MP3 přehrávač na dovolenou, nebo do práce? Jak vybrat ten pravý? - 1. díl

  • 46
Jak si vybrat svůj MP3 přehrávač? Co od něj očekávat a co od něj požadovat? Proč zvolit MP3 CD přehrávač a nikoliv klasický discman? Přinášíme vám první díl miniseriálu, kterým se vám pokusíme usnadnit výběr a orientaci v rozsáhlém sortimentu nejrůznějších typů a značek.

Na trhu zábavní elektroniky a v oblasti přenosných MP3 - CD, FLASH a HDD přehrávačů se pohybují desítky a celosvětově i stovky firem. V následujícím miniseriálu se vám pokusíme poradit jak si vybrat ten svůj přehrávač a být s ním spokojen až do příštího roku. Vývoj technologií je totiž tak rychlý, že dnes výborný přehrávač je za pár měsíců už jen průměrný. Výhodou je však to, že se rychle snižuje i cena přehrávačů.

V zásadě dnes existuje pět druhů přenosných hudebních přehrávačů. Kromě pomalu mizejících klasických walkmanů na audio kazety, je to přehrávač na audio CD (CDDA), který v roce 1986 vynálezci u  Sony nazvali discman. Walkmana si dnes pořídí asi opravdu jenom nenapravitelný nostalgik, ale discman určený pouze na přehrávání obyčejných CD je stále ve velké oblibě.

Asi nikdo ze čtenářů Technetu není tak neprozíravý, aby investoval do jednoho ze dvou uvedených, vymírajících dinosaurů. Proto dnešní článek věnujeme přístrojům, které využívají jako paměťové médium klasická CD, případně zapisovatelná CD-R média, flashové paměti nebo harddisky a navíc přehrávají hudbu ve formátech MP3, WMA, OGG a dalších.

Speciální kapitolou v oblasti digitální hudby jsou mobilní telefony a některé digitální fotoaparáty, které také umožňují poslech hudby v této podobě.

Když společnost Sony uvedla v roce 1979 na trh první walkman a o pět let později první přenosný CD přehrávač později nazvaný discman, nastal obrovský zlom v oblasti konzumace hudby. Ačkoliv tehdejší výrobky velikostí připomínaly spíše luxusní dvoupatrovou bomboniéru, tak při troše dobré vůle, nadité peněžence a nezbytných tuzexových kontaktaktech si každý mohl své Kroky vychutnávat kdykoliv a kdekoliv. Bohužel když už se podařilo v tehdejší Československé socialistické republice nějakého toho “mana“ pořídit, nebylo jej zas čím nakrmit. Šedesátiminutová kazeta s nahrávkou Jarka Nohavici tak často vystačila na dlouhé a dlouhé měsíce spokojeného, šumivého poslechu.

Dnes nepotřebujete ani strýčka na západě, ani příliš naditou peněženku a některé přehrávátka se vám pohodlně vejdou do kapsičky na mince u kalhot. Současná nabídka hudby je bezbřehá a kapacita záznamových médií se zejména díky formátům jako je MP3, alespoň opticky, dramaticky zvýšila.  Zatímco před několika málo jednotkami let byl výběr omezen rozhodnutím koupit SONY nebo nekoupit TESLu, dnes může být problém zcela opačný. Výběr je široký, inspirující, ale i nepřehledný.

 

Proč si MP3 přehrávač pořídit? Co nabízí  navíc?

Ať už si pořídíte MP3 discman, flashový nebo harddiskový přehrávač, získáte oproti klasickému, walkmanovi, discmanovi nebo minidisku řadu výhod. Díky němu můžete na cestách mít k disposici téměř celou svou knihovnu CD. Hlavní výhodou je obrovská kapacita. Tyto přehrávače pojmou desítky až stovky hodin hudby.
Díky kompresním formátům, jako je MP3, OGG, WMA apod., se na jedno osmdesátiminutové (700 MB) CD-R  vejde celých 12 hodin hudby. A pokud se smíříte s nižší kvalitou nahrávky, tak klidně i mnohem víc.
U harddiskových přehrávačů je kapacita prakticky neomezena. V současné době se běžně pohybuje od 10 do 40 GB, což je 14x, resp.57x více než  kapacita u CD.
Flashové přehrávače začínaly na směšných 32 MB paměti. Dnes se jejich úložný prostor rozrostl až na 1 GB a bude se zvětšovat dále. Přitom tyto přehrávače nebývají o mnoho větší než krabička od sirek.

