MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 9. týden

  0:01aktualizováno  0:01
Zmírající Napster musel začít s omezováním downloadů ještě před páteční krizí. Vyšla další testovací verze WinAmpu 3 a formátu Ogg Vorbis, MP3 přehrávače čeká prostorový zvuk a vás další zajímavé čtení v pravidelném přehledu dění ze světa MP3.

MP3 mizí z Napsteru
Ještě před pátečním rozhodnutím soudu musel Napster souhlasit s prvním omezováním downloadů. Právníci pozůstalích po slavném zpěvákovi Royi Orbisonovi (nazpíval mj. nesmrtelný hit Pretty Woman) rozeslali Napsteru upozornění na porušování autorských práv, jehož se společnost dopouštěla umožňováním nekontrolovaného šíření zpěvákových děl ve svém systému. Učinili tak prostřednictvím společnosti Copyright.net, která už s Napsterem dříve úspěšně spolupracovala na několika podobných případech. Její software Copyright Agent odhalil v síti Napsteru víc než milion ilegálních MP3 souborů s Orbisonovými díly. Uživatelům nabízejícím tato díla byl zablokován přístup, dokud je neodstraní ze svých počítačů.
A to ještě nikdo netušil, co se stane v pátek 2. března léta páně 2001...

Ogg Vorbis ve verzi beta 4
Vývojáři sdružení v nadaci Xiph.org ohlásili dostupnost čtvrté verze komprimovaného zvukového formátu Ogg Vorbis. Nová beta podle jejich slov přináší zásadní nárůst kvality zvukového záznamu, optimalizace kódu, opravené chyby a řadu dalších vylepšení. Oproti předešlým verzím se také drasticky zvýšila rychlost de/kódování zvuku. Další významnou změnou je přechod celého projektu od LGPL k licenci BSD, což umožní použití kodeku i v komerčních aplikacích a hardwarových přehrávačích. Pro sdružení Xiph.org je skvělou zprávou fakt, že firma iObjects, která vyvíjí operační systémy pro přenosné přehrávače, začlenila formát Ogg Vorbis do systému Dadio 2.0 (Digital Audio Operating System).

Prostorový zvuk pro MP3 přehrávače
Úroveň kapesních MP3 přehrávačů se rozhodly pozvednout Spatializer Audio Laboratories. Vyvinuli zde speciální algoritmus OntheGo FX, který se, jak pevně věří, brzy osvědčí v praxi a první přístroje s tímto rozšířením by se na trhu mohly objevit ještě letos. OntheGo FX je založen na psychoakustickém principu, který ošálí váš sluch a obsahuje efekty prostorového 3D Sterea a expanze basových tónů - ViBE (Virtual Bass Enhancement). Tyto dvě funkce by měly společně navodit dojem, že posluchač se nenachází na ulici s "peckami" v uších, ale v poslechové místnosti obklopen mohutnými reproduktory. Produkt podporující toto řešení poznáte jednoduše - podle loga "Spatializer".

WinAmp 3 Alpha 4 n1c8
Na světě je další zkušební verze WinAmpu 3. Novou alfa verzi autoři obdařili kratším optimalizovaným kódem, jádro přehrávače vyčistili od brouků, vylepšili spolupráci s oblečky neboli skiny, streaming v protokolu HTTP nyní spotřebuje méně paměti. Navzdory tvrzení o téměř kompletní funkčnosti playlist editoru tato verze WinAmpu s M3U playlisty příliš nespolupracuje. Uživatele určitě vezme u srdce přehrávací mód cross-fade, s prolínajícími se konci a začátky skladeb, a tak se již všichni jistě těšíme na ostrý start WinAmpu 3.

Digitální hudba zdarma na Amazon.com
Známý americký obchodní dům na internetu Amazon.com rozšiřuje svou nabídku hudebních downloadů. Kromě tvorby nezávislých umělců nyní nabízí zdarma v komprimované digitální podobě také tvorbu několika stovek interpretů, jejichž CD má Amazon.com ve svém prodejním katalogu. Možnost poslechnout si ukázky z alb má pomoci pozvednout klesající prodej hudebních nosičů. Na serveru tak můžeme najít skladby takových velikánů klubové scény, jako jsou Carl Cox a Underworld, z opačné strany hudebního spektra tu najdeme Pearl Jam, Coldplay či Paula Simona. Skladby jsou nabízeny ve formátech MP3 a Liquid Audio.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Best Buy prodal omylem zařízení od Googlu, které firma ještě neuvedla

Logo společnosti Google

Obchodní řetězec omylem zákazníkovi prodal zařízení, které má Google uvést až příští týden.

Uživatelé bluetooth sluchátek se musí spokojit s horší kvalitou

Bose QuietComfort 35 a Sony MDR-1000X v redakčním testu

Stále populárnější bezdrátová sluchátka připojená přes bluetooth zatím nemohou přinést tak kvalitní zvuk jako ta...

RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

Nývlt Václav: RHA

Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární...

Najdete na iDNES.cz