Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 přehrávač od Samsungu promítá filmy na zeď. Novinky Sony a iriver z Las Vegas

aktualizováno 
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Veletrh CES představil několik nových MP3 přehrávačů, které se letos objeví na trhu. Sony uvedlo sportovní přehrávač zabudovaný přímo do sluchátek, iriver ukázal svoji představu domácího digitálního centra.

Mnoho MP3 novinek se oproti loňskému roku na CES neobjevilo. Ty, které jsme viděli, však rozhodně stojí za to. U prototypu kapesního projektoru kombinovaného s MP3 videopřehrávačem od Samsungu lze dokonce hovořit o revolučním řešení.

Společnost iriver rozšířila své pole působnosti nejen do oblasti mobilních telefonů (viz článek na Mobil.cz - zde), ale i řešení pro domácnost. Její digitální domácí centrum umí telefonovat, internet banking, promítat filmy, pouštět hudbu, ale třeba i zanechávat vzkazy ostatním členům domácnosti atd. 

Sony představilo silného konkurenta pro iPod Touch. Je vybaven wi-fi a umí přímo z internetu stahovat podcasty i písničky. Samozřejmě umí i promítat videa z YouTube a navíc má funkci Noise Cancelling pro potlačování hluku okolí.

Skutečné kapesní kino - Samsung MBP200 Pico

CES 2009 - Samsung PMP přehrávač s projektorem

Prototyp MP3 a filmového přehrávače od Samsungu s projektorem dokáže velmi dobře vykreslit obraz s úhlopříčkou až 50 palců (1,27 m), a to i ve spoře osvětlené místnosti. Prezentace na CES byla opravdu impresivní. Pico má stejné dotykové ovládání jako předchozí MP3 přehrávač firmy (např. YP_K5 nebo K3), zvládne však přehrávat i nekonvertované video a zobrazovat soubory z kancelářského balíku Microsoft Office (Excel, Word, Powerpoint atd.). Nedozvěděli jsme se bohužel výdrž na baterie, ale nelze předpokládat, že by přesáhla hodinu a půl.

Pico je také vybaven slotem na microSD karty. Pro poslech slouží zabudovaný reproduktor.

CES 2009 - Samsung PMP přehrávač s projektorem

Kapesní projektory se začínají v nabídce prodejců objevovat čím dál tím častěji. Jeden takový jsme již na Technetu otestovali: Otestovali jsme první projektor na prezentace i filmy, který se vejde do kapsy. Výsledky jsou zatím spíše neuspokojivé, ale stále se zlepšují. Je možné, že jednou budou miniaturní projektory v mobilních telefonech nebo právě PMP (Portable Media Player) přehrávačích naprosto běžnou součástí. Doufejme, že Samsung MBP 200 Pico je předzvěstí revoluce, která nás v oblasti mobilní zábavy již brzy čeká.

CES 2009 - Samsung PMP přehrávač s projektorem

Stručná technická specifikace:

 • Projekční panel: HVGA (480 x 320 pixelů)
 • LCD displej: 2.2 palců, QVGA (320 x 240 pixelů)
 • Kapacita: interní paměť + slot na microSD karty (až 16 GB)
 • Formáty: MP3, WMA, OGG, AAC, WAV, JPEG, DivX, Xvid, WMV9 Simple Profile, MPEG-2, MPEG-4, GIF, animovaný GIF, BMP, Adobe PDF (.pdf), MS PowerPoint (.ppt), MS Word (.doc), MS Excel (.xls), Text (.txt) 
 • Rozměry: 107 x 49 x 19 mm
 • Hmotnost: 160 g

Štíhlý na dotyk - Samsung P3

CES 2009 - MP3 přehrávač Samsung

Tento model byl oznámen již před CES, v Las Vegas jsme však měli možnost si jej poprvé vyzkoušet. Rozhraní je vyřešeno podobně jako u iPodu Touch. Jednotlivými obrazovkami s ikonkami listujete pouhým přejetím prstu po displeji. Pokud máte ruce trochu mastné, operace se nezdaří.

Pro lepší představu se podívejte na video.

Sportovní sluchátka/MP3 přehrávač - Sony MP3 walkman NWZ-W202

CES 2009 - Sony MP3 walkman NWZ-W202

MP3 sluchátka se na trhu objevila již několikrát a většinou ne příliš úspěšně. Novinka od Sony však slibuje úplně jinou ligu. Špunty řady EX s výměnnými gumovými koncovkami (takzvanými ušníky) různých velikostí (S, M, L) a s vynikajícím zvukem sedí v každém uchu. Sluchátka jsou propojena ohebným týlním mostem. Spojena k sobě drží pomocí magnetu.

