Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 48. týden

  0:05aktualizováno  0:05
Hewlett Packard před německým soudem, hudební CD bude možná v červené knize ohrožených druhů, působnosti EMI na internetu, MusicMatch Jukebox pro Linux a více v dalším přehledu aktualit a zajímavostí ze světa digitální hudby, MP3 a multimédií.

HP před soudem
V sousedním Německu se dostal před soud věhlasný výrobce hardware Hewlett-Packard. Co provedl? Důvod je prozaický - CD-R a CD-RW mechaniky HP napomáhají porušování autorských práv, neboť se používají k nelegálnímu kopírování audio CD! Společnost HP tak bude pravděpodobně donucena zaplatit hudebnímu průmyslu blíže nespecifikovanou (rozhodně však nemalou) částku. Právníci se však brání, že je takový systém nefér - nelze dokázat, jaká hudba se prostřednictvím vypalovaček HP kopíruje, a navíc suma nebude rozdělena rovnoměrně mezi všechny nahrávací společnosti, ale připadne pouze nejlépe se prodávajícím umělcům.
V Německu již řádku let platí zákon, podle něhož musí firmy vyrábějící čisté audio kazety odvádět část svých zisků hudebnímu průmyslu. Jeho platnost se tedy nyní pravděpodobně rozšíří obecně i na zapisovatelná CD a výrobce vypalovaček.

MusicMatch Jukebox už i pro Penguiny
Firma MusicMatch vydala první verzi svého Jukeboxu pro operační systém Linux. Po Windows a Macintoshi je tak Linux již třetí platformou, kde se program pro správu komprimované hudby zabydlel. Zájemci si mohou stáhnout betaverzi Jukeboxu ze stránek MusicMatch. Všichni přitom mají možnost stát se betatestery a pokud objeví v programu nějaký bug a upozorní na něj, budou zařazeni do slosování o multimediální kit čítající CDRW mechaniku, hudební CD dle vlastního výběru a doživotní upgrade pro všechny verze Jukeboxu Plus zdarma.

MP3 do pěti let vytlačí CD
Konec klasických audio CD se blíží. Tak pravděpodobně vyzní verdikt po detailním zhodnocení průzkumu, který v Anglii na objednávku Creative Labs provedla společnost MORI. 1629 jedinců ve věku od 18 do 24 let bylo dotázáno, jak si budou v následujících pěti letech pořizovat hudbu. Plná třetina respondentů odpověděla, že si přestanou kupovat audio CD. Nutně to však neznamená, jak by si Creative Labs jistě přáli, že lidé budou čím dál víc hledat zdroje hudby na internetu, a využívat přehrávačů komprimované hudby. V současné době využívá internet pro stahování hudby jen asi 14% jeho uživatelů a aby se věštba naplnila a jejich počet se zvýšil na 33%, musel by v digitální distribuci nahrávek během příštích několika let nastat veliký boom. A to se při zdrženlivém postoji většiny nahrávacích společností k internetovým technologiím zatím neočekává. I když první vlaštovky tu již jsou.

EMI rozšiřuje své webové aktivity
Poté, co britská nahrávací společnost EMI testovala letos v červenci distribuci digitální hudby v severní Americe, odhodlala se nyní vypustit své nahrávky do cyberprostoru naostro. Uzavřela klíčové smlouvy se společnostmi vDX3 a OD2, které platí za špičky v online distribuci a on-demand vysílání. V obou společnostech též získala finanční podíl. Dále se spojila s firmou Streamwaves.com, která má vytvořit kompletní klientský systém pro streaming hudby, založený na měsíčním předplatném. EMI zatím nezveřejnila ceny digitálních downloadů, při zkušebním provozu se ale pohybovaly kolem 16$ za album - tedy žádná znatelná úspora oproti audio CD.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Najdete na iDNES.cz