MP3 týden: Bilancujeme rok 2001

  • 2
V prvním letošním přehledu novinek ze světa digitální hudby bilancujeme dění na internetu v loňském roce. Dozvíte se, kdo se může považovat za vítěze a komu zůstaly oči pro pláč, dále informujeme o expanzi MP3.com do Evropy a zajímavostech kolem klientů Morpheus a Gnotella.

2001: vítězové a poražení

Magazín Rolling Stone bilancuje dění na poli digitální hudby v právě uplynulém roce. Jako všude i zde najdeme vítěze a poražené.
Vítězství jednoznačně patří smečce vlkodlaků zvané RIAA: Podařilo se jí definitivně odstavit Napster a na konto si připsala další dva - ovšem poněkud sporné - body za spuštění online předplatitelských služeb PressPlay a MusicNet. Za vítěze lze považovat i nástupce Napsteru, k nimž se přesunuli bývalí fanoušci této služby. Namátkou jmenujme MusicCity, Gnutellu, AudioGalaxy, iMesh, KaZaa a ve frontě čekají další servery, OpenNap protokol nevyjímaje. Nejlepším MP3 přehrávačem roku 2001 je podle Rolling Stone iPod od Apple, produkt s velice přitažlivým designem a skvělým zvukem, jehož recenzi najdete na Technetu tento týden.
Na hlavu poražen byl Napster. Marně se jeho právníci odvolávali, marně se technici pokoušeli zprovoznit funkční filtr copyrightem chráněných souborů. Napster je stále bez života, nelze mu ovšem upřít, že se významnou měrou podílel na tvorbě dějin digitální online hudby. Totálními 'losery' jsou jmenované předplatitelské knihovny. Internetovou populaci jejich podivná pravidla pro nakládání se staženými soubory nijak nenadchla. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil nejmenovaný vysoce postavený činitel jedné z nahrávacích společností, který v dobré víře svým dvěma ratolestem zařídil účty u obou služeb. Synek však zůstal věrný serveru KaZaa, protože není nijak komplikovaný a nabízí rychlejší downloady, od dcery se mu dostalo jen stručného: "They suck!" Proslýchá se, že společnosti RealNetworks a Microsoft, jež technologicky knihovny podporují, si diktují vlastní podmínky provozu a neberou příliš ohled na přání šéfů oddělení online distribuce zainteresovaných labelů. V případě Microsoftu se ani není co divit... Nu a poslední - ovšem velice početnou - skupinou, jež v loňském roce neměla zrovna na růžích ustláno, byla internetová rádia. Americký úřad dohlížející na televizní a rozhlasové vysílání pro ně totiž stanovil licenční poplatek, podle některých neúměrně vysoký, a tak většina stanic místo otevření peněženky raději zmizela z cyberéteru.

P2P sítě jsou nejvyhledávanější

Vyhledávací server Google.com uveřejnil výroční žebříček nejvyhledávanějších výrazů v různých oborech. Speciální škatulku si vysloužila internetová digitální hudba, jejíž TOP10 může být zejména pro zástupce hudebních společností šokující. Až na jedno obsadily všechna místa aplikace pro práci v Peer-2-Peer sítích:

1. morpheus
2. napster
3. gnutella
4. kazaa
5. audiogalaxy
6. imesh
7. limewire
8. bearshare
9. aimster
10. mp3pro

Až desáté místo obsadil zástupce trochu jiné třídy, vylepšený formát mp3PRO Fraunhoferu a Thomsonu. Je vám divné, že se v žebříčku nevyskytují výrazy PressPlay či MusicNet? Mně ani ne...

MP3.com expanduje do Evropy
Společnost Vivendi Universal přivedla hudební server MP3.com do Evropy. Lokální stránky byly spuštěny ve Velké Británii, Španělsku, Francii a Německu. MP3.com zde nabízí svůj kompletní katalog a doplňuje jej o lokální interprety a speciální nabídky pro obyvatele těchto států. Představitelé společnosti věří, že se MP3.com prosadí i v Evropě a stane se brzy nejvyužívanější hudební online službou na starém kontinentu. Plánuje se rozšíření také do dalších zemí, a tak se už nemohu dočkat, až se MP3.com jednou objeví i v češtině...

Morpheus posiluje, Gnotella nejspíš končí

Klient sítě MusicCity Morpheus se už brzy objeví ve verzi 2.0, jež přinese nové vlastnosti pro dosažení maximálního uživatelského komfortu, kompatibilitu s Windows XP a, co je asi nejzajímavější, prolinkování se sítí Gnutella. Uživatelé Morphea tedy budou moci sdílet soubory ve dvou sítích současně.
Zato populárnímu klientu Gnutelly pro Windows, programu Gnotella, se vede zle. Vývojáři programu, Shaun Sidwall a Jonathan Levinson, rezignovali na své funkce ve společnosti Petapeer Holdings Inc., neboť již prý nebyla možná další vzájemná komunikace. Vývoj aplikace tak byl pozastaven a je ve hvězdách, zda bude někdy obnoven.