Další výhodou moderních přehrávačů je zobrazování informací na displeji přístroje. Zatímco u klasického discmana jste se museli spokojit s číselným údajem o pořadí hrající skladby, díky ID3-tagům se dozvíte  nejen její číslo, ale i název, jméno interpreta a alba, odkud pochází.

Zejména flashové a harddiskové přehrávače bývají navíc vybaveny diktafonem pro záznam hlasových poznámek a line-in vstupem pro nahrávání hudby z externího zdroje. Všechny lepší přístroje, včetně CD přehrávačů, mají integrovaný FM-Tuner. Když se vám tedy oposlouchají  stovky megabajtů uložené hudby, není nic jednodušího než naladit svou oblíbenou stanici. 

Mají MP3 přehrávače nějaké nevýhody?

Napsat, že žádné neexistují, by bylo nefér. Ačkoliv, mnoho jich skutečně není. Základním kamenem úrazu většinou bývá nutná, alespoň minimální, počítačová potence. Pokud ale umíte pracovat s průzkumníkem ve Windows (nebo s jakýmkoliv jiným programem stejného typu), zvládnete si naplnit své přehrávátko hudbou až po okraj.

Skutečnou nevýhodu potom tedy zůstává pouze potřebná investice do PC, prostřednictvím kterého  budete nahrávky vytvářet a ukládat do svého přehrávače. Samotný přehrávač také není levnou záležitostí. U MP3 discmanů se rozpětí pohybuje od cca 2 000 do 6 000 Kč. Flashový přehrávač pořídíte, podle velikosti vestavěné paměti a výbavy od cca 2 500 do 11 000 Kč. Nejlevnější harddiskový přístroj vyjde na necelých 9000 Kč.

Používané kompresní formáty a ostatní použité zkratky

MP3, OGG, WMA - tyto a další kompresní formáty se používají pro uložení audio nahrávky do počítače. Kompresní formát slouží ke zmenšení objemu skladby (v MB), při zachování určitých kvalitativních požadavků na její zvuk. Situace je podobná jako u digitální fotografie, kde zase hlídáte výslednou kvalitu obrazu.

Existuje originální nahrávka např. na CD, kterou je potřeba uložit do paměti počítače (přehrávače). Pomocí takzvaného grabovacího programu a přesně specifikovaných požadavků na výslednou kvalitu (např. mono-stereo, bitrate, samplovací frekvence) lze převést originální nahrávku do vybraného kompresního formátu. Tato operace není nijak složitá a stačí k ní jednoduchý prográmek, který je většinou dodávaný spolu s přehrávačem, případně lze desítky potřebných utilitek stáhnout na webu.

Proč komprimovat?

U běžného nekomprimovaného záznamu hudby (koupené audio CD - CDDA) zabírá každá minuta cca 10 MB. Kompresí do formátu MP3 lze dosáhnout, při minimální ztrátě kvality, poměru: 1 minuta = 1 MB.
U mluveného slova, kde není kladen takový důraz na výslednou kvalitu zvuku, může být tento mpoměr ještě mnohem výhodnější.

Asi nejpopulárnějším a nejrozšířenějším formátem současnosti je MP3. Původně vznikl jako součást projektu zabývající se ukládáním a přenosem filmů nebo TV programů v digitální podobě. Masově se rozšířil zejména díky internetu, kde koluje tísíce nahrávek k volnému stažení právě v tomto formátu. Jeho nástupcem se zdá být formát OGG Vorbis , který dosahuje ještě lepšího kompresního poměru: kvalita zvuku vs velikost výsledného souboru.

Slovníček

id3-tag - bývá připojen ke každému MP3 souboru a obsahuje informace o dané skladbě včetně jména autora, interpreta, názvu sklady a alba, roku vydání, žánru a dalších doplňujících informací. Většina přehrávačů umí část informací z id3tagu zobrazit na displeji při přehrávání skladby.

Megabyte (MB) -  jednotka, která udává množství  informací (dat) a  která odpovídá 1 048 576 bytům. Běžné zapisovatelné CD-R má kapacitu 700 MB.

Gigabyte (GB) - 1GB = 1000 MB

 

CD, Flash, nebo harddisk?

Na první pohled se přehrávače liší velikostí, která je primárně určena použitým paměťovým médiem. Jak již bylo naznačeno v úvodu, existují tři základní typy (nepočítáme-li skomírající minidisk) dnes užívaných paměťových médií.

