Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MPIO FL 100 - MP3 přehrávač o síle 256 megabajtů (recenze)

aktualizováno 
MPIO FL 100 je nový MP3 flashový přehrávač o kapacitě 128 nebo256 MB. Čím vás zaujme? Je malý a elegantní, vybavený FM tunerem, diktafonem a zejména slotem pro čtení MMC / SD paměťových karet.

MPIO chystá pro tento rok pěknou řádku novinek. Roadmapu naleznete na našich stránkách zde. Na Technetu jste si také mohli přečíst recenzi na MP3 discman od této společnosti, který jako první, přímo od výroby, podporuje formát OGG vorbis (recenze zde). A dnes vám přinášíme recenzi na další z rodiny flashových, miniaturních, „nejen“ MP3 přehrávačů - na model MPIO FL 100.


Na první pohled MPIO FL 100 výbavou nijak nezaostává za konkurencí. Kromě empétrojek přehraje WMA i WMA DRM. Disponuje FM tunerem, poslouží jako diktafon a to, čím se zejména liší od ostatních flashek, je možnost rozšíření paměti pomocí SD/MMC karty. Displej sice nehýří barvami, zato je podsvícen jasnou modří a je velmi dobře čitelný. Tělo kovového vzhledu má rozměry 40x79,5x14,2 mm a jako stylový doplněk kapsičky u košile ostudu neudělá. MPIO bohužel postrádá Line-In vstup. Firmware lze  upgradovat. Tolik stručně pro začátek a nyní již k podrobnějšímu průzkumu.

mpio_flash mpio_flash 

Co skrýváš, krabičko?

Výbava ničím nepřekvapí, ale také nezklame.

 • Přehrávač MPIO FL 100 (ve verzi 128 nebo 256 MB) - my jsme testovali verzi s 256 MB,
 • sluchátka (pecky) s označením MPIO,
 • mikrotužkovou baterii (AAA),
 • šňůrku pro upevnění na krk,
 • koženkové pouzdro pro upevnění přehrávače na opasek,
 • USB kabel,
 • CD s ovladači a programem Manager2,
 • manuál v češtině + AJ, NJ, SJ, FJ.

Přiložené CD s ovladači využijete každopádně, protože FL 100 nepodporuje systém Mass storage. Pro spojení MPIO s PC a následující download či upload souborů musíte nainstalovat program Manager2 z instalačního CD. Bez něj si neškrtnete, FL 100 se jako výměnný disk nehlásí. Na druhou stranu je nutné řící, že práce v Manageru je komfortní a zcela intuitivní.

 

Displej grafiku umí, ale...

Modré podsvícení displeje je zcela bez výhrad. Uvítací i rozlučkovou animaci lze přeskočit (a tudíž nezdržuje ani nerozčiluje) stiskem jakéhokoliv tlačítka. A ačkoliv v ní poskakující mutantík je graficky pěkně vyveden, samotné menu přístroje a zobrazení informací při přehrávání příliš krásy nepobralo. Grafika je tak na úrovni uživatelských  menu u prvních mobilních telefonů.

Z displeje zjistíte jak odehraný, tak zbývající čas skladby. Kompletní stavové informace máte na k dispozici pouze při základním zobrazení. Navolíte-li grafické znázornění intenzity zvuku, přijdete o celý spodní řádek s údaji o zbývajícím čase, formátu přehrávaného souboru a jeho bitrate, případně i o ikonky repeat apod.

Mpio umí zobrazovat ID3-tagy s informací o ineterpretovi a názvu skladby, a to i česky. ID3tagy lze vypnout a orientovat se pouze podle názvu souborů.  Scrolling textu je plynulý a jeho rychlost lze navolit.

 mpio_flash mpio_flash

 

Ovládání

Nejdůležitější tlačítko - tlačítko play - návrháři efektně umístili na přední zrcadlovou stranu přehrávače. Má podobu šipky. V jedné lince s displejem zde naleznete i červený knoflík pro nahrávání. Ostatní ovládací prvky, kolébka pro nastavení hlasitosti, multifunkční jog-dial kolečko, tlačítko menu (mimo jiné pro přepínání mezi přehrávačem a FM tunerem) a zámek (hold) jsou uloženy na boční straně přístroje. Rozmístění kláves je přehledné a pro uživatele pohodlné.

