MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 10. týden

  0:01aktualizováno  0:01
Napster ještě neobdržel od RIAA seznam konfliktních skladeb, čeká jej další soud s EMusic, objevil se ale také důkaz o tom, že není hrozbou pro nahrávací průmysl. To a ještě více v dnešním vydání novinek a zajímavostí ze světa MP3.

Napster dosud nezačal s blokováním skladeb
Ještě koncem minulého týdne mohli uživatelé Napsteru nerušeně sdílet všechny hudební soubory bez omezení. Největším nahrávacím společnostem se totiž ještě nepodařilo sestavit kompletní seznam skladeb, jejichž sdílení chtějí na této populární výměnné službě zablokovat. K vytvoření seznamu je třeba mnohem delší doby, než se původně předpokládalo. Celou věc může pozdržet i to, že databáze mnoha tisíc titulů bude nejprve odeslána RIAA a ta jej teprve postoupí Napsteru. Také zpracování dat Napsterem bude nějakou chvíli trvat. Hudba tak prozatím zůstává zdarma, tedy pokud zrovna nejste fanoušek Roye Orbisona. Jak jsme informovali ve vydání novinek minulý týden, Napster začal po dohodě s právníky pozůstalých blokovat účty uživatelům, jejichž knihovny souborů obsahovaly zpěvákovu tvorbu. Při pokusu o nalogování do systému je takovému uživateli zobrazena třístránková zpráva o porušování autorských práv a odmítnut přístup.

Dave Mathews - Napster neničí hudbu!
Jasný důkaz proti tvrzení RIAA o škodlivosti Napsteru vysypala z rukávu slavná jazzová formace Dave Mathews Band. Své nové album "I did it" nabízela skupina v rámci reklamní kampaně měsíc zdarma ke stažení na Napsteru a po ostrém startu alba na CD se nikdo nestačí divit. Prodej alba překoval i ta nejoptimističtější očekávání - fanoušci kapely už si koupili více než 750.000 kopií! To je velice silný argument proti postupu RIAA, který dokazuje, že Napster a oficiální hudební trh mohou existovat společně.

Vany - sdílejte přes Napster cokoliv!
Pokud máte klient Napsteru alespoň verze 2.0 beta 7, můžete přímo přes Napster sdílet nejen hudební soubory. Plug-in Vany, který můžete stáhnout zde, vám umožní sdílet soubory typů AVI, JPG, JPEG, MPG, MPEG, ASF, TXT, ZIP, GIF a RA. Oficiální Napster servery takový přenos samozřejmě neumožní, takže není na škodu ani Napigator pro vyhledání nezávislých OpenNap serverů. Nutno ovšem podotknout, že jiné klienty sítě Napster, jako třeba MyNapster, sdílení ostatních typů souborů již v základu podporují.

Qualcomm dodává nové čipy s MP3 podporou
Společnost Qualcomm Inc. podepsala smlouvu s vlastníky patentů na MP3, Thomson Multimedia a Fraunhoferovým institutem. Ta jí umožní zahrnout podporu MP3 do integrovaných obvodů a operačních systémů pro bezdrátová zařízení druhé a třetí generace. Qualcomm bude dodávat software pro přehrávání MP3 souborů jako součást čipsetů MSM5100, MSM5200 a MSM3300. Nový čipset MSM3300, který v sobě integruje také podporu lokačního systému GPS, je již dodáván výrobcům a první kapesní bezdrátové počítače s podporou MP3 by se měly na trhu objevit ve druhé polovině tohoto roku.

Další soud proti Napsteru
Tentokrát do boje vytáhla společnost EMusic, přední distributor digitálních hudebních nahrávek na internetu. EMusic pomocí softwaru na sledování digitálních otisků ve sdílených MP3 odhalila v síti Napsteru více než sto tisíc souborů, k nimž vlastní distribuční licenci, a na tuto skutečnost několikrát upozorňovala. Napster však nijak nereagoval a EMusic nyní přistoupila k soudnímu procesu. Napster je obžalován z porušování autorských práv a nekalé soutěže - zatímco EMusic si za jednu staženou skladbu účtuje 99 centů, na Napsteru jsou stále nekontrolovatelně šířeny zdarma. Za každé porušení copyrightu požaduje EMusic náhradu ve výši 150.000 USD.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

Najdete na iDNES.cz