CES 2009 - Sony MP3 walkman NWZ-W202


Na pravé mušli naleznete veškeré ovládací prvky: regulaci hlasitosti, kolébku pro přetáčení i šoupátko pro spuštění přehrávání skladeb v náhodném pořadí (shuffle).

Novinkou je režim ZAPPIN, ve kterém vám přístroj automaticky najde a přehraje refrén každé písně. Výdrž akumulátoru by se podle výrobce měla pohybovat kolem 12 hodin.

Walkman bude nabízen v pěti barevných provedeních (černé, bílé, růžové, zelené a fialové). V základním balení bude i stojánek (viz snímek).

CES 2009 - MP3 přehrávač Sony NWZ-W202

Stručná technická specifikace:

 • Kapacita: 2 GB
 • Formáty: MP3, AAC (bez DRM), WMA (DRM), Linear PCM
 • Doba nabíjení: Rychlé nabíjení: 3 minuty nabíjení = 90 minut přehrávání
 • Výdrž baterie: 12 hodin
 • Předpokládaná cena v USA: 70 dolarů

MP3 i YouTube v jednom - Sony NWZ-X1051

CES 2009 - MP3 přehrávač Sony NWZ X1051

Apple určil svým iPodem Touch (a zejména iPhonem) směr, který prostě nemohou ostatní výrobci nenásledovat. Brilantní dotykový OLED displej s úhlopříčkou 7,6 cm, interní kapacita až 32 GB, přístup na internet přes wi-fi včetně přehrávání videí z YouTube a přímého stahování podcastů, zabudovaná funkce pro potlačování hluku (noise cancelling), výdrž akumulátoru až 52 hodin, FM tuner atd. Takový bude nový Walkman řady X. Zdá se, že máme před sebou hit roku 2009.

Ovládání vtipně kombinuje dotykový displej (432 x 240 pixelů) a tlačítka umístěná na horní hraně přístroje a přímo pod obrazovkou. Na CES však nebylo bohužel možné si přístroj oficiálně vyzkoušet. Byl umístěn pod proskleným poklopem. 

Sony NWZ X

Díky wi-fi a integrovanému webovému prohlížeči lze s walkmanem surfovat po síti, ale i koukat na videa na YouTube. Speciální funkce vám při poslechu daného interpreta nabídne související odkazy na videa z YouTube. V USA bude walkman propojen i s eshopem Amazon.com.

O kvalitní zvuk by se měl starat digitální zesilovač S-master používaný například u domácích kin a technologie Clear Audio.

Funkci pro potlačení hluku lze využít i v letadle, kde je díky přiložené redukci možné připojit přístroj přímo do AV systému letadla. Walkman v tu chvíli slouží pouze jako odstraňovač okolního hluku. 

V základním balení jsou i výměnné koncovky do uší (ušníky) a sluchátka řady EX.

Stručná technická specifikace:

 • Kapacita: 16 a 32 GB
 • Typ displeje: úhlopříčka 7,6 cm, širokoúhlý, dotykový, OLED, 432 x 240 pixelů
 • Formáty: MP3, AAC (bez DRM), WMA (DRM), Linear PCM, AVC (H.264/AVC) profil Baseline, MPEG-4 profil Simple, WMV profil Main/Simple
 • Internet: připojení k internetu přes wi-fi, přehrávání videa z YouTube, přímé stahování podcastů a prohlížení webových stránek

Legenda se definitivně vrátila - iriver P7 a P35

CES 2009 - iriver PMP přehrávač P7
iriver P7

Na první pohled krása. Na druhý taky. PMP (Portable Media Player) model P7 od iriveru ze všeho nejvíce připomíná konkurenční Cowon O2 a pravděpodobně také má být jeho konkurencí. Interní kapacitu 4,8 nebo 16 GB lze rozšířit vložením microSDHC karty (až 16 GB). Výdrž akumulátoru čítá 50 hodin pro audio a 7 hodin pro nekonvertované video.

