MP3 tag editor 1.0: zadarmo a česky

  • 1
Editorů ID3 tagů existuje nepřeberné množství, ale našinec cizího jazyka neznalý může se snadno ve všelijakých menu ztratit. Pro tyto jedince (ale nejen pro ně) je tu program, pocházející z českých luhů a hájů - MP3 tag editor 1.0 s mnoha zajímavými vlastnostmi.

Jediné preference editoru Když mi před časem přišla do redakční elektronické schránky pošta od pana Eichlera oznamující existenci ryze českého editoru informací z ID3 tagů, vzpomněl jsem si na legendu o zlatých českých ručičkách. Však také autor prý svůj editor napsal proto, že mu žádný jiný freewarový produkt nevyhovoval! Z mailu jsem uložil attachment, nainstaloval (tj. rozbalil megový ZIP archiv) a program nedočkavě spustil.

GUI

Rozhraní je velice přehledné Na práci v prostředí programu bude třeba si chvíli zvykat. Nejprve je třeba nalistovat adresář se soubory, jejichž informace budeme chtít editovat. Pokud si ale chceme ušetřit čas, můžeme jej nastavit implicitně v preferencích. Tam také zvolením odpovídajícího systému organizace vašich souborů editoru napovíte, odkud brát názvy alb. Program používá při procházení adresáři trochu jiný systém, než jsme zvyklí z Průzkumníka. Kliknutím na název adresáře jej vyberete jako aktuální, podadresáře se zobrazí pouze při kliknutí na symbol '+'. Při dalším spuštění programu už ale bude nápomocna šikovná funkce Historie v menu Soubor, kam se všechny prošmejděné adresáře zapisují. Obsažené soubory tu jsou zobrazeny v plné kráse, najdeme název souboru, číslo stopy, album, autora a vůbec všechny údaje příslušející ID3 tagu v1 (dvojku program neumí). MP3ky lze podle zmíněných kritérií řadit, ale můžeme jejich pořadí měnit šipkami na dolním panelu, a pak seznam exportovat jako M3U playlist. Škoda jen, že program nedokáže playlisty také načíst. Názvy souborů a pole tagů lze měnit manuálně kliknutím na položku a vložením či opravou hodnoty nebo pomocí jedné z následujících funkcí...

Nástroje

Tvorba tagu z názvu souboru Všechny funkce mají ekvivalent jak v menu, tak i v ikonách rozmístěných na dolním kraji rozhraní. Zatržítka na kraji řádků určují, na které soubory se funkce bude vztahovat. Při klikání na ikony je třeba si zapamatovat následující pravidlo: samotný klik aplikuje funkci na označené řádky, klik+Shift na všechny řádky a klik+Ctrl na aktuální řádek s kurzorem.
MP3 tag editor nabízí nástroje pro automatické úpravy textu (upravit velikost písmen, odstranit diakritiku), kopírování informací z jednoho pole do dalších, užitečné je číslování stop podle jejich pořadí v seznamu pro tag v1.1. Do další sorty patří vyhledávané funkce vytvoření tagu z názvu souboru (viz obrázek), přejmenování souboru podle tagu a také odstranění informací ze souboru. A nakonec tu najdeme ikony pro generování playlistu, uložení či načtení datového souboru s informacemi, vypsání obsahu všech "empétrojek" na harddisku do souboru a bylo pamatováno i na získání údajů o albu z lokální databáze cdplayer.ini nebo internetu, k tomu je ovšem zapotřebí původní CD, z nějž byly soubory grabovány. Ikona diskety nakonec do souborů uloží všechny změny provedené na obrazovce.

Co je české, to je hezké...

... a neplatí to jen o děvčatech. Český program MP3 tag editor 1.0 se může směle postavit konkurenci zahraničních utilit. Lze jej používat zcela zdarma a pokud narazíte na nějakou chybu, můžete dát vědět autorovi na e-mailovou adresu eichler@sce.cz.


Témata: MP3, software