MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 21. týden

Podrobnosti o fúzi společností Universal a MP3.com, žalobě podané RIAA na Aimster, nejasném osudu on-line databáze audio titulů CDDB a dalších zajímavostech si můžete přečíst v dnešním vydání přehledu novinek ze světa digitální hudby.

Universal koupil MP3.com
Universal, jedna z největších nahrávacích společností vlastnící např. labely Interscope, MCA či Motown, se stala novým vlastníkem internetové firmy MP3.com. Ta je domovem nezávislých umělců a její služba My.MP3.com umožňuje uživatelům poslouchat svá cédéčka kdekoliv na světě ve formě streamované hudby. Transakce za 372 milionů dolarů je druhým největším počinem Universalu v oblasti digitální hudby poté, co se Sony společně založili Duet, hudební knihovnu na bázi předplatného, jež má odstartovat v létě na serveru Yahoo. Představitelé Universalu si od smlouvy slibují rozšíření svých aktivit a přiblížení hudebního katalogu uživatelům internetu. Ředitel MP3.com Michael Robertson tento okamžik vidí jako průlom ve vztahu hudebního průmyslu k digitální hudbě. Připomeňme, že právě Universal při dřívějších soudních sporech vymohl na MP3.com odškodné ve výši 53,4 milionu dolarů.

Žaloba na Aimster už je skutečností
Nedávno jsme informovali o zamýšlené žalobě hudebního průmyslu na službu Aimster, která umožňuje sdílet soubory v síti AOL. Právníci nahrávacích společností nyní seznali, že Amister porušuje autorská práva stejným jako způsobem Napster a ve čtvrtek podali oficiální žalobu. RIAA již dříve tuto firmu varovala, že její aktivity jsou v rozporu se zákonem, Aimster ovšem narozdíl od dalších sítí odmítl soubory filtrovat nebo monitorovat činnost svých uživatelů s tím, že v interních regulích služby je jejím uživatelům zaručena plná diskrétnost a jejich konání nebude nijak omezováno. Aimster si ovšem současnou situaci nedávno sám notně zkomplikoval. Původní klient sice dovoluje sdílet soubory pouze s přáteli na contact-listu "chatovací" aplikace AOL Instant Messenger (obdoba ICQ), tedy v mnohem menším měřítku, jeho nová verze ale spojuje všechny uživatele do globální sítě, v níž lze vyhledávat audio a video soubory. Noví uživatelé Aimsteru byli do této sítě automaticky přidáváni bez ohledu na to, zda měli software nakonfigurován pouze pro sdílení v malé síti se známými. RIAA proto nyní považuje Aimster za stejně nebezpečný jako Napster. Šéf společnosti Johnny Deep je ale rozhodnut bojovat proti RIAA všemi dostupnými prostředky a hodlá podat soudu podnět na přezkoumání vztahu svobody slova na internetu a autorských práv. Žalobou se bude zabývat federální soud v New Yorku.

Bude databáze CDDB i nadále zdarma?
Uživatelé některých výpalovacích softwarů a CD přehrávačů nemohou na internetu nalézt informace o svých oblíbených cédéčkách. Je to důsledek posledních kroků společnosti Gracenote, která spravuje databázi CDDB se záznamy o přibližně 885.000 audio CD titulech. Gracenote, jež dodala Napsteru data pro filtrovací engine, zamezuje zasílání informace z databáze produktům, jejichž tvůrci neobnovili licenční poplatek za užívání databáze. Proti tomu se samozřejmě bouří uživatelé a už i samotní výrobci. Licenční smlouva s Gracenote jim neumožňuje využít jinou, zdarma poskytovanou databázi, jakými jsou Freedb.org nebo MusicBrainz.org. Ty jsou Gracenote považovány za nelegální, neboť si svou službu nechala patentovat, což jí v určitém měřítku zaručuje monopolní postavení. Uživatelé ale nesouhlasí s tím, že by podobnou databázi měla vlastnit jediná společnost a využívat ji pouze ke komerčním účelům. Na jejich straně stojí poměrně podstatná skutečnost - CDDB vznikla z drtivé většiny díky přidávání titulů právě samotnými uživateli a ne z aktivity Gracenote. Problémem se bude - jak jinak - zabývat soud a na výsledku řízení závisí také osud volných databází. Zvítězí uživatelé, nebo komerce?

Nové hudební vydavatelství na obzoru
Vitaminic, přední evropský poskytovatel on-line hudby, se rozhodl sestoupit z internetových výšin na pevnou zem a založil vlastní hudební vydavatelství, jež bude záštitou nezávislým projektům a začínajícím umělcům. Jeho cílem je dostat hudbu těchto interpretů k širšímu publiku, ale také prosadit ji v televizi a filmovém průmyslu. Vitaminic dále rozšířil smlouvu se službou MyAlert.com, díky níž mohli dosud její předplatitelé ze Španělska a Itálie přijímat prostřednictvím SMS zpráv a WAPu novinky ze světa hudby. Nyní bude služba dostupná také ve Velké Británii, Francii a Německu.

Za streaming hudby z MP3.com se bude platit
Společnost MP3.com, o níž již dnes byla řeč výše, přišla s dalším skvělým plánem jak přilepšit své pokladně. Audio Hosting Service je nová služba určená komerčním společnostem, skupinám či jednotlivcům, kteří budou chtít propagovat svou tvorbu například v rámci reklamních kampaní či jiných aktivit. Připraveno je sedm cenových programů. Za lidovou cenu $4,95 si lze pronajmout 50 MB prostor s limitem přenesených dat stanoveným na 500 MB. Hudbu lze streamovat v Lo-Fi (24 kbps) a Hi-Fi (128 kbps) kvalitě a rovněž nabídnout pouze 25-sekundovou ukázku. Na opačném konci cenového spektra je 10 GB prostor a 200 GB limit za $999. Hudbu bude možné poslouchat přímo z webových stránek subjektu, jenž služby MP3.com vyžívá.
Tato zpoplatněná služba se samozřejmě netýká nezávislých umělců nabízejících svou hudbu prostřednictvím MP3.com, pro ty je hosting stále zdarma.