MP3 týden: KaZaa musí pryč!

  • 2
Nizozemský soud rozhodl odsoudil KaZaA. Jakou budoucnost ale přinesou placené downloady hudby, když těm neplaceným se díky pozornosti soudů nedaří? A další MP3 zajímavosti...

KaZaa musí do 14 dnů skončit
Nizozemský soud se na základě žaloby právní skupiny Buma/Stemra, zastupující holandské interprety ve věci autorských práv, zabýval podezřením internetové společnosti KaZaa z porušování copyrightu. KaZaa, podobně jako Morpheus či Grokster, využívá technologii FastTrack ke sdílení dat prostřednictvím internetu. Soudce R. Orobio de Castro nakonec rozhodl, že firma porušuje zákon tím, že umožňuje uživatelům svého Peer-To-Peer software vyměňovat si hudební soubory. KaZaa buď do čtrnácti dnů zastaví svou službu, nebo bude amsterdamská společnost za každý den další aktivity sítě čelit pokutě 40.000 dolarů, jež může narůst až do výše 800.000 dolarů. Jak jsme již informovali, podobný spor o legálnosti sdílení hudby přes internet vede ve Spojených Státech RIAA proti firmě MusicCity, jež provozuje síť Morpheus. Proslýchá se, že iniciátorem žaloby serveru KaZaa je stejná osoba, která vede tažení proti Morpheovi - šéf RIAA Jay Berman. Podrobnosti o kauze KaZaA jsme vám ostatně přinesli zde.

Nejtenčí CD/MP3 přehrávač bude od iRiver
iRiver Slim XSpolečnost iRiver, jež proslula svým přehrávači datových disků naplněných MP3 soubory, chystá uvedení nového modelu Slim X. Už jeho název napovídá, že se bude ucházet o nálepku "nejtenčí CD/MP3 přehrávač na světě". Slim X bude při váze 180 g silný pouze 16,7 mm a vybaven mnoha zajímavými funkcemi, například oproti předchozím modelům mnohem dokonalejším systémem kompenzace otřesů jednotky například při chůzi, provozní dobou až 23 hodin s externím battery-packem a unikátem je čtyřřádkový grafický displej na dálkovém ovládání (!) s podporou několika světových jazyků. Slim X si bude v základu rozumět s několika formáty hudebních souborů (MP3, WMA, ASF) a samozřejmě i s Audio CD, prostřednictvím upgradovatelného firmware se v budoucnu dočkáme podpory dalších populárních formátů jako AAC, mp3PRO, Ogg Vorbis a dalších. S přehrávačem nebudete mít problém s žádným datovým diskem, ať již bude vypálen v multisession módu či metodou Packet Writing. Příjemná je i podpora M3U playlistů z nejrozšířenějšího softwarového MP3 přehrávače WinAmp. Pokud se vám na dlouhé cestě stane, že už nebude co poslouchat, je připraven FM tuner se systémem RDS, jenž bude umět sám vyhledat stejnou stanici na jiné regionální frekvenci. S uvedením je počítáno v Asii na předvánoční trh. Vtipnou reklamní animaci ve Flashi si můžete vychutnat zde.

Jak dlouho vydrží placené downloady?
Jako by byli na úplně jiné planetě - tak komentátoři shodně glosují nabídku oficiálních placených hudebních knihoven "Velké pětky", MusicNetu (Warner, EMI, BMG) a PressPlay (Sony/Universal). V době, kdy přední hardwarové společnosti představují vlastní přehrávače nekompatibilní s jakýmikoliv Digital Rights Management technologiemi - Apple famózní iPod a Compaq svůj iPaq - nabízejí špičky hudebního průmyslu ke stažení zabezpečené soubory s omezenými možnostmi použití. Za měsíční poplatek 10 dolarů získá předplatitel kredit ke stažení 30-50 skladeb, jež nemá možnost nahrát do svého přenosného přehrávače, ani vypálit na CD. "Proč bychom měli za něco takového platit?" odpovídají respondenti průzkumů organizovaných společností Webnoize a internetovým zpravodajským serverem CNETNews.com. "Jsou mrtví, ale ještě o tom neví," zní asi nejvýstižnější reakce na nabídku obou knihoven. Hudební průmysl asi skutečně žije v jiné galaxii. Snaží se umlčet P2P sítě, kde mohou hudební fanoušci získat často nevydaný materiál a záznamy z živých vystoupení, jež se nikde jinde nevyskytují, a vnutit lidem uboze nevýhodnou nabídku svých služeb. Jak dlouho knihovny přežijí? Pokud nedostanou rozum, snad jen pár měsíců.