MP3 přehrávač v mezích mírného pokroku

  • 16
MP3 přehrávač Emgeton X2 svého majitele nepřekvapí vytříbeným designem. Jeho hlavní deviza spočívá v poměrně nízké ceně, za kterou nabídne více než standardní schopnosti. Ušetří tak pár stovek v peněžence, poněvadž spadá spíše do nižší třídy. Podívejte se jak si v našem testu vedla 512MB verze.
Redakční test MP3 přehrávače Emgeton X2 přináší ukázal na jeho přednosti i slabiny. Recenze probíhala s modelem s kapacitou 512 MB. Firma však nabízí celou škálu přístrojů této řady počínaje 128MB a 1GB Emgetonem X2 konče.

Obyčejný kvádr se spoustou barev

Balení obsahuje, kromě vlastního přehrávače, sluchátka, kabely, návod, instalační CD, baterii, pouzdro a užitečnou redukci konektoru USB – jack. Není tak nutné všude tahat kabel – redukce se pohodlně schová v jakékoliv kapse.

MP3 přehrávač Emgeton X2MP3 přehrávač Emgeton X2

Po stránce designu nejde o žádný zázrak; X2 vypadá jako desítky dalších. Na dotyk nepůsobí plastově, což zajišťují plíšky ve spodní a vrchní části přehrávače, na plast se dostalo pouze ze stran, což bohužel čítá i západku pro baterii.

MP3 přehrávač Emgeton X2MP3 přehrávač Emgeton X2

Ta působí velmi lacině. Rozměry 75x32x16 také nejsou tím, co by nás uchvátilo, zklamání pro nás je typicky malý displej 128x64. Možná displej je to jediné, co X2 odlišuje: není barevný, což byl dobrý tah prodlužující životnost baterie. O barvy ale nepřijdeme, volíme si totiž barvu podsvícení displeje na klasickém RGB posuvníku. Lze si tak nastavit, že menu uvidíme v modré, přehrávání MP3 v červené, rádio třeba tmavě žluté a podobně.

MP3 přehrávač Emgeton X2

Nesoudit podle vzhledu

Funkčně X2 dosahuje nepsaného povinného minima, tj. komunikuje přes USB 2.0 (podporuje Mass Storage, zobrazí se jako další disk), zobrazuje adresářovou strukturu a nejsou problémy s ovládáním. Vedle toho nechybí rádio, záznam z externího zdroje přes line-in, diktafon či (ne)oblíbené simulace 3D zvuku (SRS, WOW, 3D Surround na TrueBass).

 MP3 přehrávač Emgeton X2

Z rádia si můžeme zaznamenávat přímo do MP3 a to i s volitelnou kvalitou, což potěší. Dále nechybí užitečné drobnosti, jako nastavení rychlosti listování ve skladbě, jestli se má zobrazovat odehraný nebo zbývající čas skladby, dělaní pauzy při pomlce při nahrávání z externího zdroje a podobně. I daleko dražší přehrávače občas nabízejí uživateli méně. Zvukový projev nám přijde velice slušný, nechybí mu živost a důraz kladený na bassy.

MP3 přehrávač Emgeton X2MP3 přehrávač Emgeton X2

 

Ovládání v mezích únosnosti

 

U ovládání jsou nejdůležitější tři věci: jak se dostat do hlavní nabídky, do nastavení a k listování mezi adresáři. Přiznám se, že u X2 jsem po chvilce tápání nahlédl do manuálu, což obvykle není dobře, abych si ujasnil, jak se k výše zmiňovanému dostat. Mimochodem, když už jsme u manuálu, obsahuje pár nepřesností, dokonce i větu jako "??tady hodnoty v předloze chyběly, pokud nebudou, bude lepší vypustit", která editorům unikla. Vraťme se ale k ovládání, které se nakonec naštěstí ukázalo jako relativně intuitivní – jen bude potřebovat onen prvotní impuls, jak se dostat k základním prvkům. Na druhou stranu známe mnohem přívětivější přehrávače s lépe vyřešeným ovládáním.

MP3 přehrávač Emgeton X2

MP3 přehrávač Emgeton X2

Hlavním ovládacím bodem se tradičně stává čtyř směrný joystick (tužší odpor, ale dobrý) s potvrzovací funkcí, kterému sekundují tři tlačítka po boku. Přidržením toho prostředního se dostáváme do hlavní nabídky, ze které nejčastěji zavítáme přímo k přehrávání MP3. Stiskem joysticku se dostaneme k výběru adresáře, nebo oblíbených skladeb.

MP3 přehrávač Emgeton X2

MP3 přehrávač Emgeton X2

Pokud jde o listování, X2 disponuje čtyřmi řádky – celkově se zde projevuje, že displej je prostě malý. Stěžovat si na to u korejských přehrávačů je ale nošením dříví do lesa. Při přehrávání se zobrazuje pouze název alba, skladby, pořadí skladby, odehraný čas a stav baterie, přičemž dále už si musíme volit, jestli uvidíme posuvník pro listování ve skladbě, nebo další informace o dané MP3 (včetně aktuálního EQ).

MP3 přehrávač Emgeton X2

Menu je mimochodem v češtině, každopádně se zobrazováním českých znaků u skladeb má X2 tradiční problémy. Pokud jde o výdrž baterie, výrobce udává až 17 hodin, s čímž můžeme souhlasit.

 

Proč ho koupit?
Příznivá cena, funkce, dobrý zvukový projev, nahrává do MP3, výdrž baterie
Proč ho nekoupit?
Obyčejný design, malý displej, plastová dvířka pro baterku  
Kdy?
Již v prodeji 
Za kolik?
3190 Kč (512 MB) 

Verdikt

X2 se rozhodně nezařadí mezi designové klenoty – mohla by ale zaujmout základní výbavou a cenou. Obsahuje rádio a stejně dobře poslouží jako diktafon. Ani zvukový projev není špatný. Na druhou stranu ke klasickému neduhu patří tradičně malý displej 128x64, známe kousky s lepším ovládáním, krytka na baterku nepůsobí bytelně a celkově i použití klasické AAA baterie je spíše krokem zpět.