Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 přehrávač o něco větší než klíč od bytu

aktualizováno 
Přírůstek do řady MPIO FY nás zaujal svým designem, malými rozměry, muší vahou a podporou českých ID3 tagů. Pojďme si ale povědět, jak na tom je pětistovka celkově.

MPIO FY 500 přišlo v pěkné papírové krabici, po jejímž otevření se objevilo bohaté příslušenství čítající šňůrku na krk, sluchátka, USB redukci, průhledné pouzdro, pásek na ruku, instalační CD se softwarem, mnohojazyčný manuál a českou brožurku s návodem k použití.

Zajímavě řešený design

Když jsme přemýšleli, jaké nejvhodnější pojmenování by na přehrávač pasovalo, nejpřijatelnější nám přišlo dvouslovné spojení „půlkulatý drobeček“. To totiž přesně charakterizuje celý přehrávač. Jeho rozměry činí 26x67x20 mm, přičemž hmotnost je 30 g. Na přední „rovné“ straně se nachází čtyřřádkový, monochromatický a plně grafický LCD displej s rozlišením 128x64 bodů. Hned vedle něj je ovládací joystick obkroužený čtveřicí tlačítek – Play/Stop, Func, Rec a Hold. 

 

Na levoboku přehrávače je výstup na sluchátka, USB a výsuvné očko určené k nošení na krku. Na opačné straně naleznete zaklápěcí uzávěr pro AAA baterii. Přehrávač má pláštík ušit převážně z kovu, přičemž boky jsou vyrobeny z bílého plastu. Ty také poněkud sráží celkově velmi dobrý dojem z přehrávače.

 

Displej je poměrně malý a mohlo by se zdát, že nenabízí příliš prostoru pro zobrazení údajů. Avšak opak je pravdou. Při poslechu se na displeji zobrazuje formát souboru, datový tok, kapacita baterie, název souboru, odehraný čas, název složky, aktuální stopa i zvolený ekvalizér. Navíc je vše jasně čitelné.

Jednoduché ovládání

Při delším stisknutí tlačítka Play se přístroj zapne a ihned zobrazí informace o volné kapacitě a aktuální verzi nahraného firmwaru. Následné listování v menu pomocí ovládacího joysticku je opravdu lehkou záležitostí. Při krátkém stisku joysticku se dostanete do stromové struktury adresářů/alb. Při delším podržení se zobrazí hlavní menu, ve kterém si dá nastavit většina funkcí. Tlačítko Rec aktivuje diktafon.

 

Žádnou nepříjemnou vlastnost jsme během zkoumání ovládání neobjevili. Problémy by nemělo dělat ani člověku, který o tento přehrávač pouze náhodně zakopne.

Nabitý funkcemi? Jak se to vezme

Začněme ID3 tagy, které samozřejmě pětistovka podporuje. Ovšem na rozdíl od některých konkurenčních přehrávačů si dokáže poradit i s českou diakritikou. Je pěkné vidět, že se ani na naši zemi při výrobě nezapomnělo. Přístroj přehrává formáty MP3, WMA, ASF a WAW.

 

Další na řadě je rádio. Pomocí joysticku směry vpravo/vlevo naladíte požadovanou frekvenci (stanici) a při jeho krátkém stisknutí se objeví obrazovka Save channel. Stanic si můžete do paměti uložit až 20. K rádiu se váže záznam rozhlasového vysílání, u něhož lze sice nastavit kvalita nahrávání, ovšem nějaké široké spektrum možností nečekejte. K dispozici je pouze Low, Medium a High, přičemž datový tok při nastavení Low dosahuje 45 kbps a při High 89 kbps. Stejná nastavení platí i pro nahrávání hlasového záznamu – tady diktafonu. Více se u těchto dvou funkcí změnit nedá.  

Pokud se během šmejdění v menu dostanete do nastavení zvukového ekvalizéru, naleznete zde klasickou nabídku předvolených křivek. Na výběr máte několik žánrových předvoleb: Normal, Pop, Rock, Jazz, Classic, Vocal. Lze nastavit také Live 3D efekt, který se má postarat o prostorové rozmixování zvuku. Tato vychytávka zrovna moc kvalitně provedena není, prostorový zvuk se zkrátka nekoná. Dynamic Bass výrazně prohlubuje basy a nechybí samozřejmě ani uživatelský ekvalizér s pětifrekvenčním pásmem.

 

I nastavení displeje nabízí mnoho možností. Můžete si zvolit jeden ze 4 jazyků, přičemž na výběr je angličtina, korejština, japonština a čínština. Pro nás nejpoužitelnější je asi angličtina. Nastavit se také dá zobrazení odehraného či zbývajícího času, rychlost rolování informací na displeji, doba trvání podsvícení displeje, kontrast zobrazení textu a zapnout nebo vypnout můžete zobrazení textů písní.

Příjemnou funkcí je tzv. „Fade in“, což je vlastně postupné zesílení hlasitosti hrající písničky. Tudíž se nemusíte obávat nenadálé hlasité reprodukce. Nechybí ani funkce Sleep, která přehrávač po určitém čase vypne, stejně tak jako Auto Power Off.

Upgradovat firmware není žádný problém. MPIO tuto funkci podporuje a na oficiálních českých stránkách (www.mpio-czech.cz) naleznete vždy nejnovější verzi.

Proč ho koupit?
Zajímavý design, příjemné ovládání, české ID3 tagy
Proč ho nekoupit?
Výdrž baterie pouze okolo 13 hodin
Kdy?
Již v prodeji
Za kolik?
3690 Kč (512 MB), 4690 Kč (1 GB)

Výdrž, komunikace s PC 

Veškerou „šťávu“ dodává přehrávači jedna AAA baterie, která jej udrží při životě nějakých 13 hodin. Na oficiálních stránkách a v manuálu se sice dozvíte jiné číslo (15), ovšem pravda je - jako ve většině případů - jiná. Po připojení pomocí USB kabelu se ihned přehrávač nahlásí jako externí disk, takže není potřeba žádný speciální program na kopírování a správu dat (jako to mu je např. u iPodu či Sony). Vysokou přenosová rychlost zaručuje USB 2.0.

Koupit či nekoupit

Pokud netoužíte po přehrávači s mnoha funkcemi a namísto barevného displeje vám postačí monochromatický LCD, jeví se MPIO FY 500 jako dobrá volba. Existují ale i nadupanější a přitom cenově srovnatelné přístroje, například Emgeton E2 Cult.

Jestliže požadujete nadměrnou porci funkcí, barevný displej a podporu přehrávání videa či zobrazování fotografií, nezbývá nic jiného než se poohlédnout po jiném přehrávači.

PS: Děkuji Jitce Chvojkové za pořízení fotek.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

Najdete na iDNES.cz