Ovládání probíhá plně přes dotykový TFT LCD displej (úhlopříčka 11 cm, 800 x 480 pixelů). Pouze zapínání a zámek má skutečné tlačítko. Zaujalo nás zvláštní uživatelské rozhraní. Základní obrazovku tvoří obrazová koláž všech funkcí přístroje (viz úvodní obrázek). Stránka se pravidelně mění dle právě přehrávaných skladeb, videí, obrázků atd.

CES 2009 - iriver PMP přehrávač P7

Ve výbavě najdeme samozřejmě i rádio, diktafon a prohlížeč textů. Podrobnější technická specifikace zatím není známa.

V Las Vegas byl představen i model P35, který je vybaven wi-fi, umožňuje přístup na internet a ovládání kombinuje dotykový displej se speciálním "Spinn" válečkem. Ten byl poprvé použit u přehrávače Spinn - více zde.

iriver P35
iriver P35

Velikost obrazovky je stejná jako u P7, stejně jako podpora microSDHC karet. Navíc je přehrávač vybaven USB hostem (USB OTG) pro připojení jiného USB zařízení (například čtečky karet) a videovýstupem na televizi (TV out). P35 dokáže zobrazovat i fotografie ve formátu RAW. V rozvinutých státech bude distribuován s DMB tunerem pro mobilní příjem digitální televize a rádia.

Digitální centrum domácnosti - iriver wave home

CES 2009 - digitální domácí centrum iriver Wawe home


Tahle věcička by klidně mohla stát u vás doma v předsíni, v kuchyni na pracovním stole nebo v ložnici na nočním stolku. Na rádiobudík toho umí příliš, ale plnohodnotný počítač to také není. Podívejme se nejprve na technickou specifikaci.

Stručná technická specifikace:

 • Displej: 17,8 cm, dotykové TFT LCD,  800 x 480 pixelů
 • Připojení: 2x 10/100 Base-T Ethernet 
 • Funkce: internetový prohlížeč, internetová rádia a další on-line služby - internet videotelefon, VoIP, SMS/MMS, widgets (podobně jako u Win Vista), synchronizace s mobilním telefonem (úkoly, seznam), flashové hry, MP3, nekonvertované video, FM rádio  
 • Další výbava: 1,3 Mpix CMOS kamera, integrované reproduktory 2,5 W, USB 2.0 host (USB OTG), slot na SD karty (není jasné, zda umí i SDHC), nebyla ani zmíněna velikost interní kapacity.

CES 2009 - digitální domácí centrum iriver Wawe home

CES 2009 - digitální domácí centrum iriver Wawe home CES 2009 - digitální domácí centrum iriver Wawe home

Wave umožňuje volání přes internet včetně videohovorů, surfování po internetu včetně využívání některých on-line služeb, sledování nekonvertovaných filmů na velmi kvalitním displeji, poslech hudby (podporované formáty zatím nebyly uvedeny), FM i internetových rádií, zanechávání vzkazů (včetně kreslených) jednotlivým členům domácnosti atd. Nejlepší obrázek si o přístroji uděláte po zhlédnutí videa, které jsme pro vás v Las Vegas natočili.

Fotogalerie Wave Home

CES 2009 - digitální domácí centrum iriver Wawe home
Základní obrazovka s nastavením

CES 2009 - digitální domácí centrum iriver Wawe home
Hlavní stránka (Home) s Widgety a všemi funkcemi.

CES 2009 - digitální domácí centrum iriver Wawe home
Obrazovka při přehrávání hudby.

CES 2009 - digitální domácí centrum iriver Wawe home
Prohlížení náhledů fotek na Wave Home

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Navzdory válce vyrobili ve firmě Laurin & Klement nový motor
Navzdory válce vyrobili ve firmě Laurin & Klement nový motor

VIDEO V roce 1917 musela mladoboleslavská automobilka Laurin & Klement spoléhat nejvíce na předválečné modely svých vozů a plnila hlavně válečné zakázky. Přesto v...  celý článek

Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu
Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

VIDEO 26. srpna 1917 vstoupil Sergej Vojcechovský v hodnosti podplukovníka do formujících se Československých legií. Po 1. světové válce bojoval v bělogvardějském...  celý článek

Před 100 lety vyhnali cara Mikuláše II na Sibiř
Před 100 lety vyhnali bývalého cara Mikuláše II. na Sibiř

VIDEO Abdikací cara Mikuláše II. skončilo na konci zimy 1917 panování dynastie Romanovců v Rusku. V srpnu téhož roku byla celá jeho rodina vyhnána do...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.