  • MP3 CD přehrávač - nástupce discmana

Cédéčko asi netřeba nikomu představovat. Discmany jsou a vždy budou omezeny průměrem tohoto stříbrného kotouče. Méně, než nějakých 12,8 cm na šířku, CD přehrávač mít nikdy nebude (výjimku samozřejmě tvoří přehrávače na mini CD). Výrobci jsou si toho samozřejmě vědomi a tak soutěží pouze o nejtenší přístroj. Rekord zatím drží  společnost iRiver s modelem iMP 550. O tloušťce se zde snad ani hovořit nedá, přehrávač má hloubku pouze 14 mm.

 mp3_prehravec

Stejně jako do obyčejného discmana, tak i do jeho mladšího bratříčka se vkládají CD. Buď audio CD (CDDA) nebo vypálená CD-R média. Zkomprimované skladby, uložené v požadovaném formátu, jednoduše vypálíte na prázdné CD-R médium. Využít k tomu můžete i program, který bývá k přehrávači přiložen.

Jedinou nevýhodou MP3 discmana oproti klasickému CD přehrávači může být výdrž baterie.
MP3 CD přehrávač má tu nevýhodu, že musí točit médiem (cédéčkem) a navíc dekódovat komprimované soubory. Je logické, že právě pohon přístroje si ukousne největší část energie. Přesto by výdrž kvalitního discmana, zpravidla napájeného dvěma tužkovými bateriemi, neměla klesnout pod 10 hodin. Samozřejmě existují i četné výjimky honosící se vytrvalostí až 50hodin.

  • Flashové přehrávače - hrající klíčenky

U těchto výrobků je jako paměťové médium použita polovodičová paměť typu Flash. Paměť je vestavěná a nelze ji vyměnit. Některé modely přehrávačů však umožňují její rozšíření pomocí paměťových karet (viz tento článek o paměťových kartách na Technetu).

mp3_prehravec


Velkou výhodou těchto "pidi" přehrávačů je jejich nepatrná velikost. Výrobci se doslova předhánějí v navrhování nových a nových designů. Jednou můžete nosit na krku stříbrný váleček se sytě-modře podsvíceným displejem, podruhé vám do rytmu může blikat barevná hudba. Výbavou připomínají flashové přehrávače spíše nástroje legendárního Jamese Bonda než pouze obyčejný strojek na hudbu. Pravidlem je vestavěný FM-Tuner, diktafon a výjimkou nejsou i mnohé jiné funkce, jako je třeba digitální fotoaparát.

Spojení mezi přehrávačem a počítačem, jakožto zdrojem hudby, obstarává USB kabel. Přístroj připojíte přes tento kabel k PC a skladby do něj nakopírujete. Portem (zásuvkou) pro USB kabel je dnes vybavena naprostá většina počítačů.

Flash přehrávače bývají většinou napájeny jednou mikrotužkovou baterii. Některé modely mají vestavěný  akumulátorek, který lze dobíjet prostřednictvím USB portu, prostým připojením k počítači.

Jako všude, tak i zde platí pravidlo: něco za něco. Hrající klíčenky jsou malé a roztomilé, ale také bývají pěkně drahé.  Pokud bychom srovnávali pouze poměr cena versus úložný prostor v MB, vyšly by flashové přehrávače ze souboje CD versus HDD versus FLASH, nejhůře.

  • Harddiskové (HDD) přehrávače - 40 GB v krabičce od walkmana

Podobně jako flash přehrávače využívají vestavěné paměťové karty, tak harddiskové přístroje mají integrovaný pevný disk. Harddisk stejně jako CD přehrávače obsahuje mechanické pohyblivé části což je jednak slyšet a také se to odráží na výdrži baterie. Ta by však i přesto neměla klesnout pod 10 hodin.

hdd_mp3 hdd_mp3

Nespornou výhodou HDD přehrávačů je jejich obrovská kapacita. Do jednoho přehrávače se vám může vejít prakticky celý domácí archiv nahrávek. Nevýhodou oproti Flash přehrávačům je jejich náchylnost k mechanickému poškození pohyblivých částí. Naopak výbavou za nimi nijak nezaostávají. Některé HDD přehrávače dokonce umějí zobrazovat text ve formátu TXT, obrázky ve formátu JPG a nejnovější modely poslouží i jako cestovní databanka pro váš digitální fotoaparát. Bez potřeby počítače spojíte foťák s přehrávačem a fotografie do něj překopírujete.

Komunikace s počítačem probíhá velmi podobně jako u klíčenek. Harddiskový přehrávač se po připojení přes USB kabel k počítači většinou hlásí jako výměnný disk.

V příštím díle si řekneme co chtít a co očekávat od MP3 přehrávače, na co si dát při koupi pozor a podle čeho vybírat.