Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 přehrávač o něco větší než klíč od bytu

aktualizováno 
Přírůstek do řady MPIO FY nás zaujal svým designem, malými rozměry, muší vahou a podporou českých ID3 tagů. Pojďme si ale povědět, jak na tom je pětistovka celkově.

MPIO FY 500 přišlo v pěkné papírové krabici, po jejímž otevření se objevilo bohaté příslušenství čítající šňůrku na krk, sluchátka, USB redukci, průhledné pouzdro, pásek na ruku, instalační CD se softwarem, mnohojazyčný manuál a českou brožurku s návodem k použití.

Zajímavě řešený design

Když jsme přemýšleli, jaké nejvhodnější pojmenování by na přehrávač pasovalo, nejpřijatelnější nám přišlo dvouslovné spojení „půlkulatý drobeček“. To totiž přesně charakterizuje celý přehrávač. Jeho rozměry činí 26x67x20 mm, přičemž hmotnost je 30 g. Na přední „rovné“ straně se nachází čtyřřádkový, monochromatický a plně grafický LCD displej s rozlišením 128x64 bodů. Hned vedle něj je ovládací joystick obkroužený čtveřicí tlačítek – Play/Stop, Func, Rec a Hold. 

 

Na levoboku přehrávače je výstup na sluchátka, USB a výsuvné očko určené k nošení na krku. Na opačné straně naleznete zaklápěcí uzávěr pro AAA baterii. Přehrávač má pláštík ušit převážně z kovu, přičemž boky jsou vyrobeny z bílého plastu. Ty také poněkud sráží celkově velmi dobrý dojem z přehrávače.

 

Displej je poměrně malý a mohlo by se zdát, že nenabízí příliš prostoru pro zobrazení údajů. Avšak opak je pravdou. Při poslechu se na displeji zobrazuje formát souboru, datový tok, kapacita baterie, název souboru, odehraný čas, název složky, aktuální stopa i zvolený ekvalizér. Navíc je vše jasně čitelné.

Jednoduché ovládání

Při delším stisknutí tlačítka Play se přístroj zapne a ihned zobrazí informace o volné kapacitě a aktuální verzi nahraného firmwaru. Následné listování v menu pomocí ovládacího joysticku je opravdu lehkou záležitostí. Při krátkém stisku joysticku se dostanete do stromové struktury adresářů/alb. Při delším podržení se zobrazí hlavní menu, ve kterém si dá nastavit většina funkcí. Tlačítko Rec aktivuje diktafon.

 

Žádnou nepříjemnou vlastnost jsme během zkoumání ovládání neobjevili. Problémy by nemělo dělat ani člověku, který o tento přehrávač pouze náhodně zakopne.

Nabitý funkcemi? Jak se to vezme

Začněme ID3 tagy, které samozřejmě pětistovka podporuje. Ovšem na rozdíl od některých konkurenčních přehrávačů si dokáže poradit i s českou diakritikou. Je pěkné vidět, že se ani na naši zemi při výrobě nezapomnělo. Přístroj přehrává formáty MP3, WMA, ASF a WAW.

 

Další na řadě je rádio. Pomocí joysticku směry vpravo/vlevo naladíte požadovanou frekvenci (stanici) a při jeho krátkém stisknutí se objeví obrazovka Save channel. Stanic si můžete do paměti uložit až 20. K rádiu se váže záznam rozhlasového vysílání, u něhož lze sice nastavit kvalita nahrávání, ovšem nějaké široké spektrum možností nečekejte. K dispozici je pouze Low, Medium a High, přičemž datový tok při nastavení Low dosahuje 45 kbps a při High 89 kbps. Stejná nastavení platí i pro nahrávání hlasového záznamu – tady diktafonu. Více se u těchto dvou funkcí změnit nedá.  

Pokud se během šmejdění v menu dostanete do nastavení zvukového ekvalizéru, naleznete zde klasickou nabídku předvolených křivek. Na výběr máte několik žánrových předvoleb: Normal, Pop, Rock, Jazz, Classic, Vocal. Lze nastavit také Live 3D efekt, který se má postarat o prostorové rozmixování zvuku. Tato vychytávka zrovna moc kvalitně provedena není, prostorový zvuk se zkrátka nekoná. Dynamic Bass výrazně prohlubuje basy a nechybí samozřejmě ani uživatelský ekvalizér s pětifrekvenčním pásmem.

 

I nastavení displeje nabízí mnoho možností. Můžete si zvolit jeden ze 4 jazyků, přičemž na výběr je angličtina, korejština, japonština a čínština. Pro nás nejpoužitelnější je asi angličtina. Nastavit se také dá zobrazení odehraného či zbývajícího času, rychlost rolování informací na displeji, doba trvání podsvícení displeje, kontrast zobrazení textu a zapnout nebo vypnout můžete zobrazení textů písní.

Příjemnou funkcí je tzv. „Fade in“, což je vlastně postupné zesílení hlasitosti hrající písničky. Tudíž se nemusíte obávat nenadálé hlasité reprodukce. Nechybí ani funkce Sleep, která přehrávač po určitém čase vypne, stejně tak jako Auto Power Off.

Upgradovat firmware není žádný problém. MPIO tuto funkci podporuje a na oficiálních českých stránkách (www.mpio-czech.cz) naleznete vždy nejnovější verzi.

Proč ho koupit?
Zajímavý design, příjemné ovládání, české ID3 tagy
Proč ho nekoupit?
Výdrž baterie pouze okolo 13 hodin
Kdy?
Již v prodeji
Za kolik?
3690 Kč (512 MB), 4690 Kč (1 GB)

Výdrž, komunikace s PC 

Veškerou „šťávu“ dodává přehrávači jedna AAA baterie, která jej udrží při životě nějakých 13 hodin. Na oficiálních stránkách a v manuálu se sice dozvíte jiné číslo (15), ovšem pravda je - jako ve většině případů - jiná. Po připojení pomocí USB kabelu se ihned přehrávač nahlásí jako externí disk, takže není potřeba žádný speciální program na kopírování a správu dat (jako to mu je např. u iPodu či Sony). Vysokou přenosová rychlost zaručuje USB 2.0.

Koupit či nekoupit

Pokud netoužíte po přehrávači s mnoha funkcemi a namísto barevného displeje vám postačí monochromatický LCD, jeví se MPIO FY 500 jako dobrá volba. Existují ale i nadupanější a přitom cenově srovnatelné přístroje, například Emgeton E2 Cult.

Jestliže požadujete nadměrnou porci funkcí, barevný displej a podporu přehrávání videa či zobrazování fotografií, nezbývá nic jiného než se poohlédnout po jiném přehrávači.

PS: Děkuji Jitce Chvojkové za pořízení fotek.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Zní fantasticky. Slyšeli jsme prototyp prvního soundbaru Sennheiser

Prototyp prvního soundbaru společnosti Senhneiser, modelu Ambeo Soundbar

Známý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu CES 2018 prototyp svého prvního soundbaru. Způsob, jakým...

Najdete na iDNES.cz