Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 přehrávač pozná, co do něj napíšete. Testujeme Emgeton M7 Cult.

aktualizováno 
Přes dotykový displej si do něj můžete ukládat textové poznámky, díky solidnímu integrovanému reproduktoru poslouchat hudbu i bez sluchátek, která mimochodem patří k těm nejlepším, jaká k MP3 přehrávači lze dostat.

Přehrávač Emgeton M7 Cult | foto: Technet.cz

Nová vlajková loď značky Emgeton nese označení M7 Cult a navazuje na úspěšný model M6 Cult - recenze na Technet.cz zde.

Relativně příznivou cenou se přehrávač řadí do vyšší střední třídy vedle iriveru X20 a Clix 2 (více zde a zde), iAudia 7 a Sony NWZ A8xx. Počtem funkcí však jmenované převyšuje. Tvůrci se při jeho výrobě nepokrytě inspirovali u Cowonu a jejich vlajkové lodi D2 - více zde. Má velmi podobné uživatelské rozhraní a stejnou logiku ovládání. Nutno podotknout, že je to jen dobře.

Emgeton M7 Cult

Emgeton M7 Cult Emgeton M7 Cult Emgeton M7 Cult

Co umí? Rozpozná ručně psané písmo

Emgeton M7 Cult kromě MP3, WMA a OGG Vorbis přehraje i bezztrátový FLAC. Vzhledem k tomu, že je to zatím jeden z mála přehrávačů, který seženete i s 16 GB paměti, pak je to velmi dobrá zpráva. Podporováno je prohlížení statických i pohyblivých obrázků. Displej má dostatečné rozlišení (320 x 240 obr. bodů) i velikost (úhlopříčka 6 cm) na sledování seriálů, ale třeba i konverzačních komedií. Transformers si na Emgetonu pochopitelně příliš neužijete.

Emgeton M7 Cult - displej

Zajímavou a pro někoho i užitečnou funkcí bude poznámkový blok s rozpoznáváním ručně psaného písma. Přiloženým ukazovátkem píšete přímo na dotykový displej a Emgeton jednotlivé znaky převádí do strojové úpravy. Vzniklý text lze uložit ve formátu TXT.

Samozřejmou součástí je FM tuner s nahráváním, diktafon a čtečka TXT souborů s podporou české diakritiky. Nechybí piškvorky, stopky, kalendář.

Nadstandardní je výbava, kterou naleznete uvnitř krabice: síťová nabíječka, pouzdro na přehrávač, náhradní gumičky na sluchátka, linkový audio kabel, stylusm šňůrku na přichycení stylusu k přehrávači, CD s konvertovacím programem a vynikající špuntová sluchátka E3C - viz níže.

Přehrávač má kompletně počeštěné menu.

Emgeton M7 Cult

Jak se ovládá? Většinou velmi dobře

Emgeton M7 je koncipován jako veskrze dotykový přehrávač. Mechanické tlačítko na něm naleznete jen jedno. Slouží k zapnutí/vypnutí a zamknutí/odemknutí přehrávače. Vše ostatní obstaráte přes dotykový displej se zvláštní řadou napevno rozmístěných dotykových tlačítek, které reagují ve všech režimech stejně - lhostejno zda zrovna listujete adresáři nebo prohlížíte fotky. Kdykoliv se tak dostanete do hlavního menu, spustíte diktafon, přepnete do poznámkového bloku nebo změníte hlasitost. K ovládání se nejlépe hodí použít stylus. Při troše cviku však operaci zvládnete i prstem. Téměř ideální řešení. Škoda jen, že "tlačítka" nejsou podsvětlena a potmě je prostě nenajdete.

Emgeton M7 Cult

Hlavní menu je složeno z osmi ikon jejichž funkci snad netřeba do podrobna vysvětlovat. Pod složkou programy se ukrývají hry, kalendář, stopky a průzkumník. V nastavení najdete vše, co vám nanabídnou kontextová menu v jednotlivých módech - barva pozadí a písma, průhlednost jednotlivých nabídek, tapeta, jas displeje, rychlost posunu textu, velikost písma pro čtení textů, velikost písma systémových hlášek, nastavení času a budíku, vypnutí/zapnutí reproduktoru, nastavení omezení maximální hlasitosti, řazení souborů (podle jména, podle času). Možností nastavení je skutečně mnoho.  

Emgeton M7 Cult - displej

Emgeton M7 Cult - displej

Emgeton má chytře vymyšlenou obranu proti nechtěnému dotyku ovládacích prvků. Displej po uplynutí nastaveného času zhasne a rozsvítit jej a zadávat další příkazy lze pouze stiskem zmíněné klávesy On/off. Každý další první stisk přehrávač zároveń zamkne.

Každý mód (rádio, diktafon, prohlížení fotek, přehrávání hudby a videa) má vlastní kontextovou nabídku. Ta se objeví vždy po prvním dotyku displeje. Druhým dotykem ji vypnete.

Emgeton M7 Cult - displej

Emgeton M7 Cult - displej

Velké ikony (šipky) uprostřed slouží pro přetáčení (přeskok na další obrázek), spuštění reprodukce (obrázkové slideshow). Řada položek dole na displeji umožňuje změnu eqalizeru (přednastavneé křivky + dva pětipásmové uživatelsky nastavitelné ekvalizery), změnu způsobu přehrávání (zacyklení, opakování apod.). Zároveň se tudy jednoduše dostanete i do stromové struktury adresářů/alb a seznamu záložek.

Jak hraje?

