Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


mp3Trim 1.51 - čistí MP3 soubory a zesiluje hlasitost

  0:35aktualizováno  0:35
Oblíbená utilita sloužící k odstraňování přebytečného ticha z MP3 souborů přináší v nové verzi převratné novinky, z nichž nejvíce upoutá možnost zesilovat či "normalizovat" přímo MP3 soubor bez nutnosti převodu do .wav a zpět.
Často se setkáváme s MP3 soubory, které mají na začátku nebo na konci navíc ticho, které zabírá zcela zbytečně místo v paměti stejně jako hudba. Tzv. digitální ticho je pozůstatek ze zvukových CD a při grabování se ho můžete zbavit. U hotových MP3 souborů je situace složitější. Dekódovat MP3 soubor na formát WAV a upravovat jej se nevyplatí. Elegantní řešení nabízí program mp3Trim. Tato utilita zcela automaticky přebytečné ticho odstraní a výsledný soubor, který je vždy o poznání menší, si můžete uložit.

Sestřih začátků a konců MP3 souborů dnes nabízí více programů. Mp3Trim však nabízí další funkce. Při stahovaní MP3 souborů z Internetu často narazíte na soubory, které obsahují vadné rámce (frames), jež způsobují přeskakování v přehrávané hudbě. Chyby bývají způsobeny špatným kódováním, např. starší verze kodéru LAME vytvářely prázdné rámce. Těžko odstranitelné chyby většinou vznikají nepovedeným downloadem. Stejně jako u odstraňování ticha pomůže konverze do formátu WAV a oprava ve zvukovém editoru, za což zaplatíte sníženou kvalitou celé nahrávky způsobenou opakovaným používáním ztrátové komprese. Navíc takový postup zabere zbytečně mnoho času. Mp3Trim dokáže MP3 soubor zbavit vadných rámců zcela automaticky. Při odstraňování chyb ze souborů samozřejmě nesmíte očekávat zázraky.

Při používání programu nemusíte pouze spoléhat na automatiku. V programu můžete také odstranit části souboru manuálním nastavením času nebo počtu rámců, zatímco zbytek ponecháte v původním stavu. Mp3Trim umožňuje kontrolu kritických částí poslechem pomocí externího přehrávače. Automatické zpracování funguje zcela bez problémů a pro běžné použití postačí.

Program dokáže pracovat se všemi MP3 soubory (podporuje MPEG 1, 2 & 2.5, audio layer I, II & III) všetně souborů s proměnným datovým tokem VBR. Předností proti obdobným programům je, že mp3Trim dovede uchovat u upravených souborů ID3 tag (pokud to chcete). Uživatelé rozšířených tagů (ID3 tag v.2, Lyrics3 tag) však o tato data přijdou. Značnou nevýhodou je omezená velikost zpracovávaných skladeb, velké MP3 soubory program odmítá.

Mnohem větší komfort nabízí tzv profesionální verze. Zejména majitelé rozsáhlých sbírek "empétrojek" využijí masové zpracování souborů, které umožňuje mp3Trim PRO. PRO verze také podporuje práci s myší (drag 'n drop). Umí vytvářet z MP3 souborů ukázku určené velikosti, pracuje i se soubory s nízkým datovým tokem a používá vylepšený algoritmus pro hledání digitálního ticha.

To však stále není vše, co tento prográmek o velikosti 180 kB dokáže. Nová verze 1.51 přináší dvě nové funkce, které jsou zatím podle upozornění autora experimentální. Volume control slouží k zesílení nebo zeslabení nahrávek, Aggresive trimming má zbavit soubory automaticky však částí, jež obsahují pouze ticho.

Volume control je funkce, kterou zatím žádný program nenabízí. MP3 soubory mají velice nevyrovnanou úroveň hlasitosti nahrávky. Jediným řešením doposud bylo dekódování, normalizace WAV souboru a nová komprimace nebo obcházení tohoto problému pomocí pluginů, jako je RockSteady, který vyrovnává zvukovou hladinu při reprodukci. Mp3Trim pracuje přímo s MP3 souborem a opravdu to funguje!. Stačí na ve spodní části panelu nastavit žádanou změnu dynamiky v decibelech a hlasitost výsledného souboru je podle přání větší nebo menší. Je ale nutné uvést upozornění autora, že velká část MP3 souborů používá maximální dynamiku, a tak při dalším zesílení může dojít ke zkreslení.

Druhým experimentálním rysem je "agresivní" odstiňování ticha. Mp3Trim byl původně určen ke zmíněnému odstranění tzv. digitálního ticha, které odděluje skladby na zvukových CD. Některá zvuková CD obsahují také "analogové" ticho, které program nedokázal odstranit automaticky. Nová funkce nyní umožňuje zbavit se automaticky částí velmi blízkých tichu. Protože tato funkce může vymazat také velmi slabé začátky a konce hudby, doporučuje autor při jejím použití vždy poslech ukázky.

Mp3Trim je malá utilita, která však dokáže být velmi užitečná. Od stejného autora můžete také získat program WAVTrim, který poskytuje obdobné funkce pro zvukové soubory WAV. A na závěr dvě zprávy. Dobrá zpráva: program je zcela zdarma, špatná zpráva: za PRO verzi zaplatíte 100 dolarů. Freewarová verze však většině uživatelů plně postačí a profesionální zatím neobsahuje nejnovější funkce.

Website: http://www.jps.net/kyunghi/mp3encod.htm
Platforma: Windows 95/98
Download: http://www.jps.net/kyunghi/mp3Trim.zip (177kB)
Cena: freeware, verze PRO $99.95

Autor:


Témata: hudba, MP3, MPEG, software, WAV, Windows

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Najdete na iDNES.cz