Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 zajímavosti a novinky - březen 2000

  0:16aktualizováno  0:16
Přinášíme další souhrn nejnovějších informací z oblasti MP3.
Sonique v1.51 beta 2
Práce na nové verzi jednoho z nejoblíbenějších přehrávačů Sonique je v plném proudu, ke stažení se objevila již druhá beta verze. Nejnovější betu můžete vždy stáhnou na zvláštní stránce Sonique.

Winamp 2.61
Po dlouho očekávané nové verzi oblíbeného přehrávače Winamp 2.6 se vrací firma Nullsoft k předchozí tradici častých inovací a přichází s dalším upgradem. Nejnovější Winamp 2.61 přináší kromě obvyklých oprav drobných chyb tyto novinky:

 • Plugin Advanced Visualisation Studio verze 2.0 (není obsažen v tzv lite verzi)
 • Podpora souborů WSZ v adresáři Skins stejně jako pro soubory ZIP
 • Instalační systém SuperPiMP dává více možností při instalaci programu
 • Zásadní změna, o které se výrobce skromně zmiňuje pouze v textovém souboru What's new, se týká formátu Windows Media Audio (WMA). Na žádost Microsoftu bylo znemožněno používání DSP pluginů a alternativních výstupních pluginů při přehrávání souborů formátu WMA!

MP3 mobilní telefon Samsung
Firma Samsung předvedla mobilní telefon vybavený MP3 přehrávačem, který by měl přijít na americký trh během tohoto roku. Samsung nepodporuje "download" přes síť mobilních telefonů, protože přenosová rychlost současných technologií využívaných pro komunikaci s mobilními telefony není dostatečná pro smysluplné stahování MP3 (vzhledem k času a nákladům). Stahování by měla umožnit další generace mobilních telefonů s přenosovou rychlostí 100 kbit/s. Místo toho může uživatel pouze připojit telefon k počítači přes rozhraní USB a odtud přenést zvuková data podobně jako jiné přehrávače MP3. Mobil by měl obsahovat 64 MB paměti, což je dnešní standard mezi MP3 přehrávači, který vystačí na délku jednoho zvukového CD při srovnatelné kvalitě. Samsung chce svým výrobkem oslovit skupinu uživatelů, kteří používají jak mobilní telefon tak MP3 přehrávač a nyní vystačí pouze s jedním spotřebičem zahrnujícím obě funkce.

MusicMatch Jukebox 5
S novými verzemi MP3 přehrávačů se zřejmě roztrhl internetový pytel. Firma MusicMatch vydala novou verzi svého populárního přehrávače, který patří do kategorie "all in one". Kromě přehrávání disponuje mnoha dalšími funkcemi, jako je přímá tvorba MP3 souborů a jejich organizování. Proti námi recenzované verzi MusicMatch Jukebox 4.5 přináší nový jukebox opravdová vylepšení:

 • kódování MP3 v nejvyšší možné kvalitě i v frewarové verzi
 • vypalování zvukových i datových CD z formátů WMA, WAV a MP3 přímo v programu
 • podpora přenosných přehrávačů RCA Lyra, Creative Nomad, Diamond Rio, a Memcorp SoulMate
 • podpora systému Windows 2000
 • Ve verzi "Plus", která stojí $29.99 můžete navíc tisknout obaly na CD a funkce vypalování CD, grabování a kódování jsou rychlejší. Obsahuje také rozšířený grafický ekvalizér.

Windows Media Player pro Palm PC
Microsoft vydal svůj multimediální přehrávač Windows Media Player ve verzi pro Palm PC. Je určen pro operační systém Microsoft Windows CE. Hlavní rysy nového produktu jsou:

 • Podpora zvukových formátů MP3 a Windows Media (WMA)
 • Schopnost přehrávat zabezpečený obsah ve formátu WMA
 • Jednoduše změnitelné uživatelské rozhraní ("skiny")
 • Jasné a intuitivní organizování playlistů (playlist manažer)
Windows Media Player

Přehrávač je plně kompatibilní s počítači Casio Cassiopeia E-100 a E-105, Compaq Aero série 1500 a 2100, HP Jornada 430SE. Můžete si jej stáhnou zcela zdarma a navíc můžete vyhrát některý ze zmíněných počítačů v soutěži, již Microsoft vyhlásil.

Čínský MP3.com
Firma Houston InterWeb Design vytvořila joint-venture s čínskou vládou a čínskými investory. Měla by do dvou měsíců vybudovat první čínským státem schválený hudební internetový podnik věnovaný MP3, podobný populárnímu MP3.com. Každá čínská píseň zveřejněná na Internetu musí mít schválení od čínského ministerstva kultury. Technologie americké firmy dovoluje ministerstvu rychle a účinně spravovat MP3 stránky. Účelem společného podniku je propagovat a rozvíjet čínskou hudbu doma i za hranicemi a zároveň vytvořit novou formu distribuce pro čínské umělce. Převzetím aktivní role při formování internetového hudebního trhu přitom ministerstvo kultury může pokračovat v monitorování a kontrolování obsahu zveřejněných skladeb.

MPE - zabezpečený formát MP3
Firma Destiny Media Technologies Ltd. představila svou technologii zabezpečené online distribuce hudby. Formát MPE přidává k populárnímu MP3 bezpečnostní zajištění a kombinuje ho s grafikou a texty. Po zvukové stránce je základem formát MP3, proto je kvalita poslechu nového formátu stejná jako u MP3. Ochrana vytváří kódovaný klíč podle uživatelova počítače či hardwarového zařízení. U soubor z Internetu je možné poslechnou si ukázku (preview), ale k poslechu celé skladby je potřeba klíč, který celou skladbu zpřístupní. MPE bude možné přehrávat na počítačích (PC, Macintosh) i přenosných přehrávačích. Možnost přidat do souboru text a grafiku z něj vytváří mnohem účinnější distribuční nástroj než předchozí technologie. Formát zároveň zahrnuje v každém MPE souboru malý softwarový přehrávač, aby bylo možno okamžitě začít s přehráváním. Firma zároveň vyvinula RadioDestiny formát - obdobu MPE pro rozhlasové vysílání po Internetu.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Najdete na iDNES.cz