Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 21. týden

  0:01aktualizováno  0:01
Podrobnosti o fúzi společností Universal a MP3.com, žalobě podané RIAA na Aimster, nejasném osudu on-line databáze audio titulů CDDB a dalších zajímavostech si můžete přečíst v dnešním vydání přehledu novinek ze světa digitální hudby.

Universal koupil MP3.com
Universal, jedna z největších nahrávacích společností vlastnící např. labely Interscope, MCA či Motown, se stala novým vlastníkem internetové firmy MP3.com. Ta je domovem nezávislých umělců a její služba My.MP3.com umožňuje uživatelům poslouchat svá cédéčka kdekoliv na světě ve formě streamované hudby. Transakce za 372 milionů dolarů je druhým největším počinem Universalu v oblasti digitální hudby poté, co se Sony společně založili Duet, hudební knihovnu na bázi předplatného, jež má odstartovat v létě na serveru Yahoo. Představitelé Universalu si od smlouvy slibují rozšíření svých aktivit a přiblížení hudebního katalogu uživatelům internetu. Ředitel MP3.com Michael Robertson tento okamžik vidí jako průlom ve vztahu hudebního průmyslu k digitální hudbě. Připomeňme, že právě Universal při dřívějších soudních sporech vymohl na MP3.com odškodné ve výši 53,4 milionu dolarů.

Žaloba na Aimster už je skutečností
Nedávno jsme informovali o zamýšlené žalobě hudebního průmyslu na službu Aimster, která umožňuje sdílet soubory v síti AOL. Právníci nahrávacích společností nyní seznali, že Amister porušuje autorská práva stejným jako způsobem Napster a ve čtvrtek podali oficiální žalobu. RIAA již dříve tuto firmu varovala, že její aktivity jsou v rozporu se zákonem, Aimster ovšem narozdíl od dalších sítí odmítl soubory filtrovat nebo monitorovat činnost svých uživatelů s tím, že v interních regulích služby je jejím uživatelům zaručena plná diskrétnost a jejich konání nebude nijak omezováno. Aimster si ovšem současnou situaci nedávno sám notně zkomplikoval. Původní klient sice dovoluje sdílet soubory pouze s přáteli na contact-listu "chatovací" aplikace AOL Instant Messenger (obdoba ICQ), tedy v mnohem menším měřítku, jeho nová verze ale spojuje všechny uživatele do globální sítě, v níž lze vyhledávat audio a video soubory. Noví uživatelé Aimsteru byli do této sítě automaticky přidáváni bez ohledu na to, zda měli software nakonfigurován pouze pro sdílení v malé síti se známými. RIAA proto nyní považuje Aimster za stejně nebezpečný jako Napster. Šéf společnosti Johnny Deep je ale rozhodnut bojovat proti RIAA všemi dostupnými prostředky a hodlá podat soudu podnět na přezkoumání vztahu svobody slova na internetu a autorských práv. Žalobou se bude zabývat federální soud v New Yorku.

Bude databáze CDDB i nadále zdarma?
Uživatelé některých výpalovacích softwarů a CD přehrávačů nemohou na internetu nalézt informace o svých oblíbených cédéčkách. Je to důsledek posledních kroků společnosti Gracenote, která spravuje databázi CDDB se záznamy o přibližně 885.000 audio CD titulech. Gracenote, jež dodala Napsteru data pro filtrovací engine, zamezuje zasílání informace z databáze produktům, jejichž tvůrci neobnovili licenční poplatek za užívání databáze. Proti tomu se samozřejmě bouří uživatelé a už i samotní výrobci. Licenční smlouva s Gracenote jim neumožňuje využít jinou, zdarma poskytovanou databázi, jakými jsou Freedb.org nebo MusicBrainz.org. Ty jsou Gracenote považovány za nelegální, neboť si svou službu nechala patentovat, což jí v určitém měřítku zaručuje monopolní postavení. Uživatelé ale nesouhlasí s tím, že by podobnou databázi měla vlastnit jediná společnost a využívat ji pouze ke komerčním účelům. Na jejich straně stojí poměrně podstatná skutečnost - CDDB vznikla z drtivé většiny díky přidávání titulů právě samotnými uživateli a ne z aktivity Gracenote. Problémem se bude - jak jinak - zabývat soud a na výsledku řízení závisí také osud volných databází. Zvítězí uživatelé, nebo komerce?

Nové hudební vydavatelství na obzoru
Vitaminic, přední evropský poskytovatel on-line hudby, se rozhodl sestoupit z internetových výšin na pevnou zem a založil vlastní hudební vydavatelství, jež bude záštitou nezávislým projektům a začínajícím umělcům. Jeho cílem je dostat hudbu těchto interpretů k širšímu publiku, ale také prosadit ji v televizi a filmovém průmyslu. Vitaminic dále rozšířil smlouvu se službou MyAlert.com, díky níž mohli dosud její předplatitelé ze Španělska a Itálie přijímat prostřednictvím SMS zpráv a WAPu novinky ze světa hudby. Nyní bude služba dostupná také ve Velké Británii, Francii a Německu.

Za streaming hudby z MP3.com se bude platit
Společnost MP3.com, o níž již dnes byla řeč výše, přišla s dalším skvělým plánem jak přilepšit své pokladně. Audio Hosting Service je nová služba určená komerčním společnostem, skupinám či jednotlivcům, kteří budou chtít propagovat svou tvorbu například v rámci reklamních kampaní či jiných aktivit. Připraveno je sedm cenových programů. Za lidovou cenu $4,95 si lze pronajmout 50 MB prostor s limitem přenesených dat stanoveným na 500 MB. Hudbu lze streamovat v Lo-Fi (24 kbps) a Hi-Fi (128 kbps) kvalitě a rovněž nabídnout pouze 25-sekundovou ukázku. Na opačném konci cenového spektra je 10 GB prostor a 200 GB limit za $999. Hudbu bude možné poslouchat přímo z webových stránek subjektu, jenž služby MP3.com vyžívá.
Tato zpoplatněná služba se samozřejmě netýká nezávislých umělců nabízejících svou hudbu prostřednictvím MP3.com, pro ty je hosting stále zdarma.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Apple údajně plánuje high-endová sluchátka a nové AirPods 2

AirPods

Apple to s hudbou myslí vážně. Podle některých informací chystá celou řadu zvukových zařízení.

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz