Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 přehrávač, kterým ovládnete i televizi

aktualizováno 
MP3 přehrávač, který vypadá jako mobilní telefon nabízí nadstandardní funkce v podobě dálkového ovládání na televizi, čtečku paměťových karet, přehrávání filmů a další zajímavé funkce. Jaký je tento švýcarský nožík mezi MP3 přehrávači?

Mcody rozhodně není pro empétrojkaře neznámým pojmem. Internetovými shopy již nějakou dobu koluje povedený kousek s označením MX100 (více na Technetu zde...). Mcody, podobně jako například iOps (více na Technetu zde...), změnil dovozce a nadále se již nebude prodávat pod označením Emgeton, ale pouze pod svým vlastním jménem. Co novinka MX400, nápadně se podobající mobilnímu telefonu, nabízí?

Mcody: Nejen pro hračičky a technoidy to pravé

Počet instalovaných funkcí se pohybuje vysoko nad průměrem běžné flashové produkce. Asi nejzásadnější předností přehrávače je slot (čtečka) pro SD paměťové karty. Vnitřní paměť Mcody si díky němu můžete rozšířit až o jeden gigabyt. Pochvalu s velkým P si zaslouží displej (2,1 x 2,6 cm)s rozlišením 120 x 160 obr. bodů (přehrávač je orientován vertikálně) se schopností zobrazit až 260 000 barev. Přehrávání filmů je na takovém zařízení až překvapivě pohodlné.

Další, už ne tak zásadní, ale pro Mcody typickou funkcí je dálkový ovladač na televizi. Připočteme-li základní balíček vychytávek čítající diktafon, FM tuner s nahráváním, linkový vstup a prohlížeč obrázků a textů (TXT), pak stopky, logickou hru a vyměnitelné tématické tapety můžeme považovat třešinky na tomto MP3 dortíku. V neposlední řadě je potřeba vzpomenout vysouvací USB konektor, který ocení zejména notoričtí zapomínači propojovacích kabelů. Mcody totiž žádné nepotřebuje.

Miniaturní telefon nebo MP3 přehrávač

Přítelkyně nejprve opravdu považovala Mcody za miniaturní mobil. A není se čemu divit. Orientace přehrávače i počet tlačítek, téměř odpovídá vzhledu telefonu. První vlastnost není na závadu, ale nemůžeme se zbavit dojmu že je přehrávač poněkud přetlačítkován. Kromě základního ovládacího kříže (hlasitost, posun vpřed/vzad, play) najdete pod displejem stěsnaná i další tlačítka.

Gombík Menu vás zavede do výběru jednotlivých režimů přehrávače (video, diktafon, fm tuner...), delším stiskem zobrazíte stromovou strukturu adresářů/alb. Funkce Hold (zamknutí tlačítek) je snad jasná každému, zatímco k čemu slouží tlačítko Func, zůstalo dlouhou dobu utajeno i mě. Tlačítko EQ umožňuje během přehrávání kdykoliv změnit použitý ekvalizer bez nutnosti přepnutí do menu. Dlouhý stisk REC aktivuje nahrávání přes integrovaný mikrofon.

Tlačítka jsou solidně vyvedena, neviklají se, ale mohla by být o něco větší. Trefit se na ně, může přeci jen někomu dělat problémy.


Ovládací tlačítka jsou příliš blízko sebe

Celkové provedení přehrávače nijak nezaostává za jeho výbavou. Kompaktní pláštík s kovovou objímkou působí elegantně a bytelně. Menší kritiku si zaslouží snad jen vysouvací USB port, který by mohl být náchylný ke zlomení. Je totiž proveden pouze z tenkého plastu. Váhu přehrávače unese, ale trochu ohýbá a pokud o něj zavadíte... .

Hraje stejně dobře, jak vypadá

V krabici, která připomíná lékárničku nebo balíček s potravinovou pomocí od babičky ze Švýcarska, naleznete kromě přehrávače i software nutný ke konverzi videa do podoby jenž zvládne Mcody přečíst. Velikost přeformátovaného souboru závisí na zvolené kompresi a pohybuje se od 100 do 300 MB u 90minutového filmu. Videoplayback je plynulý, ale nějakému škubnutí se u pohybově náročnějších scén nevyhnete.

Dobré je, že displej se při přehrávání filmů automaticky přepne do horizontálního zobrazení. Osobně jsem na Mcody zhlédl několik dílů seriálu Lost (mimochodem seriál vřele doporučuji) a zážitek bych označil za dobrý. Je pochopitelné, že od displeje o velikosti poštovní známky nemůžete čekat zázraky, ale i tak vás Mcody příjemně překvapí.


Mezi výstupem na sluchátka a linkovým vstupem je ukryt IR vysílač dálkového ovládání na televizi

Zvuk je velmi dobrý. Mcody se svým projevem řadí mezi současnou MP3 špičku. Pokud vám nebudou vyhovovat přednastavené  křivky pětipásmového ekvalizeru, nastavte si dvě vlastní. V nabídce najdete i posilovač basů a efekty SRS WOW. Mcody zvládá většinu nejrozšířenějších audio formátů včetně OGG Vorbis a WMA. Přiložená sluchátka nejsou nejhorší, ale lépe uděláte, pokud je vyměníte za nějaká kvalitnější.


Odkrytovaný slot pro SD kartu.

Rádio ladí spolehlivě. Mcody MX400 nemá, na rozdíl od svého předchůdce MX100 (více zde...), funkci RDS. Automatické vyhledávání a ukládání stanic funguje velmi dobře. Projíždět éter můžete samozřejmě i ručně. K dispozici je dvacet volných pamětí.

Hrajte i z paměťové karty

Slot pro paměťové karty je u flashových přehrávačů nedostatkovým zbožím. Většina mašinek jím vybavená nestojí za moc. Mcody je však jiný případ. Jako čtečka funguje spolehlivě. Jakmile vložíte kartu, automaticky načte její obsah a zobrazí jej tak, jako by byl nahraný na vnitřní paměti. Jediné omezení je dáno maximální velikostí karty 1 GB.


Vložená SD karta vyčnívá z přehrávače o 1,5 cm

Vadou na kráse je, že karta z přehrávače dost vyčnívá. Do délky tak Mcody naroste nejméně o 1,5 centimetru.  Z karty je možné pouze číst. Nikoliv na ní zapisovat, nebo z ní kopírovat.

  
 

Nahrávání …

...Mcody zvládá na jedničku. Diktafon je citlivý, nahrávka srozumitelná. Při záznamu přes linkový vstup jednoduše nastavíte délku mezery, kterou má přehrávač považovat za konec písničky a Mcody vám jednotlivé songy automaticky rozseká na jednotlivé soubory. Nahrávka se ukládá ve formátu WMA s datovým tokem 32 až 128 kbps. Výše zmiňované platí i pro záznam rozhlasového vysílání.

Obrázky, dálkový ovladač, stopky, hry a další bonbónky

Bohužel při prohlížení fotek se displej nepřepne do horizontálního zobrazování a výsledek je opravdu titěrně malinký. Navíc není k dispozici žádný zoom, kterým by bylo možné obrázky zvětšit. Řešením je nahrát všechny fotky do Mcody otočené na výšku.

Dálkový ovladač je funkcí, kterou pravděpodobně nevyužijete. Jsou si toho pravděpodobně vědomi i vývojáři Mcody a umístili tuto funkci do složky Fun. Přehrávač umí přepínat programy a regulovat hlasitost každého televizoru, který nejdete v databázovém souboru na českých stránkách Mcody.


Vysouvací USB port váhu vlastního přehrávače vydrží, ale pěkně se při tom prohne

Logická hra patří k těm těžším a spočívá ve vytvoření číselné řady. Moc dlouho jsem u ní nevydržel a podle reakcí kolegů z cizích serverů nejsem sám.

           
 

Prohlížení fotek, stopování, čtení textů i hraní her je samozřejmě možné provozovat zároveň s poslechem hudby. Příjemná je i volba tapety na pozadí přehrávače. Mcody nabízí několik motivů, ale neumožňuje tvorbu vlastního. Ve výbavě nechybí ani hodiny, budík a časově nastavitelné nahrávání z rádia.

  

Výdrž baterie a propojení s PC

Výdrž integrovaného akumulátorku je kapitální. Dvacet čtyři hodin v kuse vydrží hrát hudbu a čtyři, až pět hodin video. Propojení s počítačem přes vysouvací USB 2.0 je bezproblémové a rychlé. Samozřejmě je podporován systém Mass storage.

Koupit či nekoupit

Mcody MX 400 má na trhu zatím jediného soupeře a tím je iAudio U3 (více zde...). Na rozdíl

Proč ho koupit?
Výborný barevný displej, přehrávání filmů, výdrž baterie
Proč ho nekoupit?
Nedořešený prohlížeč fotek, malá tlačítka
Kdy?
únor 2006 
Za kolik?
512 MB za 4 790 Kč, 1 GB za 5 890 Kč
od něj má navíc funkci dálkového ovladače televize, stopky, logickou hru a hlavně slot pro paměťové SD karty. Jinak jsou oba přehrávače funkčně prakticky totožné. Než připravíme srovnávací test, necháme rozhodnutí o tom, který je lepší, na vás.

Mcody není pro každého. Ocení jej zejména ti, kteří vyžadují od MP3 přehrávače něco navíc. Extra funkcí má přehrávač vrchovatě. Když pomineme nepříliš použitelné (ale fungující!) dálkové ovládání na TV a další drobné vychytávky, zůstane nám nadupaný přehrávač se čtečkou paměťových karet, skvělým zvukem, přehráváním filmů a impozantní výdrží akumulátorku.

Technická specifikace:

  • Displej: Color TFT LCD 128 x 160 obr. bodů, 10 řádků, 260 000 barev
  • Vyráběné kapacity: 256MB / 512MB / 1GB (v ČR pouze 512 MB a 1 GB)
  • Podporované formáty: MPEG 1/2/2.5 Layer 3 (8Kbps až 320Kbps), WMA (20Kbps až 192Kbps), ASF, OGG (64Kbps až 500Kbps -Q10)
  • Podporované video formáty: MPEG4, 160 x 120 obr. bodů, 15 fps
  • Výdrž akumulátoru:  24 hodin
  • Nabíjení akumulátoru: rychlé 2 hodiny, normální 4 hodiny přes USB
  • Slot na SD karty
  • Rozměry: 33.5 x 75 x 19.5 mm 
  • Hmotnost: 42g (včetně baterie) 

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Legendární Technics se vrací. Skvěle vypadá a z mnoha zdrojů dobře hraje

Technics Ottava f SC-C70

Mikrosystém nedávno znovuzrozené značky Technics potěší širokým výběrem hudebních zdrojů a velmi dobrým zvukem....

Najdete na iDNES.cz