Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 přehrávač pozná, co do něj napíšete. Testujeme Emgeton M7 Cult.

aktualizováno 
Přes dotykový displej si do něj můžete ukládat textové poznámky, díky solidnímu integrovanému reproduktoru poslouchat hudbu i bez sluchátek, která mimochodem patří k těm nejlepším, jaká k MP3 přehrávači lze dostat.

Přehrávač Emgeton M7 Cult | foto: Technet.cz

Nová vlajková loď značky Emgeton nese označení M7 Cult a navazuje na úspěšný model M6 Cult - recenze na Technet.cz zde.

Relativně příznivou cenou se přehrávač řadí do vyšší střední třídy vedle iriveru X20 a Clix 2 (více zde a zde), iAudia 7 a Sony NWZ A8xx. Počtem funkcí však jmenované převyšuje. Tvůrci se při jeho výrobě nepokrytě inspirovali u Cowonu a jejich vlajkové lodi D2 - více zde. Má velmi podobné uživatelské rozhraní a stejnou logiku ovládání. Nutno podotknout, že je to jen dobře.

Emgeton M7 Cult

Emgeton M7 Cult Emgeton M7 Cult Emgeton M7 Cult

Co umí? Rozpozná ručně psané písmo

Emgeton M7 Cult kromě MP3, WMA a OGG Vorbis přehraje i bezztrátový FLAC. Vzhledem k tomu, že je to zatím jeden z mála přehrávačů, který seženete i s 16 GB paměti, pak je to velmi dobrá zpráva. Podporováno je prohlížení statických i pohyblivých obrázků. Displej má dostatečné rozlišení (320 x 240 obr. bodů) i velikost (úhlopříčka 6 cm) na sledování seriálů, ale třeba i konverzačních komedií. Transformers si na Emgetonu pochopitelně příliš neužijete.

Emgeton M7 Cult - displej

Zajímavou a pro někoho i užitečnou funkcí bude poznámkový blok s rozpoznáváním ručně psaného písma. Přiloženým ukazovátkem píšete přímo na dotykový displej a Emgeton jednotlivé znaky převádí do strojové úpravy. Vzniklý text lze uložit ve formátu TXT.

Samozřejmou součástí je FM tuner s nahráváním, diktafon a čtečka TXT souborů s podporou české diakritiky. Nechybí piškvorky, stopky, kalendář.

Nadstandardní je výbava, kterou naleznete uvnitř krabice: síťová nabíječka, pouzdro na přehrávač, náhradní gumičky na sluchátka, linkový audio kabel, stylusm šňůrku na přichycení stylusu k přehrávači, CD s konvertovacím programem a vynikající špuntová sluchátka E3C - viz níže.

Přehrávač má kompletně počeštěné menu.

Emgeton M7 Cult

Jak se ovládá? Většinou velmi dobře

Emgeton M7 je koncipován jako veskrze dotykový přehrávač. Mechanické tlačítko na něm naleznete jen jedno. Slouží k zapnutí/vypnutí a zamknutí/odemknutí přehrávače. Vše ostatní obstaráte přes dotykový displej se zvláštní řadou napevno rozmístěných dotykových tlačítek, které reagují ve všech režimech stejně - lhostejno zda zrovna listujete adresáři nebo prohlížíte fotky. Kdykoliv se tak dostanete do hlavního menu, spustíte diktafon, přepnete do poznámkového bloku nebo změníte hlasitost. K ovládání se nejlépe hodí použít stylus. Při troše cviku však operaci zvládnete i prstem. Téměř ideální řešení. Škoda jen, že "tlačítka" nejsou podsvětlena a potmě je prostě nenajdete.

Emgeton M7 Cult

Hlavní menu je složeno z osmi ikon jejichž funkci snad netřeba do podrobna vysvětlovat. Pod složkou programy se ukrývají hry, kalendář, stopky a průzkumník. V nastavení najdete vše, co vám nanabídnou kontextová menu v jednotlivých módech - barva pozadí a písma, průhlednost jednotlivých nabídek, tapeta, jas displeje, rychlost posunu textu, velikost písma pro čtení textů, velikost písma systémových hlášek, nastavení času a budíku, vypnutí/zapnutí reproduktoru, nastavení omezení maximální hlasitosti, řazení souborů (podle jména, podle času). Možností nastavení je skutečně mnoho.  

Emgeton M7 Cult - displej

Emgeton M7 Cult - displej

Emgeton má chytře vymyšlenou obranu proti nechtěnému dotyku ovládacích prvků. Displej po uplynutí nastaveného času zhasne a rozsvítit jej a zadávat další příkazy lze pouze stiskem zmíněné klávesy On/off. Každý další první stisk přehrávač zároveń zamkne.

Každý mód (rádio, diktafon, prohlížení fotek, přehrávání hudby a videa) má vlastní kontextovou nabídku. Ta se objeví vždy po prvním dotyku displeje. Druhým dotykem ji vypnete.

Emgeton M7 Cult - displej

Emgeton M7 Cult - displej

Velké ikony (šipky) uprostřed slouží pro přetáčení (přeskok na další obrázek), spuštění reprodukce (obrázkové slideshow). Řada položek dole na displeji umožňuje změnu eqalizeru (přednastavneé křivky + dva pětipásmové uživatelsky nastavitelné ekvalizery), změnu způsobu přehrávání (zacyklení, opakování apod.). Zároveň se tudy jednoduše dostanete i do stromové struktury adresářů/alb a seznamu záložek.

Jak hraje?

Velkým plusem Emgetonu jsou přiložená špuntová sluchátka. Jejich zvuk je příjemně našláplý, s výraznějšími basy. Je bohatý a plný. Výborné podání vokálu. Ve své třídě nemají špunty E3C příliš konkurentů (srovnáváme pochopitelně přibalené sluchátka, která zdarma dostanete k MP3 přístroji). Koupit se dají i samostatně za cca. 390 Kč. Pokud uvažujete o upgradu svého levného MP3 přehrávače, můžete zkusit právě E3C.

I zvukový projev samotného přehrávače testovaný přes Koss Porta Pro považuji za velmi dobrý. Na Cowon D2 však pochopitelně nemá.

Překvapivě statečně a nahlas hraje integrovaný reproduktor (400  mW). Osvědčil se mi na poslech mluveného slova před spaním nebo jako hudební kulisa při práci u stolu. Při maximálním zesílení již dochází ke slyšitelnému zkreslení reprodukce.

Emgeton M7 Cult

Videoplayback je plynulý. Seriál MASH jsem na Emgetonu s chutí odkoukal. Tradiční nevýhodou je nutnost časově náročnější konverze (do 320 x 240, AVI). Osvědčilo se mi pustit program večer na více filmů a ráno si vzít přístroj již naplněný přehratelným materiálem.

Emgeton M7 Cult - displej Emgeton M7 Cult - displej 


Statické obrázky načítá velmi svižně. Výborně zobrazí i 10Mpix fotky. Na jejich načtení si však pár sekund počkáte. Snímky lze zoomovat, případně použít jako tapetu na pozadí. Pro čtečku textů (E-booků) lze pozadí navolit zvlášť.

Emgeton M7 Cult

A co další funkce? Dobré, ale jak které

Emgeton má velmi dobrý FM tuner. Ručně ladí bez problémů, ale autoscan z nějakých nepochopitelných důvodů nepracuje příliš přesně. Třicet pamětí tedy lépe obsadíte bez asistence automatu. Nahrávka z rádia (MP3 až 128 kbps) je srovnatelná s on-line poslechem. Poslech rádia i uložené hudby si samozřejmě můžete zpestřit prohlížením fotografií.

Zklamáním je diktafon. Mikrofon není dostatečně citlivý a nahrávka je nezřetelná a velmi tichá.Záznam se opět ukládá do MP3 s bitrate 32 až 128 kbps.

Emgeton M7 Cult - displej Emgeton M7 Cult - displej 

Velmi dobře funguje rozpoznávání ručně psaného písma v režimu poznámkového bloku. Emgeton umí tiskací písmo, musíte si však při jeho psaní zvyknout na jistá specifika. Prostě si to musíte nacvičit, podobně jako při používání PDA.

Emgeton M7 Cult

Speciální znaky lze vybrat přímo z nabídkové lišty - viz obrázek. Reakce na napsaný znak je o trochu pomalejší než u kapesních počítačů, ale od MP3 přehrávače těžko můžeme chtít víc. Pokud si na způsob psaní zvyknete, poslouží vám Emgeton jako elektronický poznámkový blok. Výsledný text uložíte do jednoho zdeseti předpřipravených TXT souborů.

Emgeton M7 Cult - displej

Propojení s PC a výdrž akumulátoru

Emgeton se po připojení hlásí jako externí disk (podpora Mass Storage). Veškerý obsah do něj natlačíte jakýmkoliv file managerem. Výdrž akumulátoru je velmi slušná. Pohybuje se nad hranicí 22 hodin (výrobce uvádí maximum 25 h). Video jsem zkoušel přehrávat méně často, ale na jeden zátah mi "Em sedmička" bez problémů promítla šest hodin seriálu MASH. Nabíjení lze provádět přes USB, ale rychlejší a pohodlnější je to pomocí přiložené síťové nabíječky.

Emgeton M7 Cult Emgeton M7 Cult Emgeton M7 Cult
V krabici naleznete i pouzdro na přehrávač. Kovová záda ve stylu iPod čtvrté generace jen podtrhují velmi dobré dílenské zpracování. Zbytek přehrávače je vyroben z lesklého černého plastu. Jako celek působí Emgeton M7 velmi bytelně.

Koupit či nekoupit

Emgeton má několik zásadních předností. Na první i na druhý pohled skvěle vypadá, nabízí nadstandardní funkce jako poznámkový blok s rozpoznáváním ručně psaného textu, kalendář apod.. Nejdůležitějším plusem je však vynikající zvukový projev a kvalitní přiložená sluchátka. Na stranu záporů patří necitlivý diktafon a méně přesný autoscan u FM tuneru.

Emgeton M7 Cult považuji za dobrý kompromis mezi jednoúčelovým přehrávačem pouze na hudbu a multimediálním zařízením na prohlížení filmů a fotografií.

Technická specifikace:

  • Kapacity: 2, 4, 8 GB, 16 GB
  • Ceny: 3190 Kč, 4490 Kč za 4 GB, 8490 Kč za 16 GB
  • přehraje formáty: MP3 (32 – 320 kbit/s, VBR), WMA, OGG Vorbis, Flac, WAV, JPG, AVI po konverzi 
  • displej:  Dotykový TFT LCD, úhlopříčka 6,0 cm, 320 x 240 obr. bodů, 260 tisíc barev
  • Další údaje: USB 2.0, Mass storage, integrovaný reproduktor 400 mW, diktafon, FM tuner, linkový audio vstup
  • napájení:  Li-Ion akumulátor
  • výdrž akumulátoru:  22 hodin  pro audio (výrobce udává maximum 25 pro audio a 9 pro video)
  • rozměry:  81 x 47 x 11 mm
  • hmotnost:  75 g včetně akumulátoru
Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Najdete na iDNES.cz