRM (digital rights management) proti kopírování, který byl vyvinut britskou společností InterTrust. Stahování skladeb bude nyní zcela zdarma, ale pouze pro německé občany a od německých umělců. Zpoplatnění této služby přijde až na podzim, kdy by měl být spuštěn také americký server. Jedinou velkou hudební firmou, která ještě nezačala nabízet hudbu online, tak zůstává Time Warner.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Najdete na iDNES.cz