Velkým plusem Emgetonu jsou přiložená špuntová sluchátka. Jejich zvuk je příjemně našláplý, s výraznějšími basy. Je bohatý a plný. Výborné podání vokálu. Ve své třídě nemají špunty E3C příliš konkurentů (srovnáváme pochopitelně přibalené sluchátka, která zdarma dostanete k MP3 přístroji). Koupit se dají i samostatně za cca. 390 Kč. Pokud uvažujete o upgradu svého levného MP3 přehrávače, můžete zkusit právě E3C.

I zvukový projev samotného přehrávače testovaný přes Koss Porta Pro považuji za velmi dobrý. Na Cowon D2 však pochopitelně nemá.

Překvapivě statečně a nahlas hraje integrovaný reproduktor (400  mW). Osvědčil se mi na poslech mluveného slova před spaním nebo jako hudební kulisa při práci u stolu. Při maximálním zesílení již dochází ke slyšitelnému zkreslení reprodukce.

Emgeton M7 Cult

Videoplayback je plynulý. Seriál MASH jsem na Emgetonu s chutí odkoukal. Tradiční nevýhodou je nutnost časově náročnější konverze (do 320 x 240, AVI). Osvědčilo se mi pustit program večer na více filmů a ráno si vzít přístroj již naplněný přehratelným materiálem.

Emgeton M7 Cult - displej Emgeton M7 Cult - displej 


Statické obrázky načítá velmi svižně. Výborně zobrazí i 10Mpix fotky. Na jejich načtení si však pár sekund počkáte. Snímky lze zoomovat, případně použít jako tapetu na pozadí. Pro čtečku textů (E-booků) lze pozadí navolit zvlášť.

Emgeton M7 Cult

A co další funkce? Dobré, ale jak které

Emgeton má velmi dobrý FM tuner. Ručně ladí bez problémů, ale autoscan z nějakých nepochopitelných důvodů nepracuje příliš přesně. Třicet pamětí tedy lépe obsadíte bez asistence automatu. Nahrávka z rádia (MP3 až 128 kbps) je srovnatelná s on-line poslechem. Poslech rádia i uložené hudby si samozřejmě můžete zpestřit prohlížením fotografií.

Zklamáním je diktafon. Mikrofon není dostatečně citlivý a nahrávka je nezřetelná a velmi tichá.Záznam se opět ukládá do MP3 s bitrate 32 až 128 kbps.

Emgeton M7 Cult - displej Emgeton M7 Cult - displej 

Velmi dobře funguje rozpoznávání ručně psaného písma v režimu poznámkového bloku. Emgeton umí tiskací písmo, musíte si však při jeho psaní zvyknout na jistá specifika. Prostě si to musíte nacvičit, podobně jako při používání PDA.

Emgeton M7 Cult

Speciální znaky lze vybrat přímo z nabídkové lišty - viz obrázek. Reakce na napsaný znak je o trochu pomalejší než u kapesních počítačů, ale od MP3 přehrávače těžko můžeme chtít víc. Pokud si na způsob psaní zvyknete, poslouží vám Emgeton jako elektronický poznámkový blok. Výsledný text uložíte do jednoho zdeseti předpřipravených TXT souborů.

Emgeton M7 Cult - displej

Propojení s PC a výdrž akumulátoru

Emgeton se po připojení hlásí jako externí disk (podpora Mass Storage). Veškerý obsah do něj natlačíte jakýmkoliv file managerem. Výdrž akumulátoru je velmi slušná. Pohybuje se nad hranicí 22 hodin (výrobce uvádí maximum 25 h). Video jsem zkoušel přehrávat méně často, ale na jeden zátah mi "Em sedmička" bez problémů promítla šest hodin seriálu MASH. Nabíjení lze provádět přes USB, ale rychlejší a pohodlnější je to pomocí přiložené síťové nabíječky.

Emgeton M7 Cult Emgeton M7 Cult Emgeton M7 Cult
V krabici naleznete i pouzdro na přehrávač. Kovová záda ve stylu iPod čtvrté generace jen podtrhují velmi dobré dílenské zpracování. Zbytek přehrávače je vyroben z lesklého černého plastu. Jako celek působí Emgeton M7 velmi bytelně.

Koupit či nekoupit

Emgeton má několik zásadních předností. Na první i na druhý pohled skvěle vypadá, nabízí nadstandardní funkce jako poznámkový blok s rozpoznáváním ručně psaného textu, kalendář apod.. Nejdůležitějším plusem je však vynikající zvukový projev a kvalitní přiložená sluchátka. Na stranu záporů patří necitlivý diktafon a méně přesný autoscan u FM tuneru.

Emgeton M7 Cult považuji za dobrý kompromis mezi jednoúčelovým přehrávačem pouze na hudbu a multimediálním zařízením na prohlížení filmů a fotografií.

Technická specifikace:

  • Kapacity: 2, 4, 8 GB, 16 GB
  • Ceny: 3190 Kč, 4490 Kč za 4 GB, 8490 Kč za 16 GB
  • přehraje formáty: MP3 (32 – 320 kbit/s, VBR), WMA, OGG Vorbis, Flac, WAV, JPG, AVI po konverzi 
  • displej:  Dotykový TFT LCD, úhlopříčka 6,0 cm, 320 x 240 obr. bodů, 260 tisíc barev
  • Další údaje: USB 2.0, Mass storage, integrovaný reproduktor 400 mW, diktafon, FM tuner, linkový audio vstup
  • napájení:  Li-Ion akumulátor
  • výdrž akumulátoru:  22 hodin  pro audio (výrobce udává maximum 25 pro audio a 9 pro video)
  • rozměry:  81 x 47 x 11 mm
  • hmotnost:  75 g včetně akumulátoru
Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Apple kupuje Shazam, iTunes se naučí rozpoznávat hrající hudbu

Aplikace Shazam

Apple chce své služby obohatit o prvky rozšířené a virtuální reality a koupě Shazamu je logickým krokem - aplikace...

Najdete na iDNES.cz