Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MP3 zajímavosti a novinky - únor 2000

  0:30aktualizováno  0:30
Přinášíme vám další hrst zajímavostí a odkazů z oblasti MP3.
Beam-it
V samostatném článku jsme vám již přiblížili zajímavou službu Beam-it, s jejíž pomocí si může každý vlastník originálního zvukového CD kdykoliv vyslechnout obsah tohoto CD jako internetové MP3 audio. Z právního hlediska kontroverzní služba Beam-it je v USA předmětem soudních sporů, Mp3.com však pokračuje dále v jejím rozvoji a hledá podporu zejména u svých zákazníků. K dispozici je nyní druhá beta verze programu Beam-it pro Windows a Macintosh a existuje již také verze pro operační systém Linux. Nová beta přináší kromě opravy chyb jen drobná vylepšení. Zavádí podporu proxy serveru, vylepšenou spolupráci s jednotkou CD-ROM a dialog na pomoc novým uživatelům, kteří nemají účet u My.MP3.com.

Winamp 2.60
Po poměrně dlouhé době 4 měsíců vyšla nová verze populárního přehrávače Winamp 2.60. Program je v dispozici ve dvou verzích - full (1.95MB) a lite (558kB). Lite verze neobsahuje podporu WMA, Audiosoft a Mjuice formátů a vizualizační plugin "Advanced visualization studio". Při instalaci si můžete vybrat komponenty, které chcete nainstalovat.
Kromě opravy chyb přináší Winamp včetně kosmetických zlepšení tyto novinky:

 • Nový instalační systém známý jako SuperPiMP
 • Zjednodušený skok na jakýkoliv soubor v rozsáhlých playlistech na základě vloženého textotvého řetězce (po stisknutí tlačítka J)
 • Systém bookmarků pro playlisty a kanály Shoutcastu
 • Aktualizována podpora formátů Mjuice a Audiosoft
 • Vylepšená podpora zvukových CD, menu s volbou  přehrávání CD
 • Nová úvodní obrazovka a nový efekt v dialogu About
 • Odstraněny internetové odkazy v dialogu About
 • Oprava mp3 pluginu, nyní se nezasekne po přerušení Shoutcastu
 • Winamp Agent (může kontrolovat přípony souborů asociované s Winampem)
 • Lepší integrace s internetovými prohlížeči
 • Ikona pro odinstalování programu v menu Start

Více podrobností o novém Winampu přinášíme v samostatném článku.

Napigator - hledač Napster serverů
Napigator je navigátorem pro oblíbený program na vyhledávání MP3 souborů Napster. S jeho pomocí můžete zobrazit aktuální seznam dostupných serverů Napsteru. Program jej po spuštění načte z Internetu a vypíše statistiky serverů v reálném čase i ping od vašeho počítače k serverům. Dvojím kliknutím na vybraný server spustíte program Napster nastavený na tento server, jinak Napster přepíná servery automaticky. Napigator tak lehce umožňuje vybrat si server nejrychlejší a nejméně obsazený, případně se s přáteli domluvit na používání určitého serveru. Ke kladům můžeme připočíst i to, že Napigator patří do kategorie freeware.

Napigator

MP3 Fiend v. 6.1
Nedávno jsme vás informovali o šesté verzi zajímavého MP3 online vyhledávače MP3 Fiend a už je tu jeho další verze 6.1. Proti předchozí verzi však přináší pouze drobná zlepšení ovlivňující výkon programu, zejména ověřování výsledků hledání.

Nová beta verze přehrávače Sonique 1.50
Sonique si vedle Winampu rychle vybudoval pověst druhého nejoblíbenějšího přehrávače MP3 formátu. Elegantní vzhled s možností skinů a pluginů, podpora dalších zvukových formátů (CD-Audio, WMA, S3M, MOD, IT, XM, WAV), streamingu a samozřejmě freeware status zaručily popularitu bez ohledu na některé nedostatky v přehrávání. Na beta stránce Sonique je nyní ke stažení verze 1.50 beta, která mění přehrávač zcela od základu. Jádrem nového Sonique je zcela nový dekodér AE4, který nahradil dosavadní Stardust. Nové jádro by mělo přinést znatelné zlepšení kvality přehrávání MP3 souborů. Dále nová verze zahrnuje obligátní opravu chyb. Novým rysem je podpora DSP pluginů, ale zatím nejsou žádné pluginy k dispozici. Sonique začíná podporovat i jazykovou lokalizaci - kromě angličtiny zahrnuje i němčinu.

MPXPlay 1.42 - MP3 přehrávač pro DOS
Pro příznivce operačního systému MS DOS je k dispozici finální verze sharewarového MP3 přehrávače MPXPlay 1.42, který se vyznačuje nízkými nároky na procesor.

MPXPlay 1.42

Altavista MP3 vyhledávač
Jeden z nejznámějších internetových hledačů Altavista neodolal poptávce po MP3 souborech a zprovoznil na svém serveru centrálu pro vyhledávání MP3, která prohledává tisíce http a ftp serverů pro MP3 a další zvukové formáty včetně streamingu. Na stránce je umístěna i řada odkazů týkajících se MP3 a základní návody pro začátečníky. Podle údajů Altavisty umožňuje hledač přístup k MP3 knihovně o celkovém množství přesahujícím milión souborů. Altavista se v oblasti multimédií neomezuje pouze na zvuk a zahrnuje také samostatné centrály pro hledání videa a obrázků.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz