Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


mp3Trim 1.51 - čistí MP3 soubory a zesiluje hlasitost

  0:35aktualizováno  0:35
Oblíbená utilita sloužící k odstraňování přebytečného ticha z MP3 souborů přináší v nové verzi převratné novinky, z nichž nejvíce upoutá možnost zesilovat či "normalizovat" přímo MP3 soubor bez nutnosti převodu do .wav a zpět.
Často se setkáváme s MP3 soubory, které mají na začátku nebo na konci navíc ticho, které zabírá zcela zbytečně místo v paměti stejně jako hudba. Tzv. digitální ticho je pozůstatek ze zvukových CD a při grabování se ho můžete zbavit. U hotových MP3 souborů je situace složitější. Dekódovat MP3 soubor na formát WAV a upravovat jej se nevyplatí. Elegantní řešení nabízí program mp3Trim. Tato utilita zcela automaticky přebytečné ticho odstraní a výsledný soubor, který je vždy o poznání menší, si můžete uložit.

Sestřih začátků a konců MP3 souborů dnes nabízí více programů. Mp3Trim však nabízí další funkce. Při stahovaní MP3 souborů z Internetu často narazíte na soubory, které obsahují vadné rámce (frames), jež způsobují přeskakování v přehrávané hudbě. Chyby bývají způsobeny špatným kódováním, např. starší verze kodéru LAME vytvářely prázdné rámce. Těžko odstranitelné chyby většinou vznikají nepovedeným downloadem. Stejně jako u odstraňování ticha pomůže konverze do formátu WAV a oprava ve zvukovém editoru, za což zaplatíte sníženou kvalitou celé nahrávky způsobenou opakovaným používáním ztrátové komprese. Navíc takový postup zabere zbytečně mnoho času. Mp3Trim dokáže MP3 soubor zbavit vadných rámců zcela automaticky. Při odstraňování chyb ze souborů samozřejmě nesmíte očekávat zázraky.

Při používání programu nemusíte pouze spoléhat na automatiku. V programu můžete také odstranit části souboru manuálním nastavením času nebo počtu rámců, zatímco zbytek ponecháte v původním stavu. Mp3Trim umožňuje kontrolu kritických částí poslechem pomocí externího přehrávače. Automatické zpracování funguje zcela bez problémů a pro běžné použití postačí.

Program dokáže pracovat se všemi MP3 soubory (podporuje MPEG 1, 2 & 2.5, audio layer I, II & III) všetně souborů s proměnným datovým tokem VBR. Předností proti obdobným programům je, že mp3Trim dovede uchovat u upravených souborů ID3 tag (pokud to chcete). Uživatelé rozšířených tagů (ID3 tag v.2, Lyrics3 tag) však o tato data přijdou. Značnou nevýhodou je omezená velikost zpracovávaných skladeb, velké MP3 soubory program odmítá.

Mnohem větší komfort nabízí tzv profesionální verze. Zejména majitelé rozsáhlých sbírek "empétrojek" využijí masové zpracování souborů, které umožňuje mp3Trim PRO. PRO verze také podporuje práci s myší (drag 'n drop). Umí vytvářet z MP3 souborů ukázku určené velikosti, pracuje i se soubory s nízkým datovým tokem a používá vylepšený algoritmus pro hledání digitálního ticha.

To však stále není vše, co tento prográmek o velikosti 180 kB dokáže. Nová verze 1.51 přináší dvě nové funkce, které jsou zatím podle upozornění autora experimentální. Volume control slouží k zesílení nebo zeslabení nahrávek, Aggresive trimming má zbavit soubory automaticky však částí, jež obsahují pouze ticho.

Volume control je funkce, kterou zatím žádný program nenabízí. MP3 soubory mají velice nevyrovnanou úroveň hlasitosti nahrávky. Jediným řešením doposud bylo dekódování, normalizace WAV souboru a nová komprimace nebo obcházení tohoto problému pomocí pluginů, jako je RockSteady, který vyrovnává zvukovou hladinu při reprodukci. Mp3Trim pracuje přímo s MP3 souborem a opravdu to funguje!. Stačí na ve spodní části panelu nastavit žádanou změnu dynamiky v decibelech a hlasitost výsledného souboru je podle přání větší nebo menší. Je ale nutné uvést upozornění autora, že velká část MP3 souborů používá maximální dynamiku, a tak při dalším zesílení může dojít ke zkreslení.

Druhým experimentálním rysem je "agresivní" odstiňování ticha. Mp3Trim byl původně určen ke zmíněnému odstranění tzv. digitálního ticha, které odděluje skladby na zvukových CD. Některá zvuková CD obsahují také "analogové" ticho, které program nedokázal odstranit automaticky. Nová funkce nyní umožňuje zbavit se automaticky částí velmi blízkých tichu. Protože tato funkce může vymazat také velmi slabé začátky a konce hudby, doporučuje autor při jejím použití vždy poslech ukázky.

Mp3Trim je malá utilita, která však dokáže být velmi užitečná. Od stejného autora můžete také získat program WAVTrim, který poskytuje obdobné funkce pro zvukové soubory WAV. A na závěr dvě zprávy. Dobrá zpráva: program je zcela zdarma, špatná zpráva: za PRO verzi zaplatíte 100 dolarů. Freewarová verze však většině uživatelů plně postačí a profesionální zatím neobsahuje nejnovější funkce.

Website: http://www.jps.net/kyunghi/mp3encod.htm
Platforma: Windows 95/98
Download: http://www.jps.net/kyunghi/mp3Trim.zip (177kB)
Cena: freeware, verze PRO $99.95

Autor:


Témata: hudba, MP3, MPEG, software, WAV, Windows

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Netradiční spořiče monitoru, které si zamilujete

Ilustrační foto

Nejen pro milovníky industriálního designu, ale také vyznavače sci-fi, lega či vizuálních efektů jsme vybrali povedené...

Najdete na iDNES.cz