MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 30. týden

  0:01aktualizováno  0:01
Napster vyměnil své muže na pozici CEO, co přichystaly komerční internetové sítě pro hudební a technologickou konferenci Plug.in a jak si vede zajímavý projekt MusicMatch Radio MX, to se dočtete v dnešním vydání novinek a zajímavostí ze světa digitální hudby.

Napster má nového šéfa
Hank Barry byl odvolán z pozice CEO Napsteru (Chief Executive Officer), zůstává však nadále u společnosti, ovšem s menšími povinnostmi. Ve funkci jej nahradil Němec Konrad Hilbers, někdejší výkonný viceprezident mediálního koncernu Bertelsmann, jehož úkolem je dovést Napster úspěšně ke spuštění komerčního systému. Hilbers se nevyjádřil, kdy se Napster opět objeví na síti, ve volně přístupné podobě to už nejspíš nebude. Systém prý nebude znovu spuštěn bez stoprocentně úspěšných testů - a můžeme se jen domnívat, že řeč je o komerčním modelu, jehož původně ohlášené datum spuštění (přelom srpna/září) se nezadržitelně blíží. Bývalí uživatelé Napsteru se zatím obracejí ke stále volným alternativám, podle průzkumů společnosti Nielsen/Netratings například zájem o BearShare vzrostl za poslední dva měsíce o 39 procent, iMesh za stejné období zaznamenal o 29 procent více přístupů.

Plány komerčních sítí na konferenci Plug.in
Pod záštitou hudebního magazínu Billboard a společnosti Jupiter Media Metrix se uskutečnila konference Plug.in, na níž odhalili chystané komerční hudební knihovny na internetu své marketingové plány a hudební fanoušci si na ně mohli udělat svůj názor. Popravdě řečeno, jejich závěry budou asi stejné jako resumé analytika Mark Mooradian z Jupiter Media Metrix: "Žádná ze společností nenabízí obsah dostatečně atraktivní pro uživatele!" Takže si to shrňme:
MusicNet (EMI, Warner, BMG) a PressPlay (Universal, Sony) jsou hodně ambociózní značky, ale nabízejí jen repertoár vydavatelství, která za nimi stojí. Aby fanoušek získal přístup ke kompletnímu katalogu "velké pětky", musel by se zaregistrovat u obou služeb. Další fakt - MusicNet běží na technologii RealNetworks, PressPlay pohání Microsoft, to znamená různé formáty a různé aplikace pro přehrávání. Jednoduše řečeno, Chaos!
Z toho se znaží vybruslit EMI, jež jedná o licencích i s dalšími hudebními portály, a label BMG - jeho Napster má po vyřešení licenčních otázek nabízet opravdu každou skladbu, která kdy kde vyšla. Jenže: Napster má již smlouvu s MusicNetem a po nějakou dobu se k jeho uživatelům (z čistě konkurenčních důvodů) nedostane hudba ze Sony Music a Universalu, tedy knihovny PressPlay. Bude to opravdu velice zajímavé aneb ať žije MusicCity...
Abychom se ještě na moment vrátili k největším rivalům - RealNetworks oznámili, že se ke katalogu připojí nezávislý label Zomba vydávající produkci Britney Spears, R. Kellyho, skupin Tool, Backstreet Boys a dalších populárních interpretů. Se zajímavou zprávou přichází PressPlay - hudba bude nabízena nejen ke streamování, jak se původně zamýšlelo, ale také k normálním downloadům. Ke spuštění služby by mělo dojít na začátku září.

MusicMatch Radio má již 18.000 předplatitelů
Internetové Radio MX společnosti MusicMatch bylo při svém startu v květnu letošního roku přijato fanoušky digitální hudby velmi vřele a za tři měsíce své existence již nasbíralo přes 18.000 posluchačů. Těm nabízí v mnoha kanálech žánrově rozdělenou nabídku a každý uživatel si může "vysílání" upravit přesně podle své chuti. Do jeho počítače pak proudí streamované MP3 audio v kvalitě blížící se CD, tedy 128 kbps. Možnost si prakticky vytvořit vlastní playlist i nabídku samotnou uživatelé oceňují, přes 85 procent jich při nedávném průzkumu vyjádřilo spokojenost či maximální spokojenost s Radiem MX.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Najdete na iDNES.cz