MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 32.týden

Nový díl napsteřího animovaného seriálu Napster dead?, reagujícího na soudní rozhodnutí o zákazu této služby, a další novinky a zajímavosti ze světa MP3 přinášíme v našem pravidelném přehledu.
Napster dead?
Nekonečné soudní tahanice Napsteru si vynutily další pokračování animovaného seriálu Napster bad! z tvůrčí dílny CampChaosu, který si za krátkou dobu získal velkou popularitu. Tentokrát se jeho tvůrci nerozmáchli k takovému výkonu jako u minulého dílu - hudebního videoklipu Sue All The World . Soustředili se na událost, již nemohli opominout - soudní zákaz Napsteru, který otřásl hudebním internetem. Zatím poslední animovaný videoklip s názvem Napster dead? přináší bezprostřední necenzurované reakce organizace RIAA a skupiny Metallica. Klip můžete shlédnout nebo si jej stáhnout v samospustitelném souboru formátu Flash na stránkách Romp.com nebo přímo CampChaosu. Na serveru CampChaos naleznete také hit z minulého klipu ve formátu MP3 včetně umravnělé radio verze.

JNap - Java klient Napsteru prohledávající všechny servery naráz
Je tu další klient pro systém sdílení MP3 souborů Napster, který umožňuje přístup ke všem jeho serverům včetně serverů nezávislých. Program je vytvořen v Javě a tak je možné spustit jej na více počítačových platformách kromě Windows, např. v Linuxu. Pro spuštění programu je třeba mít nainstalované programové knihovny Javy v systému. Program vyžaduje pro svou činnost Java Runtime Environment (JRE) nebo Java Development Kit (JDK) ve verzi minimálně 1.2 (nazývané také Java 2). Najdete je na adrese http://java.sun.com/products/jdk/1.2/jre/. Program vznikl rozšířením volně dostupného zdrojového kódu již dříve vyvinutého klienta pro Napster. JNap nabízí všechny potřebné funkce a oproti Napteru nabízí navíc možnost připojení k libovolným serverům Napsteru a jejich současné prohledávání. Jeho ovládání však není tak pohodlné a po zvolení určité funkce mnohdy není jasné, zda program už něco dělá. Nesrovnatelně lepším je program AudioGnome , který také nabízí sdílení MP3 souborů přes více serverů a k tomu mnohé další funkce. Chcete-li si program JNap vyzkoušet, naleznete jej na adrese http://www.mp3s4u.f2s.com/jnapster.html.

Prince podpořil Napster
Zdá se, že postoj k Napsteru a šíření hudby rozděluje i ty, jichž se bezprostředně dotýká - zpěváky a hudebníky. Část umělců považuje stejně jako hudební firmy principiální dodržování autorských práv za zásadní otázku a někteří se dokonce rozhodli svá práva bránit soudní cestou jako skupina Metallica. Druhá část reprezentovaná skupinou The Offspring vnímá volné šíření hudebních souborů spíše jako propagaci. Někteří umělci pak spíše využívají příležitosti k tomu, aby kritizovali hudební průmysl a jeho praktiky. Nejostřeji se v tomto směru vyjádřila zpěvačka Courtney Love ze skupiny Hole. K tomuto choru kritiků se nyní přidal také zpěvák Prince. Vyjádřil přesvědčení, že internetová distribuce hudby může pomoci zastavit vykořisťování umělců. Narozdíl od skupiny Metalicca a dalších umělců protestujících proti Napsteru se domnívá, že současný systém prodeje přes hudební společnosti je vykořisťuje daleko více. Hudební společnosti nechtějí, aby měli lidé rádi dobrou hudbu. Chtějí, aby koupili, co se jim nabídne, bez ohledu na hudební kvalitu. Online distribuce je novým médiem, které by mohlo umělcům pomoci zastavit zneužívání jejich práv hudebními společnostmi.

BMG chystá online distribuci v Evropě
Přes mezinárodní charakter internetu je většina obchodních aktivit stále orientována na USA a americké spotřebitele. Nejinak je tomu i u hudebních firem, kde mnohé nabídky platí také jen pro americké občany. BMG, jejímž vlastníkem je v Německu sídlící koncern Bertelsmann, se rozhodla zaměřit svou online distribuci hudby i na Evropu, přesněji řečeno do Německa. Server MusicDownload24.de byl vznikl ve spolupráci s Lycos Europe a bude spuštěn 17.srpna. Server bude nabízet ke stažení více než 300 digitalizovaných písní. Všechny soubory budou obsahovat ochranný systém DRM (digital rights management) proti kopírování, který byl vyvinut britskou společností InterTrust. Stahování skladeb bude nyní zcela zdarma, ale pouze pro německé občany a od německých umělců. Zpoplatnění této služby přijde až na podzim, kdy by měl být spuštěn také americký server. Jedinou velkou hudební firmou, která ještě nezačala nabízet hudbu online, tak zůstává Time Warner.