MP3 týden: Čtyři nové přehrávače od A-Maxu

Představíme vám čtyři nové MP3/CD přehrávače firmy A-Max, pozastavíme se nad návrhem zavést zvláštní daň z CD médií a MP3 playerů, podíváme se na novou hudební strategii MusicCity a zauvažujeme nad nebezpečím, jež mohou přinést MP3 soubory.

A-Max posiluje evropské pozice

Hongkongská společnost A-Max, vyrábějící počítačové periferie, je u nás známa především jako producent CD/MP3 přehrávačů, které jsme měli tu čest v našem netmagu recenzovat. Na 8cm přehrávač s displejem na dálkovém ovládání, z nějž bude pravděpodobně vycházet evropská verze DAV 382letošním CeBITu prezentovala několik modelů, které chystá pro evropský a zejména anglický trh. Je však pravděpodobné, že se objeví i u nás.
DAV 326 má ve svém repertoáru kromě CDDA také formáty MP3 a WMA a vyrovnávací paměť o kapacitě 480 sekund, tedy celých 8 minut, nejspíš při bitrate 128 kbps. Výdrž baterií je udávána 12 hodin.
DAV 398 je luxusnější přístroj s útlejším designem a vestavěným FM rádiem. Snížena byla spotřeba energie, baterie by proto měly vydržet až skvělých 20 hodin! Vypadá to tedy na přímou odpověď na ultratenký přehrávač I-River SlimX, který už dorazil do Čech a jehož recenze se zanedlouho na Technetu.cz objeví.
Do Evropy míří také dva další modely. MCD 382 je příjemný přehrávač 8cm miniCD, ovšem k úspěchu tohoto modelu jsou britští distributoři spíše skeptičtí. Lidé jsou příliš zvyklí na standardní 12cm média, zejména také proto, že miniCD se čtvrtinovou kapacitou jsou dvakrát i třikrát dražší.
Posledním představeným výrobkem A-Maxu je DAV 510, přenosný DVD, MP3 a CDDA přehrávač. Doufejme, že se nebude opakovat fiasko s VideoCD playerem DAV 311, který příliš nevynikal kvalitou antishocku ani přehrávání hudebních souborů. Každopádně se máme na co těšit!

Kanada chce zavést daň za MP3

Kanadská vláda uvažuje na popud místní organizace Canadian Private Copying Collective, sdružující hudební vydavatelství a studia, o zavedení daně z prodaných MP3 přehrávačů a CD-R médií. Zmíněné produkty by se tak dostaly na roveň magnetofonových kazet, z nichž se kvůli kopírování hudby již daň (či chcete-li autorský poplatek) odvádí. Kromě zapisovatelných CD by se dle představ CPCC měla danit také prázdná DVD média, paměťové karty a harddiskové jukeboxy - tedy prakticky vše, co by mohlo sloužit k záznamu hudby (zdaňte notový papír!). Slyšení před vládním copyrightovým výborem začne 23. května a nahrávací společnosti budou jistě mít jako vždy plná ústa skálopevných argumentů. Pokud by své snažení dotáhly do konce, budou muset Kanaďané v roce 2003, nejpozději 2004, sáhnout mnohem hlouběji do peněženek. Navrhovaná daň totiž činí CAN$1,23 za CD-R médium a neuvěřitelných CAN$100 za MP3 přehrávač. Lidé se zdravým rozumem doufají, že k ničemu takovému nedojde. Máte-li v Kanadě příbuzné či přátele, poraďte jim podepsat petici na adrese:
www.sycorp.com/petition.htm

MusicCity v masce hodného strýčka

Přitáhnou sličné Debutantky zpět fanoušky Morphea?Společnost StreamCast, provozující server MusicCity.com, se vydala cestou legalizace svých služeb. Na zcela přepracovaných stránkách jsem k velkému překvapení nalezl obsah úplně jiného ražení, než na který jsme všichni byli zvyklí. Podobně jako kdysi Napster či aktuálně AudioGalaxy, i MusicCity láká hudebníky, aby jeho prostřednictvím nabízeli svou tvorbu. Kromě "featured artists", z nichž mimochodem velmi zajímavě vypadá dívčí duo Debutante, nabízí zviditelnění interpretů v "Morpheus User Network" (nic takového přirozeně - zatím - neexistuje) pomocí DRM systému CintoA. Ten dovolí uživateli sítě skladbu přehrát tolikrát, kolikrát mu to dovolí samotný autor. Po expirování licence si může jednotlivec koupit osobní klíč a skladbu nadobro zařadit do své sbírky. Spuštění CintoA se má odehrát v průběhu dubna, pravděpodobně s vydáním "ostrého" Morphea 2.0. Pokud se ale stále bude držet Gnutelly, nepřinese to příliš velký efekt ani uživatelům, ani umělcům propagujícím svá díla.
Ještě drobnost o Morpheu - verze, které nebyly odstaveny chybovým hlášením sítě FastTrack, jež údajně díky zadním vrátkům protokolu modifikovalo systémové registry aplikace, by se měly podle zkušeností ze zahraničí i našich čtenářů opět bez problémů přihlašovat k síti. KaZaA prý na svých serverech zrušila kontrolu přihlašujícího se klientu, která uživatelům Morphea bránila ve využívání FastTracku.

MP3 nositeli virů?

Specialisté na zabezpečení počítačů oprášili pár let starou domněnku, že by se hudební soubory formátu MP3 mohly zanedlouho stát nositeli nebezpečných virů. Samozřejmě měli na mysli nelegální kopie copyrightových materiálů. Samotná MP3ka váš počítač pochopitelně ničím ohrozit nemůže, vychází se ale z předpokladu, že k MP3 přibude zanedlouho vrstva se schopností nést další data, jako např. video či třeba html stránky. Právě JavaScripty v nich obsažené by mohly vyvolat v systému nechtěné procesy, jako například formátování disku, hromadné rozesílání viru mailem apod. Současné antivirové systémy už jsou ale schopny škodlivé JavaScripty ve stránkách odhalit, takže nezbývá než doporučit některý z nich nainstalovat (již se objevují i edice pro domácí použití zdarma!) a pravidelně upgradovat na aktuální virovou databázi.