Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 zajímavosti a novinky 2000 - 11.týden

  0:25aktualizováno  0:25
Stejně jako novinky ze světa audio hardware i MP3 zajímavosti a novinky budeme uveřejňovat pravidelně jedenkrát týdně. Zde je tedy pravidelný souhrn nejdůležitějších novinek a zajímavostí ze světa MP3 a dalších digitálních multimediálních formátů.
Gnutella - vážný konkurent Napsteru
Americké soudy ještě nerozhodly, zda je způsob šíření MP3 souborů na základě jejich sdílení přes Internet pomocí programu Napster legální, a již je na obzoru další konkurenční program pracující na stejném principu. Krátce poté, co se objevil první plugin křížící populární přehrávač Winamp s vyhledávacím programem Napster, zveřejnil výrobce Winampu firma Nullsoft vlastní programové řešení pro svobodnou výměnu hudebních souborů přes Internet. Program se nazývá Gnutella a zájem o první předběžnou verzi byl tak velký, že překročil kapacitu firemních serverů a program musel být načas dán off-line. finální verze (GNU). Proti Napsteru má nový program přinést zásadní změny, které řeší některé problémy Napsteru. Gnutella je psána tak, aby vytvořila decentralizovaný systém, který běží na mnoha počítačích a který je obtížné vyřadit z provozu. Distribuční struktura má umožnit rychlejší hledání, pohodlné stahování i přes firewall, možnost sledovat, co hledají ostatní, pracovat se streamingovými soubory. Zároveň se po zkušenostech s některými americkými univerzitami autoři systému snaží vyloučit možnost, že by síťový administrátoři mohli blokovat jeho používání. Program se neomezuje pouze na MP3, ale hledá soubory se zadanou příponou, tedy prakticky jakékoliv multimediální digitální formáty. Tvůrci prohlásili, že konečná verze programu bude hotova během měsíce a bude se jednat o volný software s otevřeným zdrojovým kódem

MP3 přehrávač jako průvodce v muzeu
Japonská firma Victor, dceřinná společnost JVC, představila audiosystém sloužící jako původce v muzeu založený na formátu MP3. Návštěvníci tak mohou při samostatné prohlídce slyšet informace k jednotlivým vystaveným předmětům a dílům. "Guide Man" přitom funguje zcela automaticky. Na odpovídajících místech je aktivován pomocí infračervených paprsků a přehraje informace k dotyčným exponátům. V závislosti na kvalitě uloženého zvuku může 165 gramů těžké zařízení uložit 30 až 90 minut zvukových dat. Používané akumulátory vydrží v provozu deset hodin. Profesionálnímu využití odpovídá i cena. Cena samotného přehrávače vyjde v přepočtu asi na 33 tisíc korun.

Star Wars Force Commander
Kultovní filmová série Hvězdné války neztrácí na popularitě a firma Lucas Arts produkuje stále nové počítačové tituly, které z toho těží. Pro milovníky Hvězdných válek nyní nabízí Lucas Arts na svých stránkách ke stažení Rage remix slavné skladby Johna Williamse Imperial March. Soubor o velikosti 2.88 MB je ve formátu MP3 a je součástí soundtracku k nové hře s tematikou Hvězdných válek Star Wars: Force Commander.

Flynote.com - nový multimediální server
Známý poskytovatel místa pro WWW stránky na Internetu FortuneCity.com připravil nový projekt orientovaný na multimédia. Flynote.com se má stát největším světovým online hudebním katalogem digitální hudby. Firma tak reaguje na rostoucí poptávku po stahování hudebních souborů na Internetu. Cílovou skupinou nového serveru mají být teenageři a studenti. Nyní je k dispozici Flynote.com beta verze 1.0, který poskytuje volné místo, na němž si každý může uložit své hudební soubory.

Celá alba populárních interpretů ve formátu MP3 zdarma
Začátkem týdne jsme vás informovali, že přední internetový on-line distributor hudebních nahrávek Emusic nyní nabízí ke stažení celá alba v MP3 formátu, která si můžete stáhnout v jednom souboru za cenu od $8.99. Nyní přišel Emusic spolu se softwarovou firmou MusicMatch s ještě lákavější nabídkou. V rámci jedinečné propagační akce můžete zcela zdarma získat MP3 alba od vybraných interpretů. V nabídce se vyskytují jména Bush, Elvis Costello, They Might Be Giants, Tom Waits, The Violent Femmes, Sounds of Blackness, Loop Guru. Jedinou podmínkou je stažení (také zdarma) nové verze vynikajícího přehrávače, grabberu a kodéru v jednom programu - MusicMatch Jukeboxu 5.0, němž jsme vás již podrobně informovali. Po omezenou dobu si mohou hudební fanoušci, kteří si stáhnou program z adresy http://www.emusic.com/promo/mmm, vybrat k volnému stažení jedno album z vybrané nabídky nejpopulárnějších umělců Emusic.comu. Celá akce skončí 31.března, nebo v případě, že počet stažených kopií programu MusicMatch dosáhne čísla 25 tisíc.

Průvodce do světa hudby a videa od Microsoftu
Na serveru WindowMedia.com, který je součástí Microsoft Network byl zpřístupněn tzv. Music Video Guide. Nové stránky mají být průvodcem po Internetu zaměřeným na zvuk a video. Mají zprostředkovat sledování videa na požádání (video on demand), video novinky a informace o umělcích. Music Video Guide má být uživatelům základním zdrojem pro hledání hudebních klipů od známých interpretů. Nový server se od počátku prezentuje známými jmény jako je Britney Spears, Backstreet Boys, Creed and TLC z nabídky Vident.com. Další videa od EMI a Launch.com by měla být zpřístupněna v příštích týdnech. Videa jsou nabízena v různých formátech a v kvalitě závislé na rychlosti internetového připojení klienta. Pro smysluplné sledování není modemové spojení dostatečné.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Najdete na iDNES.cz