Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 zajímavosti a novinky - únor 2000 - 2.část

  0:05aktualizováno  0:05
Přinášíme vám pokračování přehledu únorových novinek z oblasti MP3 a komprimovaného audia.
MP3.com pokračuje v ofenzívě
Poté, co se dostal kvůli službě Beam-It pod palbu právníků zastupujících velké hudební firmy, MP3.com naopak zvyšuje úsilí o získání nových uživatelů této internetové služby. Snaží se zájem povzbudit i finanční odměnou pro dosavadní klienty, kteří získají pro tuto službu své přátele a známé. Za každou vámi získanou osobu, která si aktivuje na svém účtu My.MP3.com alespoň jedno CD, tak můžete získat jeden dolar. Společnost MP3.com nezaostává ani v ostatních aktivitách. MP3.com, který se prosadil hlavně volnou distribucí hudby přes Internet, minulý týden oznámil, že na svých stránkách bude zprostředkovávat i sledování videa. K tomu založil společný podnik s firmou Live Music Channel, která zprostředkuje "live" koncerty a video přes Internet.

Internetové rádio přes satelit
PenguinRadio, Inc. ve spolupráci s Ineva.com zahájili přípravné práce na projektu satelitního vysílání internetového rádia. Vysílání bude zajištěno prostřednictvím satelitu Ellipso, který by měl být vyslán na oběžnou dráhu v roce 2002. Na provozu satelitu se finančně budou podílet firmy Lockheed Martin, Global Telecommunications, Boeing Company, Harris Corporation, L-3 Communications a Isreal Aircraft Industries. Základní výhodou satelitního vysílání je odbourání potřeby PC pro příjem internetového vysílání a možnost přijmout tisíce internetových rádiových stanic i na místech bez standardního připojení k internetu.

Pam v.2.666.0
Nová verze zajímavého multimediálního přehrávače Pam by měla být rychlejší, menší a stabilnější než všechny předchozí. Kromě obvyklých odstraněných chyb přináší nový způsob práce se soubory. Pam přehrává snad všechny obvyklé soubory digitálního audia a videa (mp3 , mp2, mpa, mpg, mpeg, mpv, m1v, avi, mov, gt, asf, wav, wave, au, snd, aif, aifc, aiff, ra, ram, rm, mid, midi, rmi, pls, plc, m3u). Přehrávač umožňuje vyměňovat skiny, vytvářet playlisty, editovat ID3/lyrics tag. Kromě angličtiny podporuje přehrávač i němčinu, je možné stáhnou dodatečný soubor s jedenácti dalšími jazyky. Čeština jako obvykle není zastoupena. Program můžete stáhnou ve dvou různých souborech rozdílné velikosti. "Lite" verze neobsahuje MS Mediaplayer 6.4, který musíte nainstalovat, pokud ho již ve Windows nemáte.

Pam

MP3 Manager 32 version 4.50
Na našich stránkách jsme již podrobně informovali o programu na organizování MP3 souborů MP3 Manager 32. . Nyní se objevila dlouho očekávaná nová verze manažeru, která zahrnuje řadu vylepšení. Mezi jiným zavádí podporu dalších formátů (VQF, WMA,WAV) a zvláštní video režim "On Screen Display" pro přehrávání skladeb. O všech novinkách se zmíníme ve zvláštním článku.

EMI bude distribuovat hudbu přes Internet
Známá hudební společnost EMI bude společně s firmou Supertracs vyvíjet nový distribuční systém hudby přes Internet. Obě firmy to oznámily ve společném prohlášení. Tím by vstoupila na internetový hudební trh první z pěti největších hudebních společností. Není ještě jisté, který formát bude EMI používat pro "download" svého katalogu. V každém případě se bude jednat o o formát, který bude zabezpečen podle požadavku SDMI (Secure Digital Music Initiative). Toto zabezpečení by mělo zabránit libovolnému kopírování hudebních souborů. Iniciativa SDMI byla vyvinuta organizací RIAA (Recording Industry Association of America), která zastupuje zájmy amerického hudebního průmyslu. Mezi její členy patří rovněž EMI. O tom, že se velké hudební firmy začínají intenzívně zajímat o internetový trh svědčí i dřívější správa, že se EMI spojí s další firmou, která chce podnikat v této oblasti - AOL Time Warner.

Microsoft a hudba za poplatek
Microsoft oznámil, že v budoucnosti zabuduje do svého přehrávače Windows Media Player funkce pro placení hudby stahované z Internetu. Otázkou je, jak se k systému postaví distributoři internetové hudby. Pro využití této technologie nazvané Digital Broadcast Manager budou muset převést všechna multimédia v tradičních formátech do zabezpečených souborů. Celý software má být k dispozici koncem roku.

eMusic.com nabízí $150 pro každého
V zájmu získání nových zákazníků pro svůj on-line obchod s více než 70.000 nahrávkami, se firma eMusic rozhodla až do 31.3.2000 darovat každému, kdo si zakoupí alespoň jednu nahrávku za $0.99 sluchátka Jensen v hodnotě $14.99. Všem, kteří si zakoupí nahrávky v hodnotě $25 (lze sčítat i více nákupů), firma zašle sadu aktivních reproduktorů Logitech SoundMan X2 včetně subwooferu v hodnotě $99. eMusic překvapivě hradí i náklady na poštovné. Tato akce bohužel platí pouze pro posluchače z USA.

Microsoft versus RealNetworks
Nejrozšířenějšími formáty pro přehrávání zvuku i videa on-line přes Internet jsou formáty dvou konkurenčních firem RealNetworks (RealMedia) a Microsoft (Windows Media). Zdá se, že v tomto soupeření zvolil Microsoft stejnou taktiku jako ve své válce s firmou Netscape na poli internetových prohlížečů. Stejně jako se Internet Explorer stal nedílnou součástí Windows 95, nyní je Windows Media streaming server, který slouží k vysílání multimédií přes Internet, distribuován s novým systémem Windows 2000 (v rámci Windows 2000 serveru). To je zřejmý úder proti RealNetworks, které většinu příjmů získávají z prodeje svého programu pro internetové vysílání. Windows Media server je podle Microsoftu schopen vysílat současně až devět tisíc kanálů, zatímco RealNetworks vybírají poplatek za každý vysílaný multimediální proud (stream). Dosavadní uživatele programů firmy RelaNetworks může pouze uklidnit, že podle prohlášení firmy RealNetworks jsou všechny programové součásti jejich multimediálního systému pro tvorbu, vysílání i přehrávání formátu RealMedia G2 zcela kompatibilní s novým operačním systémem Windows 2000.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Najdete na iDNES.cz