Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 zajímavosti a novinky - březen 2000

  0:16aktualizováno  0:16
Přinášíme další souhrn nejnovějších informací z oblasti MP3.
Sonique v1.51 beta 2
Práce na nové verzi jednoho z nejoblíbenějších přehrávačů Sonique je v plném proudu, ke stažení se objevila již druhá beta verze. Nejnovější betu můžete vždy stáhnou na zvláštní stránce Sonique.

Winamp 2.61
Po dlouho očekávané nové verzi oblíbeného přehrávače Winamp 2.6 se vrací firma Nullsoft k předchozí tradici častých inovací a přichází s dalším upgradem. Nejnovější Winamp 2.61 přináší kromě obvyklých oprav drobných chyb tyto novinky:

 • Plugin Advanced Visualisation Studio verze 2.0 (není obsažen v tzv lite verzi)
 • Podpora souborů WSZ v adresáři Skins stejně jako pro soubory ZIP
 • Instalační systém SuperPiMP dává více možností při instalaci programu
 • Zásadní změna, o které se výrobce skromně zmiňuje pouze v textovém souboru What's new, se týká formátu Windows Media Audio (WMA). Na žádost Microsoftu bylo znemožněno používání DSP pluginů a alternativních výstupních pluginů při přehrávání souborů formátu WMA!

MP3 mobilní telefon Samsung
Firma Samsung předvedla mobilní telefon vybavený MP3 přehrávačem, který by měl přijít na americký trh během tohoto roku. Samsung nepodporuje "download" přes síť mobilních telefonů, protože přenosová rychlost současných technologií využívaných pro komunikaci s mobilními telefony není dostatečná pro smysluplné stahování MP3 (vzhledem k času a nákladům). Stahování by měla umožnit další generace mobilních telefonů s přenosovou rychlostí 100 kbit/s. Místo toho může uživatel pouze připojit telefon k počítači přes rozhraní USB a odtud přenést zvuková data podobně jako jiné přehrávače MP3. Mobil by měl obsahovat 64 MB paměti, což je dnešní standard mezi MP3 přehrávači, který vystačí na délku jednoho zvukového CD při srovnatelné kvalitě. Samsung chce svým výrobkem oslovit skupinu uživatelů, kteří používají jak mobilní telefon tak MP3 přehrávač a nyní vystačí pouze s jedním spotřebičem zahrnujícím obě funkce.

MusicMatch Jukebox 5
S novými verzemi MP3 přehrávačů se zřejmě roztrhl internetový pytel. Firma MusicMatch vydala novou verzi svého populárního přehrávače, který patří do kategorie "all in one". Kromě přehrávání disponuje mnoha dalšími funkcemi, jako je přímá tvorba MP3 souborů a jejich organizování. Proti námi recenzované verzi MusicMatch Jukebox 4.5 přináší nový jukebox opravdová vylepšení:

 • kódování MP3 v nejvyšší možné kvalitě i v frewarové verzi
 • vypalování zvukových i datových CD z formátů WMA, WAV a MP3 přímo v programu
 • podpora přenosných přehrávačů RCA Lyra, Creative Nomad, Diamond Rio, a Memcorp SoulMate
 • podpora systému Windows 2000
 • Ve verzi "Plus", která stojí $29.99 můžete navíc tisknout obaly na CD a funkce vypalování CD, grabování a kódování jsou rychlejší. Obsahuje také rozšířený grafický ekvalizér.

Windows Media Player pro Palm PC
Microsoft vydal svůj multimediální přehrávač Windows Media Player ve verzi pro Palm PC. Je určen pro operační systém Microsoft Windows CE. Hlavní rysy nového produktu jsou:

 • Podpora zvukových formátů MP3 a Windows Media (WMA)
 • Schopnost přehrávat zabezpečený obsah ve formátu WMA
 • Jednoduše změnitelné uživatelské rozhraní ("skiny")
 • Jasné a intuitivní organizování playlistů (playlist manažer)
Windows Media Player

Přehrávač je plně kompatibilní s počítači Casio Cassiopeia E-100 a E-105, Compaq Aero série 1500 a 2100, HP Jornada 430SE. Můžete si jej stáhnou zcela zdarma a navíc můžete vyhrát některý ze zmíněných počítačů v soutěži, již Microsoft vyhlásil.

Čínský MP3.com
Firma Houston InterWeb Design vytvořila joint-venture s čínskou vládou a čínskými investory. Měla by do dvou měsíců vybudovat první čínským státem schválený hudební internetový podnik věnovaný MP3, podobný populárnímu MP3.com. Každá čínská píseň zveřejněná na Internetu musí mít schválení od čínského ministerstva kultury. Technologie americké firmy dovoluje ministerstvu rychle a účinně spravovat MP3 stránky. Účelem společného podniku je propagovat a rozvíjet čínskou hudbu doma i za hranicemi a zároveň vytvořit novou formu distribuce pro čínské umělce. Převzetím aktivní role při formování internetového hudebního trhu přitom ministerstvo kultury může pokračovat v monitorování a kontrolování obsahu zveřejněných skladeb.

MPE - zabezpečený formát MP3
Firma Destiny Media Technologies Ltd. představila svou technologii zabezpečené online distribuce hudby. Formát MPE přidává k populárnímu MP3 bezpečnostní zajištění a kombinuje ho s grafikou a texty. Po zvukové stránce je základem formát MP3, proto je kvalita poslechu nového formátu stejná jako u MP3. Ochrana vytváří kódovaný klíč podle uživatelova počítače či hardwarového zařízení. U soubor z Internetu je možné poslechnou si ukázku (preview), ale k poslechu celé skladby je potřeba klíč, který celou skladbu zpřístupní. MPE bude možné přehrávat na počítačích (PC, Macintosh) i přenosných přehrávačích. Možnost přidat do souboru text a grafiku z něj vytváří mnohem účinnější distribuční nástroj než předchozí technologie. Formát zároveň zahrnuje v každém MPE souboru malý softwarový přehrávač, aby bylo možno okamžitě začít s přehráváním. Firma zároveň vyvinula RadioDestiny formát - obdobu MPE pro rozhlasové vysílání po Internetu.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Najdete na iDNES.cz