MP3 přehrávač IOPS je symbiózou elegance a funkčnosti

aktualizováno 
Pokud se právě sháníte po MP3 přehrávači, který disponuje nejenom mnoha funkcemi, ale i vytříbeným designem, potom by se vám mohl líbit nový kousek X5 z korejské stáje iOPS.

Nám se na test dostala do rukou stříbrná 512 MB verze (existují 256M, 512M a 1G), která na první pohled zaujme ostře řezanými rysy a kovově působícím dojmem. Ve skutečnosti se jedná o kombinaci hliníku a plastu, nicméně i po uchopení do ruky zůstává pocit, že máme v ruce luxusní přehrávač, žádný laciný "plasťák" – a to i přesto, že váží pouhých 48,5g (včetně baterie).

V prvních okamžicích nás zaujal poněkud vystouplý joystick a chrastivý zvuk – po chvilce pátrání jsme zjistili, že se nejedná o vadu přístroje, ale volný úchop pro provlečení šňůrky na krk. Ostatně pro nošení tak, aby byl vidět, je X5 jako dělaný.

 

Připojení k PC, specifikace

Při pohledu na specifikace velikosti (75x35x14) zjistíme, že X5 je stavěný na výšku, ačkoliv v praxi potěší především tenkost. Konektor USB pro připojení k počítači se schovává za výklopnými plastovými dvířky v dolní části, které jako jeden z mála prvků nevypadají příliš bytelně. Hned vedle konektoru vypozorujeme škvírku pro reset.

 

Naopak nahoře nalezneme otvor pro sluchátka a line-in, po pravé straně tři tlačítka, posuvník hold, a na levé straně nám zbývá mřížka pro mikrofon. Barevný OLED displej (4096 barev) patří bohužel opět k těm nejmenším, ostatně jak jsme u Korejců zvyklí.

Naopak joystick nám připadá robustní a znatelně vystouplý. Osobně přehrávač nosím v kapse od kalhot nebo bundy, tlačítko HOLD nepoužívám a tak se občas přihodilo, že skladba přeskočila. Jinak ale vystouplý joystick zajišťuje pohodlné, přesné ovládání pomocí klouzání palců (volnější rádius) s tužší vazbou.

  

Data se nahrávají přes rychlé rozhraní USB 2.0, X5 se po připojení přihlásí jako další disk (podporuje Mass Storage) a nepotřebujeme žádný přídavný software. Hned pod joystickem vidíme půlkruh sloužící coby stavový indikátor, který se při zapnutí přístroje, nabíjení nebo nahrávání, stylově modře rozbliká. A mimochodem, X5 se také nabíjí přímo z USB, což potěší.

 

Navigace a kvalita

U některých přehrávačů musíme nejprve složitě studovat manuál, učit se různé klávesové zkratky a doufat, že je do druhého dne nezapomeneme – to u X5 naštěstí odpadá. Téměř všechny akce obstarává již několikrát propíraný joystick. Navíc ovládání je poměrně intuitivní a rychle přejde do krve.

  

Přidržením joysticku se dostaneme do hlavní nabídky. Přehrávač samozřejmě podporuje adresářovou strukturu, u hrané skladby pak zobrazí všechny důležité informace. Horní stavová lišta přináší klasické informace o stavu baterie, opakování, času a zapnutém ekvalizéru. Níže následuje velké číslo odehraného času, pořadí souboru z aktuálního počtu, kvalita a oranžový proužek vyjadřuje graficky odehraný čas. Dolní polovina displeje patří názvu hrané skladby a alba.

  

Ekvalizér nabízí úctyhodných 21 nastavení jako divadlo, koncert, Hip Hop a další, další tři zůstávají rezervována pro nastavení uživatele. Nechybí SRS WOW efekt pro simulaci 3D zvuku, celkově je zvukový projev velmi dobrý, ačkoliv za výraznější basy bychom se nezlobili. Mimo souborů s koncovkou MP3 si na X5 přehrajeme i WMA a u některých populární OGG. Podpora ID3 tagů nechybí. Potěšitelné je, že i Korejský firmware dokázal zobrazit české znaky u adresářů a názvů skladeb!

  

Další funkce, nastavení

Proč ho koupit?
Skvělý design, dobré ovládání, podpora adresářů, podpora českých znaků, ekvalizér, dobrý zvukový projev
Proč ho nekoupit?
Spíše menší displej, záznam pouze do WMA
Kdy?
Již v prodeji 
Za kolik?
4690 Kč (512M), 6190 Kč (1G verze)
 

Vedle přehrávání hudby poslouží X5 i jako hodinky, budík či záznamník signálu. Diktafon lze spustit přidržením tlačítka REC přímo, bez nutnosti otevírání menu. Díky line-in vstupu si můžeme zaznamenat hudbu z externího zařízení, při zapnutí funkce Track Sync přehrávač automaticky rozdělí signál do samostatných souborů při pauze mezi skladbami delší než jedna sekunda.

Zmiňme i rádio s plejádou obvyklých funkcí, jako buzení rádiem či přímé nahrávání. Veškerý záznam se provádí výhradně do WMA souborů, alespoň s nastavitelnou kvalitou (32-128 kbps).
Potěší ale i spousta drobností, jako možnost změnit tempo (vhodné třeba pro poslech angličtiny), rychlost posunu ve skladbě, rychlost posunu textu, ale i Lyric Display (pokud je přítomen, zobrazuje text skladby).

Aby byl výčet kompletní, X5 zvládá prohlížet obrázky v JPEG bez nutnosti měnit jejich velikost a to včetně 5x zoomu! Je ale pravda, že čím větší obrázek je, tím déle trvá, než se zobrazí, čili na listování to opravdu není. V novém firmware (1.33), který ale zatím není v české verzi, si navíc můžeme prohlížet textové soubory TXT (čeština se nezobrazuje korektně) a potěší i unikátní funkce TTS (Text to Speach) pro usnadnění výuky jazyka. Tu se nám ale nepodařilo zprovoznit, zatím totiž chybí jakýkoliv manuál.

  

 

Koupit nebo ne?

Poslední odstavec tradičně patří rekapitulaci chyb a kladů, které výrazně převažují. Displej není špatný, mohl být pouze větší, stejně jako trošičku zamrzí, že záznam signálu se provádí pouze do WMA souborů. Pokud ale toužíte po stylovém, funkčním a pohodlném přehrávači, je X5 rozhodně skvělou volbou. Nabízí klasické funkce, listování adresáři a pár vychytávek navíc, což se hodí, stejně jako podpora českých znaků u adresářů a souborů! Palec nahoru znamená berte – pokud si právě vybíráte MP3 přehrávač, Emgeton iOps X5 si určitě zařaďte mezi kandidáty.

 

Další informace naleznete na www.emgeton.com

Autor:


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

Nývlt Václav: RHA

Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz