MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 35.týden

Navzdory Napsteru prodej CD stále stoupá, kdo má na zisku největší podíl? Winamp 2.65, Napster zakázán na 40% amerických vysokých škol a další v pravidelném přehledu novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
Navzdory Napsteru prodej CD stále stoupá
Přestože jedním z oblíbených témat kritiků volného šíření hudby přes internet je negativní vliv na prodej hudebních nosičů a poškozování hudebních společností, skutečnost je zcela jiná. Prodej kompaktních disků v USA za první pololetí dosáhl podle oficiálních údajů nejvyššího čísla v historii. Podle pololetní zprávy americké asociace hudebního průmyslu RIAA počet prodaných "dlouhohrajících" CD stoupl o šest procent, na celkových 420 milionů kusů. Zisky stouply ještě více, zákazníci vydali za CD o 9.9 procent dolarů více než za stejné období loňského roku. Obrovský nárůst zaznamenal prodej DVD s hudebním videem (71 procent), všechny ostatní nosiče (kazety, vinylová alba a CD singly) jsou na sestupu.

A co podíl na prodeji?
Pro debatu o poškozovaných umělcích a firmách není bez zajímavosti porovnat podíl na zisku z prodaných zvukových CD. Umělci a autoři získají po osmi procentech, zatímco na nahrávací společnosti ze zisku zbude 39 procent. Ostatní součásti řetězce, který se podílí na vzniku a šíření nosičů, získají po patnácti procentech.

Evropská aliance MP3
Hudební internet je výrazně amerikocentrický, ale možnosti jsou otevřené pro každého. Čtyři evropské servery s doménou MP3 vytvořily Evropskou MP3 alianci MP3 EU se společnou adresou mp3eu.net. Spojení zahrnuje mp3.de, mp3.fr, mp3.es a mp3.it, tedy servery z Německa, Francie, Španělska a Itálie. Cílem spolupráce je nabízet komplexní MP3 obsah a hudební služby na internetu, zatímco podnikající společnosti zůstanou nezávislé. MP3 EU bude propagovat distribuci legálních "empétrojek" po celém světě s respektem k autorským právům. Mezi plány aliance patří propagovat získané umělce z každé země na všech partnerských serverech a vytvoření evropské hitparády hudebních objevů, která bude denně aktualizována. Později chtějí společnosti zavést jednotný katalog umělců a vyhledávání na různých doménách z jednoho místa. Mezi plány je i evropská cena za digitalizovanou hudbu.

Winamp 2.65
Jak již víte z aktualit, objevila se zatím poslední verze nejpopulárnějšího přehrávače Winamp, pořadové číslo 2.65. Změny se omezují na několik oprav chyb - oprava bezpečnostní díry u ex-M3U, vylepšený dialog u MP3 http stremingu (neruší AVS). Krátce je možno říci, že tato verze nepřináší vůbec nic nového. Jediná věc, která přibyla, je ikona AOL, takže se "zaprodanost" tvůrců Winampu firmě America On Line může projevit i na vaší ploše Windows. Na programu je patrné, že hlavní pozornost je v Nullsoftu věnována přípravě nové třetí verze přehrávače a do konce roku, kdy by se měla objevit, se již těžko nějakých změn dočkáme. Nejnovější Winamp si můžete stáhnout na domovských stránkách programu www.winamp.com nebo přímo od nás v základní i plné verzi (2,06 MB).

Napster zakázán na 40 procentech vysokých škol v USA
Tažení RIAA proti Napsteru dosáhlo značných úspěchů v oblasti, z níž Napter vzešel a získal počáteční popularitu - na vysokých školách. S koncem prázdnin se pozornost opět obrací k pravděpodobně největšímu podílníku na výměně souborů, studentům amerických univerzit. RIAA již dříve přinutila zakázat Napster na řadě amerických škol. Některé z univerzit byly za poskytování přístupu k Napsteru dokonce žalovány. Právní nejasnosti však nejsou jediným důvodem blokování Napsteru. Mnohé ze škol se tak brání také velkému přetížení své sítě. Řada amerických studentů bude po návratu do škol dosti zklamána. Podle průzkumu firmy Gartner Group, která kontaktovala padesát státních i soukromých vysokých škol, čtyřicet procent škol zakázalo svým internetovým uživatelům používat Napster.