Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 týden: Poslední šance Napsteru

  5:00aktualizováno  5:00
Napster dostal třicetidenní lhůtu na to, aby dokončil licenční jednání s nahrávacími firmami a plně zprovoznil komerční model své služby. Placená knihovna PressPlay expanduje na server MP3.com. FullAudio si z festivalu v Cannes odnáší cenné distribuční licence. MP3 knihy hýbou netem.

Napster: osud dorazí v únoru

Soudkyně Marilyn Patelová, rozhodující v kauze nahrávacích společností proti Napsteru, po němž je požadováno odškodné ve výši jedné miliardy dolarů, souhlasila s návrhem znesvářených stran ze 17. ledna tohoto roku, aby bylo závěrečné přelíčení o 30 dnů odloženo. Rozsudku se tedy dočkáme až ve druhé polovině února.

Napster preview
CEO Napsteru Konrad Hilbert je velice nadšen tím, že soudkyně s odkladem souhlasila. Obě strany totiž konečně nalezly dostatek dobré vůle k zasednutí ke kulatému stolu a Napster má možnost dokončit běžící jednání. Licenční dohody jsou prý na spadnutí a detaily by se měly doladit právě do poloviny února. V té době už by měl být plně funkční komerční model služby, kde by měly místo pouze legální autorizované kopie. Tím by byl splněn požadavek, kterým labely podmínily beztrestnost Napsteru. V tom duchu se vyslovila prezidentka RIAA Hilary Rosen, která vyjádřila spokojenost s probíhajícím jednáním a víru v brzké zažehnání hrozby pro symbol rozvoje P2P sítí.
Testovací verze Napsteru zatím nabízí zhruba 100.000 souborů, licencovaných převážně zdarma menšími labely.

Pressplay nabízí hudbu přes MP3.com

Společnosti Sony Music a Vivendi Universal hodlají oslovit větší počet potenciálních posluchačů své placené internetové hudební knihovny. Populární server MP3.com se totiž stal čtvrtou distribuční platformou služby PressPlay. Ta byla dosud dostupná přes multimediální stránky Roxio, hudební kanál Yahoo! a Microsoft Network. PressPlay se hodlá prosadit prostřednictvím dalších služeb zaměřených na digitální hudbu, zálusk má například na Rhapsody, nový Napster, ale překvapivě také na konkurenční MusicNet.

Midem 2002: fiasko pro internetovou hudbu

Každý by čekal, že příjemná atmosféra v prosluněném letovisku Cannes na francouzské Riviéře připraví pro účastníky výročního festivalu hudebního průmyslu Midem 2002 dokonalou půdu k všelijakým jednáním a k uzavírání obchodů. Opak je pravdou, zájemci z řad on-line distributorů hudby odcházeli zcela rozčarováni. Velká vydavatelství totiž byla tak skoupá na prodej licencí, až si od jednoho nejmenovaného CEO vysloužili označení "hnusní monopolisté". Štěstí měli jenom u FullAudio. "Musíte si uvědomit, že světové labely nebudou jednat s každým, kdo si řekne. Chtějí mít před sebou jasnou koncepci a perspektivu. Vyhlédnou si tak pět až šet partnerů," nedává dalším firmám velké naděje prezident hudebních služeb James Glicker. FullAudio si díky němu zajistilo licence od Universalu, BMG a EMI a dohoda se čtvrtým velkým labelem je prý na spadnutí. FullAudio nebude hudbou zásobovat jen běžné zákazníky s osobními počítači a pevnou přípojkou k internetu, ale také majitele mobilních zařízení či provozovatele internetových rádií.

Boom zvukových MP3 knih?

MP3 knihy zdarma?
Technologie, která obrovským dílem dopomohla k rozvoji hudebního pirátství na internetu, čím dál častěji slouží k mnohem ušlechtilejším cílům. Poslední dobou zažívají rozmach zvukové knihy ve formátu MP3, které přinášejí literaturu zrakově postiženým lidem, studentům cizích jazyků nebo prostě těm, kteří jsou líní číst. Do 32 MB paměti se přitom vejdou tři hodiny mluveného slova. Na internetu můžete najít MP3 knihy zcela zdarma, například na stránkách audiobooksforfree.com, audiobooksonline.com či mp3audiobooks.com. Knihovny těchto stránek jsou většinou omezeny pouze na díla, jimž vypršel copyright, byla napsána pracovníky serverů nebo jsou přerušována reklamami. V MP3 ale také lze sehnat dnes tolik oblíbené příběhy Harryho Pottera, jimiž se to v "podzemních" kanálech jen hemží.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 49 127 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz