Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 43. týden

  0:05aktualizováno  0:05
MP3.com zaplatí 30 milionů USD, více než miliarda souborů stažených z Napsteru, nahrávky od BMG online a něco ze softwaru v obnoveném vydání týdenních zpráv ze světa digitální hudby.
MP3.com zaplatí 30 milionů USD za tříletou licenci
Národní asociace hudebních vydavatelství (National Music Publishers' Association - NMPA) a MP3.com oznámily dosažení předběžné dohody ohledně finančního vyrovnání za porušení autorských práv službou My.MP3.com. Tato knihovna více než milionu skladeb ve formátu MP3 umožňovala vlastníkům originálních nahrávek poslouchat skladby přes Internet. Navrhovaná tříletá licenční dohoda by v praxi znamenala, že MP3.com zaplatí 30 milionů dolarů, které budou prostřednictvím NMPA rozděleny mezi 25.000 hudebních vydavatelů a producentů - částka v sobě obsahuje kompenzaci za dřívější provoz služby My.MP3.com a budoucí licenční poplatky. Kromě toho bude MP3.com odvádět 0,0025 dolaru za každé uživatelské vyžádání streamingu skladby, a jednorázovou částku za každou skladbu přidanou do knihovny. Jedinou společností, která se nespokojila s licenční dohodou, tak zůstává Universal Music Group, která se z MP3.com stále snaží vyždímat tučné odškodné.

Bilance Napsteru za září - 1,4 miliardy stažených souborů
Společnost Webnoize analyzovala pomocí metody sledování datových paketů vytížení Napsteru. V září bylo k serverům Napsteru neustále připojeno průměrně 640.000 uživatelů, kteří si mezi sebou vyměnili 1,4 miliardy MP3 souborů. Z analýzy také vyplývá, že navzdory tomuto číslu prodej zvukových nosičů nadále roste - potvrzuje se tak názor, že možnost stáhnout si ze sítě pár skladeb na ukázku, se pozitivně odráží v prodejnosti originálních hudebních nosičů.

BMG nabízí hudbu on-line
Další významný krok, směřující k rozšíření elektronické distribuce hudby, podnikla nahrávací společnost BMG, když na portálu Lycos začala nabízet tvorbu svých interpretů ke stažení. Samozřejmě ne zadarmo - jednotlivé singly stojí od $1,99 do $3,49, plná alba se pak pohybují v rozmezí $9,99 až $16,89. Hudba je nabízena ve formátech RealJukebox nebo MusicMatch, oba podporují elektronickou ochranu autorských práv (Digital Rights Management), což je technologie zamezující nelegálnímu kopírování a distribuci hudebních nahrávek. Avšak průkopnický počin BMG má své mouchy: staženou hudbu si přehrajete jen na počítačích s operačním systémem Windows (o podpoře MacOS zatím nepadla žádná zmínka) a co je ještě podstatnější - downloady jsou přístupné pouze občanům USA. Nežijete-li právě v USA, rozhodně nemusíte litovat, protože nasazené ceny jsou stále nekřesťansky vysoké.
http://musicshop.lycos.com/

AudioLocator 2.0 - The #1 Music Finder
Takovým sloganem se pyšní AudioLocator, prý nejlepší nástroj na vyhledávání hudby v nekonečných hlubinách internetu. Bohužel se však nejedná o další síť určenou k výměně a sdílení souborů. Tento drobeček vážící 3.5 MB není nic jiného, než browser využívající jádra Internet Exploreru a vyhledávací stránky http://oth.net, přecpaný reklamou a možnostmi lákavých výdělků. Protože oth.net hledá skladby uložené na FTP serverech, ani si je přes AudioLocator nestáhnete a musíte použít některý z dostupných FTP klientů. Všem tedy doporučuji ušetřit místo na hard disku, systémové prostředky a peníze (za registraci chtějí neuvěřitelných $12) a místo takovéhle šaškárny si vyhledávací stránku otevřít ve vašem oblíbeném browseru!
Website: http://www.audiolocator.com

Audio Locator 2.0

MyNapster 2.02
je na tom o mnoho lépe. Síť MyNapsteru se rozrostla o další funkce - umožňuje sdílení nejen MP3 a Wrapster souborů, ale prakticky všech typů médií. Vyhledávací engine je nyní rychlejší a má přidaná tlačítka pro přímé hledání obrázků a elektronických knih. Klient v sobě obsahuje také vyhledávání na Altavistě, odkaz na webový překladač téže firmy, samozřejmě nechybí ani linky na stránky s legálními mp3kami, virtuální disky s mp3 (XDrive, My.MP3.com...) a on-line obchody, kde si můžete hledané zboží rovnou koupit.
Během posledních dnů dospěl MyNapster s drobnými bugfixy do verze 2.07, kde je vylepšena správa paměti, odstraněno zamrzání na některých systémech a přidáno tlačítko "Remove All" na kartě Downloads. Z Chatu byla vypuštěna HTML funkce, znovu se objeví ve verzi 2.5 s rozšířenými volbami.
Website: http://www.mynapster.com

LAME Encoder ve verzi 3.87 beta1
Populární DOSovský MP3 enkodér se již nachází ve verzi 3.87, která mu do vínku kromě několika bugfixů (mpglib, huffman_init a přepínání stereo módů při nižších vzorkovacích frekvencích) vetkla také další zvýšení rychlosti, přesnější kalkulaci CRC a podporu dekódování Layer I+II. LAME mi dříve k srdci příliš nepřirostl, ale novou verzi jsem se rozhodl otestovat, k čemuž posloužil poslední singl Scootera "She's The Sun" v délce 3:44. Na Celeronu 340 si s ním při bitrate 192kbps starý osvědčený Blade 0.91 poradil za 3:51, MusicMatch Jukebox 5.0 skladbu sice zvládl za 0:48, ale byl znatelný úbytek dynamiky (Joint Stereo...), takže LAME z tohoto minisouboje vyšel vítězně - s výchozím nastavením v čase 1:22 a subjektivně nejlepší kvalitou komprimovaného souboru. LAME bohužel stále nepodporuje dlouhé názvy souborů pod Windows, k dispozici je naštěstí DLL knihovna pro jeho použití s ripovacími programy, která tento nedostatek obchází.
Website: http://jthz.com/lame/Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

Nývlt Václav: RHA

Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární...

Najdete na iDNES.cz