MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 20. týden

Vylepšený formát MP3Pro se začíná integrovat do přenosných přehrávačů; 14-letý chlapec zatčen za distribuci hudby po internetu; zpěvák a producent Moby protestuje proti stažení svých skladeb z Napsteru - to a ještě více si můžete přečíst v pravidelném přehledu novinek a zajímavostí ze světa MP3.

Formát MP3Pro míří k výrobcům hardware
Ať se Microsoft se svým Windows Media Audiem nebo RealNetworks s formátem Real Audio snaží sebevíc, nejoblíbenější mezi všemi zvukovými formáty využívající ztrátovou kompresi je stále MP3. Byl tu první a má nejširší podporu. Protože si ale novější technologie vystačí s mnohem menším datovým tokem, začali inženýři Thomsonu a Fraunhoferova institutu pracovat na vylepšeném kodeku, jenž by nabídl vyšší kvalitu při poloviční bitrate. Et voilá - je to tu! Licence na využití nového MP3Pro se již začínají udělovat, vývojáři pracují na přístrojích, jež si budou s formátem rozumět. První MP3Pro přehrávače by se na trhu měly objevit již na podzim tohoto roku, stejně jako programové vybavení pro převod zvuku do tohoto formátu. Jak je to s kompatibilitou? Přehraji si hudbu kódovanou v MP3Pro i v mém nynějším přehrávači? Odpověď zní - ano! Zvuk je totiž rozdělen na dva streamy. První obsahuje prakticky totožné informace jako obyčejná MP3ka a ty budou přehratelné na jakémkoliv přístroji. Druhý stream obsahuje vyšší frekvence odříznuté při kódování do klasického MP3 formátu. Nové přehrávače a aplikace spojí tyto dva proudy v jeden a budou tak moci reprodukovat vysoce kvalitní zvuk. MP3Pro se jistě také rychle rozšíří v internetových rádiích, neboť nabídne vyšší kvalitu při nižší bitrace. Hudební průmysl z nového formátu příliš nadšený není. Důvod je jednoduchý - chybí jakékoliv zabezpečení, je to tedy potenciální nepřítel. Ale i labely prodávající online hudbu se nejspíš budou muset podvolit vkusu zákazníků - MP3 je stále aktuální, jak dokazuje například cvrkot na serveru MP3.com.

EMI a Gigamedia nabídnou digitální downloady
V Asii se rýsuje zajímavá spolupráce nahrávací společnosti s internetovou firmou. Label EMI Music podepsal smlouvu s tajwanským mediálním obrem Gigamedia, jejíž cílem je vybudovat službu nabízející stáhnutelnou digitální hudbu. Smlouva zahrnuje hosting stránek jak samotného hudebního vydavatelství, tak i jednotlivých interpretů, marketing, e-commerce služby a online rádio. Na webu budou umístěna také diskuzní fóra a chat v reálném čase. Jelikož na Tajwanu vesele bují hudební pirátství, jak ukázaly nedávné zásahy proti studentům, rozhodla se společnost EMI nabídnout tamní veřejnosti dostupnou alternativu. Své plány hodlá uskutečnit i v dalších zemích.

Nezletilec zatčen v Hongkongu za distribuci MP3
A pokračujeme aktualitou vážící se k předeslému tématu. Hongkongské úřady zatkly místního 14-letého klučinu za nezákonnou distribuci hudby na internetu. Mladík si stáhnul z internetu volně šiřitelný webový server, nainstaloval na svůj domácí počítač a založil vlastní stránku s MP3 soubory, většinou lokálních popových hvězd. Za dva měsíce získal více než 40.000 přístupů a prostřednictvím svého webu věnoval návštěvníkům 300 souborů. Zločinec byl zatčen při domovní prohlídce minulý týden a policie zabavila počítačové vybavení v hodnotě 3.000 dolarů! "Pirát" čeká na soub ve vazební cele. Hrozí mu pokuta 6.400 dolarů za každou vystavenou skladbu a čtyři roky vězení. Chlapec byl málem obviněn z čarodějnictví, neboť má "vysoké znalosti práce s počítačem nepřiměřeně jeho věku". Je to již osmý případ potrestaného piráta od začátku roku, kdy bylo sestaveno speciální trestné komando zaměřující se na hudební pirátství.

MP3 přehrávač velikosti zapalovače
Opravdu miniaturní kousek uvedla na trh společnost CMC. Přehrávač Jumper II, velký jako slavný "benzíňák" Zippo, je vybaven 32MB vestavěné paměti a s počítačem se propojuje pomocí USB rozhraní. Kartou MMC lze rozšířit jeho kapacitu až o 128 MB. Cena je poměrně příznivá - pouze $99, tedy necelé 4.000,- Kč. Tak pozor, ať si omylem nepřipálíte MP3kou!

CMC Jumper II

Moby protestuje proti stažení své hudby z Napsteru
Známý producent a zpěvák Moby si obléká třičko s logem Napsteru. Nesouhlasí s tím, že hudební průmysl donutil tuto síť odfiltrovat jeho hudbu z výsledků vyhledávání. "Já osobně jsem nedal podnět k ničemu takovému. Mám rád Napster. Jsem rád, že si díky internetu mohou moji hudbu poslechnout lidé po celém světě - proto ji taky tvořím. A abych ukázal svou solidaritu, budu nosit tričko Napsteru!" Moby, který pracuje po úspěšném "Play" na dalším albu, dokonce dává svým fanouškům radu, jak se dobrat jeho hudby v síti. "Zkuste hledat výraz 'mody' nebo 'mobi'. Třeba to bude fungovat."
Na obranu Napsteru se staví také islandská kapela Sigur Ros, která právě završila své beznadějně vyprodané turné po USA. Napster sehrál podle realizačního týmu klíčovou roli v propagaci skupiny. Před podepsáním smlouvy s hudebním vydavatelstvím PIAS Records poskytli několik skladeb ke sdílení a není pochyb o tom, že jim tento postup vynesl značnou pozornost. Z Napsteru si nyní můžete zcela legálně stáhnout skladbu 'Svefn G Englar' z nového alba 'Agaetis Byrjun'. Doporučuje ji i Shawn Fanning...