Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 43. týden

  0:05aktualizováno  0:05
MP3.com zaplatí 30 milionů USD, více než miliarda souborů stažených z Napsteru, nahrávky od BMG online a něco ze softwaru v obnoveném vydání týdenních zpráv ze světa digitální hudby.
MP3.com zaplatí 30 milionů USD za tříletou licenci
Národní asociace hudebních vydavatelství (National Music Publishers' Association - NMPA) a MP3.com oznámily dosažení předběžné dohody ohledně finančního vyrovnání za porušení autorských práv službou My.MP3.com. Tato knihovna více než milionu skladeb ve formátu MP3 umožňovala vlastníkům originálních nahrávek poslouchat skladby přes Internet. Navrhovaná tříletá licenční dohoda by v praxi znamenala, že MP3.com zaplatí 30 milionů dolarů, které budou prostřednictvím NMPA rozděleny mezi 25.000 hudebních vydavatelů a producentů - částka v sobě obsahuje kompenzaci za dřívější provoz služby My.MP3.com a budoucí licenční poplatky. Kromě toho bude MP3.com odvádět 0,0025 dolaru za každé uživatelské vyžádání streamingu skladby, a jednorázovou částku za každou skladbu přidanou do knihovny. Jedinou společností, která se nespokojila s licenční dohodou, tak zůstává Universal Music Group, která se z MP3.com stále snaží vyždímat tučné odškodné.

Bilance Napsteru za září - 1,4 miliardy stažených souborů
Společnost Webnoize analyzovala pomocí metody sledování datových paketů vytížení Napsteru. V září bylo k serverům Napsteru neustále připojeno průměrně 640.000 uživatelů, kteří si mezi sebou vyměnili 1,4 miliardy MP3 souborů. Z analýzy také vyplývá, že navzdory tomuto číslu prodej zvukových nosičů nadále roste - potvrzuje se tak názor, že možnost stáhnout si ze sítě pár skladeb na ukázku, se pozitivně odráží v prodejnosti originálních hudebních nosičů.

BMG nabízí hudbu on-line
Další významný krok, směřující k rozšíření elektronické distribuce hudby, podnikla nahrávací společnost BMG, když na portálu Lycos začala nabízet tvorbu svých interpretů ke stažení. Samozřejmě ne zadarmo - jednotlivé singly stojí od $1,99 do $3,49, plná alba se pak pohybují v rozmezí $9,99 až $16,89. Hudba je nabízena ve formátech RealJukebox nebo MusicMatch, oba podporují elektronickou ochranu autorských práv (Digital Rights Management), což je technologie zamezující nelegálnímu kopírování a distribuci hudebních nahrávek. Avšak průkopnický počin BMG má své mouchy: staženou hudbu si přehrajete jen na počítačích s operačním systémem Windows (o podpoře MacOS zatím nepadla žádná zmínka) a co je ještě podstatnější - downloady jsou přístupné pouze občanům USA. Nežijete-li právě v USA, rozhodně nemusíte litovat, protože nasazené ceny jsou stále nekřesťansky vysoké.
http://musicshop.lycos.com/

AudioLocator 2.0 - The #1 Music Finder
Takovým sloganem se pyšní AudioLocator, prý nejlepší nástroj na vyhledávání hudby v nekonečných hlubinách internetu. Bohužel se však nejedná o další síť určenou k výměně a sdílení souborů. Tento drobeček vážící 3.5 MB není nic jiného, než browser využívající jádra Internet Exploreru a vyhledávací stránky http://oth.net, přecpaný reklamou a možnostmi lákavých výdělků. Protože oth.net hledá skladby uložené na FTP serverech, ani si je přes AudioLocator nestáhnete a musíte použít některý z dostupných FTP klientů. Všem tedy doporučuji ušetřit místo na hard disku, systémové prostředky a peníze (za registraci chtějí neuvěřitelných $12) a místo takovéhle šaškárny si vyhledávací stránku otevřít ve vašem oblíbeném browseru!
Website: http://www.audiolocator.com

Audio Locator 2.0

MyNapster 2.02
je na tom o mnoho lépe. Síť MyNapsteru se rozrostla o další funkce - umožňuje sdílení nejen MP3 a Wrapster souborů, ale prakticky všech typů médií. Vyhledávací engine je nyní rychlejší a má přidaná tlačítka pro přímé hledání obrázků a elektronických knih. Klient v sobě obsahuje také vyhledávání na Altavistě, odkaz na webový překladač téže firmy, samozřejmě nechybí ani linky na stránky s legálními mp3kami, virtuální disky s mp3 (XDrive, My.MP3.com...) a on-line obchody, kde si můžete hledané zboží rovnou koupit.
Během posledních dnů dospěl MyNapster s drobnými bugfixy do verze 2.07, kde je vylepšena správa paměti, odstraněno zamrzání na některých systémech a přidáno tlačítko "Remove All" na kartě Downloads. Z Chatu byla vypuštěna HTML funkce, znovu se objeví ve verzi 2.5 s rozšířenými volbami.
Website: http://www.mynapster.com

LAME Encoder ve verzi 3.87 beta1
Populární DOSovský MP3 enkodér se již nachází ve verzi 3.87, která mu do vínku kromě několika bugfixů (mpglib, huffman_init a přepínání stereo módů při nižších vzorkovacích frekvencích) vetkla také další zvýšení rychlosti, přesnější kalkulaci CRC a podporu dekódování Layer I+II. LAME mi dříve k srdci příliš nepřirostl, ale novou verzi jsem se rozhodl otestovat, k čemuž posloužil poslední singl Scootera "She's The Sun" v délce 3:44. Na Celeronu 340 si s ním při bitrate 192kbps starý osvědčený Blade 0.91 poradil za 3:51, MusicMatch Jukebox 5.0 skladbu sice zvládl za 0:48, ale byl znatelný úbytek dynamiky (Joint Stereo...), takže LAME z tohoto minisouboje vyšel vítězně - s výchozím nastavením v čase 1:22 a subjektivně nejlepší kvalitou komprimovaného souboru. LAME bohužel stále nepodporuje dlouhé názvy souborů pod Windows, k dispozici je naštěstí DLL knihovna pro jeho použití s ripovacími programy, která tento nedostatek obchází.
Website: http://jthz.com/lame/
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz