Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 46. týden

  0:03aktualizováno  0:03
Uvolnění nového WinAmpu se blíží, SDMI koketuje s Napsterem, Listen.com přebírá výměnnou službu Scour a další v pravidelném přehledu novinek a zajímavostí ze světa digitálního zvuku a multimédií.

WinAmp 2.7 na obzoru
U Nullsoftu usilovně pracují na nové verzi nejpopulárnějšího přehrávače pro Windows, WinAmpu. Výpis optimalizací provedených do deváté betaverze prozrazuje, že byly dále optimalizovány dekódovací jádra pro MP3 a trackerové moduly, vylepšeny editory obou ID3 tagů a vstupní plug-iny. Změn v programu je ještě mnoho, ale více se dozvíte až z recenze, která se na technetu objeví, jakmile bude WinAmp 2.7 uvolněn pro veřejnost.

WinAmp 2.7 Credits

Napster a SDMI - spojí síly?
Leonardo Chiariglione, představitel iniciativy SDMI, dal najevo, že by Napsteru rád nabídl technologii na zabezpečení digitálních nahrávek proti pirátskému šíření, když vyslovil myšlenku, že Napster je skvělá technologie, ale hudbě procházející systémem chybí jakékoliv zabezpečení. Jak již víme, Napster se dohodl s BMG na přeměně výměnného systému v placenou hudební knihovnu. Technologie SDMI, jejíchž všech šest testovaných ochranných vodoznaků bylo hackery úspěšně odstraněno ze zkušebních souborů, by tak měla pomoci oběma společnostem při budování nového systému umožňujícího přístup k digitální hudbě na internetu. SDMI má plnou důvěru Napsteru, a tak bude jistě zajímavé sledovat, jak se vzájemná spolupráce bude vyvíjet.
Připomeňme jen, že žádná ze zbylých nahrávacích společností, které se s Napsterem soudí, dosud od žaloby neupustila, a tak Napsteru stále hrozí zánik.

Scour pod křídly Listen.com
Soukromá společnost Listen.com, která provozuje stejnojmenný server s legálními MP3 soubory, převzala firmu Scour. Ta začátkem října vyhlásila bankrot. Po Napsteru tak zanikne další výměnná služba, která poskytovala uživatelům nelegální data. Listen.com přebírá Scour beze všech závazků a nebude tak čelit soudním žalobám, které na Scour podaly nahrávací společnosti a hollywoodští filmoví producenti v souvislosti s pirátským šířením hudebních souborů i celých filmů pomocí Scour Exchange. Listen.com má v plánu, podobně jako BMG, transformaci Scouru na legální výměnný systém.

MP3.com bezdrátově
MP3.com v předešlých dnech spustila ve spolupráci s FusionOne službu, která umožňuje majitelům bezdrátových zařízení (mobilní komunikátory apod.) přístup k MP3 souborům na svých serverech a poslouchat tak hudbu online. Uživatelé této služby již nebudou muset stahovat hudbu z internetu a přenášet soubory do mobilního zařízení z počítače. Širokopásmová síť by měla streamovanému zvuku zaručit vysokou kvalitu. MP3.com se tak řadí mezi přední společnosti nabízející aplikace, využívající mobilní sítě třetí generace.

S3 rozšiřuje působení na poli komprimované hudby
Společnost S3, která loni koupila firmu Diamond Multimedia včetně přenosného Diamond Rio MP3, učinila další krok k upevnění svých pozic na trhu s MP3 přehrávači. Tentokrát dostala zálusk na anglický empeg, výrobce jednoho z vůbec prvních automobilových MP3 přehrávačů. Ten nepracuje jako ostatní s CD disky, ale má zabudovaný velký harddisk. Možnost vtěsnat do přehrávače několik desítek hodin hudby znamenala pro přístroj velkou popularitu a napomohla boomu služeb pro sdílení souborů přes internet, kde uživatelé přehrávače viděli bezedný zdroj hudby.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Najdete na iDNES.cz