Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 49. a 50. týden

  0:05aktualizováno  0:05
Kdo zažaloval BMG kvůli smlouvě s Napsterem, jak vypadá nový přehrávač od Compaqu, jaký problém čeká internetová rádia, zda je nelegální poskytovat linky k MP3 souborům a více v pravidelném přehledu aktualit a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.

Napster, BMG a šedesátá léta
Také jste dostali přes ICQ alarmující zprávu, ve které vás neznámý anglicky mluvící jedinec žádal o připojení svého podpisu k petici, jež by při počtu alespoň 2,5 milionu hlasů oddálila uzavření Napsteru? Něco takového je samozřejmě nesmysl. Napster v původní podobě sice pomalu dožívá, ale než se na jeho místo dostane nový model, na kterém pracují pánové z Bertelsmannova oddělení e-Commerce, ještě to nějakou chvíli potrvá. Zatímco BMG stáhla žalobu na Napster, sama teď čelí soudnímu řízení. Sedmdesátiletý Matthew Katz, který produkoval mnoho amerických skupin a zpěváků v šedesátých letech, zažaloval BMG právě kvůli dohodě s Napsterem! Jeho uživatelé si mezi sebou nelegálně kopírují skladby, na které Katz vlastní copyright, a ten se ze stejného důdovu obává vydat dalších šestnáct alb, která má připravena. Katz tak díky Napsteru přišel na mizinu a hlavní vinu na tom nese BMG. Vzhledem k podepsané smlouvě Katz, stejně jako většina veřejnosti, předpokládal, že BMG vyvine maximální úsilí na okamžité zastavení Napsteru, to se však neděje a tak by teď společnost zcela logicky měla nést právní zodpovědnost za probíhající pirátství. Jak se věc vyvine, to ukáže čas.

Už i Compaq vyrábí MP3 přehrávače
Firmu Compaq většina z nás zná jako výrobce výpočetní techniky. Nyní se vrhla i na jeden z nejžhavějších trhů se spotřební elektronikou, na pole MP3 přehrávačů se svým modelem iPAQ Personal Audio Player PA-1. Ten se vyznačuje kompaktností a velice jednoduchým ovládáním. iPAQ má flashovatelný firmware a v současnosti umí obhospodařit formáty MP3, WMA a AAC. Dodává se s dvěma paměťovými MMC kartami 32MB, přičemž se 64MB kartami může jeho kapacita dosáhnout až 128MB, což jsou při datovém toku 128kbps přibližně dvě hodiny hudby. Informace o skladbách se zobrazují na malém podsvíceném LCD displeji. Pro doladění zvuku přehrávač disponuje třemi předvolbami ekvalizéru a samostatným ovládáním výšek a basů. K počítači se již standardně připojuje přes USB rozhraní. Velkou slabinou je dodávaný software - jedná se o speciální verzi programu RioPort Audio Manager, která sice umí grabovat z CD a kódovat do formátu WMA až na 160kbps, avšak MP3 nakóduje maximálně na 64kbps, což je nedostačující. Také rychlost přenosu skladeb z počítače do přehrávače není vůbec vysoká - pětiminutový track se kopíruje bezmála minutu. Ani cena není k zákazníkovi přívětivá - $250 je skutečně jen pro horních deset tisíc.

Compaq PA1

MP3.com prodlužuje Payback For Playback
Po úspěšném vyrovnání s velkou pětkou a opětovnému zprovoznění služby My.MP3.com má server MP3.com další dobrou zprávu, ovšem tentokrát pro opačnou stranu barikády. Hudebníci, kteří zde vystavují svou produkci ke stažení zdarma, si ještě během prosince mohou přijít k dalším kulatým zlaťáčkům - program odměňování umělců podle počtu downloadů byl opět prodloužen. Začínajícím skupinám i jednotlivcům se tak nabízí možnost vydělat si pár dolarů i bez "ochranných" křídel nahrávacích společností. Jedním z nejúspěšnějších interpretů je novozélandské jazzové seskupení Chris Mason-Battley Group, kterému na kontě přibylo už více než 20.000 USD.

Konec vlastnímu rozhlasovému vysílání přes Internet?
RIAA stále nemá dost. Přestože hlavní nahrávací společnosti získaly ve sporech s online poskytovateli hudby desítky milionů dolarů, pořád je to zřejmě málo. RIAA odstartovala program SoundExchange, díky němuž by 2.100 labelů a 270 nahrávacích společností mělo získávat peníze z internetového šíření hudby. Licenční program se netýká jen serverů, které za poplatek zpřístupňují knihovnu digitální hudby, postiženy by měly být také všechny rozhlasové stanice na síti. Plných padesát procent by měli získat producenti, 45 procent interpreti a zbylých 5 procent připadne vokalistům či sborům podbarvujícím nahrávku. Co se týče systému ShoutCast, který vyvinul Nullsoft, spekuluje se, že by zde neplatili jednotliví provozovatelé stanic, kteří v závislosti na šířce datového pásma často vysílají jen pro pár posluchačů, ale přímo provozovatel systému, tedy AOL. Zástupci internetových stanic se brání, že vysoké poplatky mohou jejich podstatnou část finančně položit. Konečně rozhodnutí má padnout do konce roku.

Je poskytování linků k MP3 souborům zločin?
RIAA zažalovala u kalifornského soudu server MP3Board.com za nelegální linkování copyrightovaných MP3 souborů. Soudce však případ odložil k oblastnímu soudu v New Yorku, neboť právě tam probíhala podobná kauza. Filmová asociace MPAA požadovala soudní nařízení, které by donutilo hackerský server 2600 stáhnout link na stránky s programem DeCSS. Ten, jak známo, slouží k odstranění ochrany DVD disků. Soud tak skutečně učinil a u stejné instance se nyní bude rozhodovat o případu MP3Board.com. Ačkoliv se tato problematika zatím nedostane k zákonodárcům ani federálním soudům, některé státy by mohly výsledek této precedentní kauzy využít při řešení podobných sporů na jejich území.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Najdete na iDNES.cz