Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 zajímavosti a novinky - únor 2000 - 2.část

  0:05aktualizováno  0:05
Přinášíme vám pokračování přehledu únorových novinek z oblasti MP3 a komprimovaného audia.
MP3.com pokračuje v ofenzívě
Poté, co se dostal kvůli službě Beam-It pod palbu právníků zastupujících velké hudební firmy, MP3.com naopak zvyšuje úsilí o získání nových uživatelů této internetové služby. Snaží se zájem povzbudit i finanční odměnou pro dosavadní klienty, kteří získají pro tuto službu své přátele a známé. Za každou vámi získanou osobu, která si aktivuje na svém účtu My.MP3.com alespoň jedno CD, tak můžete získat jeden dolar. Společnost MP3.com nezaostává ani v ostatních aktivitách. MP3.com, který se prosadil hlavně volnou distribucí hudby přes Internet, minulý týden oznámil, že na svých stránkách bude zprostředkovávat i sledování videa. K tomu založil společný podnik s firmou Live Music Channel, která zprostředkuje "live" koncerty a video přes Internet.

Internetové rádio přes satelit
PenguinRadio, Inc. ve spolupráci s Ineva.com zahájili přípravné práce na projektu satelitního vysílání internetového rádia. Vysílání bude zajištěno prostřednictvím satelitu Ellipso, který by měl být vyslán na oběžnou dráhu v roce 2002. Na provozu satelitu se finančně budou podílet firmy Lockheed Martin, Global Telecommunications, Boeing Company, Harris Corporation, L-3 Communications a Isreal Aircraft Industries. Základní výhodou satelitního vysílání je odbourání potřeby PC pro příjem internetového vysílání a možnost přijmout tisíce internetových rádiových stanic i na místech bez standardního připojení k internetu.

Pam v.2.666.0
Nová verze zajímavého multimediálního přehrávače Pam by měla být rychlejší, menší a stabilnější než všechny předchozí. Kromě obvyklých odstraněných chyb přináší nový způsob práce se soubory. Pam přehrává snad všechny obvyklé soubory digitálního audia a videa (mp3 , mp2, mpa, mpg, mpeg, mpv, m1v, avi, mov, gt, asf, wav, wave, au, snd, aif, aifc, aiff, ra, ram, rm, mid, midi, rmi, pls, plc, m3u). Přehrávač umožňuje vyměňovat skiny, vytvářet playlisty, editovat ID3/lyrics tag. Kromě angličtiny podporuje přehrávač i němčinu, je možné stáhnou dodatečný soubor s jedenácti dalšími jazyky. Čeština jako obvykle není zastoupena. Program můžete stáhnou ve dvou různých souborech rozdílné velikosti. "Lite" verze neobsahuje MS Mediaplayer 6.4, který musíte nainstalovat, pokud ho již ve Windows nemáte.

Pam

MP3 Manager 32 version 4.50
Na našich stránkách jsme již podrobně informovali o programu na organizování MP3 souborů MP3 Manager 32. . Nyní se objevila dlouho očekávaná nová verze manažeru, která zahrnuje řadu vylepšení. Mezi jiným zavádí podporu dalších formátů (VQF, WMA,WAV) a zvláštní video režim "On Screen Display" pro přehrávání skladeb. O všech novinkách se zmíníme ve zvláštním článku.

EMI bude distribuovat hudbu přes Internet
Známá hudební společnost EMI bude společně s firmou Supertracs vyvíjet nový distribuční systém hudby přes Internet. Obě firmy to oznámily ve společném prohlášení. Tím by vstoupila na internetový hudební trh první z pěti největších hudebních společností. Není ještě jisté, který formát bude EMI používat pro "download" svého katalogu. V každém případě se bude jednat o o formát, který bude zabezpečen podle požadavku SDMI (Secure Digital Music Initiative). Toto zabezpečení by mělo zabránit libovolnému kopírování hudebních souborů. Iniciativa SDMI byla vyvinuta organizací RIAA (Recording Industry Association of America), která zastupuje zájmy amerického hudebního průmyslu. Mezi její členy patří rovněž EMI. O tom, že se velké hudební firmy začínají intenzívně zajímat o internetový trh svědčí i dřívější správa, že se EMI spojí s další firmou, která chce podnikat v této oblasti - AOL Time Warner.

Microsoft a hudba za poplatek
Microsoft oznámil, že v budoucnosti zabuduje do svého přehrávače Windows Media Player funkce pro placení hudby stahované z Internetu. Otázkou je, jak se k systému postaví distributoři internetové hudby. Pro využití této technologie nazvané Digital Broadcast Manager budou muset převést všechna multimédia v tradičních formátech do zabezpečených souborů. Celý software má být k dispozici koncem roku.

eMusic.com nabízí $150 pro každého
V zájmu získání nových zákazníků pro svůj on-line obchod s více než 70.000 nahrávkami, se firma eMusic rozhodla až do 31.3.2000 darovat každému, kdo si zakoupí alespoň jednu nahrávku za $0.99 sluchátka Jensen v hodnotě $14.99. Všem, kteří si zakoupí nahrávky v hodnotě $25 (lze sčítat i více nákupů), firma zašle sadu aktivních reproduktorů Logitech SoundMan X2 včetně subwooferu v hodnotě $99. eMusic překvapivě hradí i náklady na poštovné. Tato akce bohužel platí pouze pro posluchače z USA.

Microsoft versus RealNetworks
Nejrozšířenějšími formáty pro přehrávání zvuku i videa on-line přes Internet jsou formáty dvou konkurenčních firem RealNetworks (RealMedia) a Microsoft (Windows Media). Zdá se, že v tomto soupeření zvolil Microsoft stejnou taktiku jako ve své válce s firmou Netscape na poli internetových prohlížečů. Stejně jako se Internet Explorer stal nedílnou součástí Windows 95, nyní je Windows Media streaming server, který slouží k vysílání multimédií přes Internet, distribuován s novým systémem Windows 2000 (v rámci Windows 2000 serveru). To je zřejmý úder proti RealNetworks, které většinu příjmů získávají z prodeje svého programu pro internetové vysílání. Windows Media server je podle Microsoftu schopen vysílat současně až devět tisíc kanálů, zatímco RealNetworks vybírají poplatek za každý vysílaný multimediální proud (stream). Dosavadní uživatele programů firmy RelaNetworks může pouze uklidnit, že podle prohlášení firmy RealNetworks jsou všechny programové součásti jejich multimediálního systému pro tvorbu, vysílání i přehrávání formátu RealMedia G2 zcela kompatibilní s novým operačním systémem Windows 2000.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Jára Cimrman zmizel ze streamovacích služeb. Zatím se nevrátí

Katalog mluveného slova vydavatelství Supraphon již bude na internetu jen ke...

Hry Divadla Járy Cimrmana si již na Spotify, Apple Music a dalších službách nepustíte. Vydavatelství Supraphon se totiž...

Najdete na iDNES.cz