Poznámka: Testovaný kus při vložení karty vykazoval vadu popsanou v následujícím odstavci. Jednalo se však pravděpodobně pouze o špatně vylisované tlačítko u daného kusu. Další testované vzorky, přímo u dodavatele, již fungovaly bez problémů. Jednu chybku však přece jen ovládání má. Vývojáři jako by nepočítali s tím, že  do přístroje lze vkládat paměťové karty. Karta uvnitř přehrávače tlačí na multifunkční kolečko a to potom nepříjemně zadrhává a špatně se ovládá.

 mpio_flash

 

Navigace by potřebovala navigaci

FL 100 zobrazuje stromovou strukturu adresářů, do které se však dá dostat pouze v režimu "pause" nebo přes položku „navigation“ v menu. Nahrávky z rádia nebo z diktafonu se automaticky ukládají do speciálního adresáře „MPIO record“. Přepínat mezi jednotlivými módy lze prostřednictvím dlouhého stisku tlačítka „mode“.

Výše uvedené má ale jeden háček. Samostatně označený režim má pouze MP3 přehrávač a FM tuner, nikoliv však diktafon. Ten se aktivuje v režimu přehrávače v "pausnutém" stavu krátkým stiskem červeného tlačítka, které jinak slouží k opakovaní vybraného úseku skladby.  S přehlednou a takřka neprůstřelnou navigací  modelu iAudio4 (recenze zde), se MPIO porovnávat nemůže.

mpio_flash 

Přehrává a přehrává - výdrž 10,5 hodiny

Ačkoliv MPIO uvedlo discman s podporou formátu OGG, flashový model FL 100 jej zatím nepodporuje. Poradí si pouze se soubory v MP3, WMA a WMA DRM formátu. S češtinou nemá ani nejmenší problém a v tomto ohledu převyšuje již zmiňované iAudio4.

Na přiloženou mikrotužkovou baterii (Duracell) vydržel přehrávač nepřetržitě omýlat francouzské šansony celých 10,5 hodiny.

 

Equalizér

Reprodukci lze ovlivnit pomocí přednastavených křivek equalizéru. K dispozici jsou flat, pop, rock, jazz, classic, vocal a dynamic bass. Volná pozice je určena pro vlastní křivku, kterou nastavíte pro každou jednotlivou frekvenci (100 Hz, 500Hz, 2KHz, 7KHz, 12KHz), v rozsahu -5 až + 5 stupňů.

Zkušební sluchátka Koss Porta Pro, jako vždy, prověřila kvality přehrávače. Reprodukce byla bez výhrad, ale nikoliv taková jako třeba u modelu CL 200. Pro kvalitní poslech doporučujeme volbu "Rock" nebo nastavení vlastní křivky equalizéru.

 mpio_flash 

FM tuner - nestabilní výsledky

MPIO nabízí 20 pozic pro uložení rozhlasových stanic. Pomocí funkce auto scan bylo 9 nalezených stanic zcela bez šumu, 3 mírně zašumené a 8 pozic obsadil systém pouze neposlouchatelnou směsicí zvuků. (podmínky testu: v budově, Vinohradská ul., Praha). Všechny uložené stanice pokryly rozsah přijímače maximálně do 95 MHz.

Ruční ladění a dolaďování lze provést v krocích po 50 nebo 100 KHz

Právě poslouchanou, oblíbenou skladbu, na vaší neméně oblíbené stanici si můžete samozřejmě nahrát. MPIO ukládá  nahrávky do formátu WAV s bitrate 33 kbps při „low rate“ nebo 89 kbps, při "high rate". Výsledná nahrávka, při vyšším bitrate, je srovantelná s originálem, při „low rate“ zní jako starý dobrý rozhlas po drátě.

Pro cesty po světě lze rozsah FM tuneru přizpůsobit podle regionu, kde se právě nacházíte. K dispozici je US//EU/KR/CN (hádejte, co to znamená) nebo Japan a worlwide.

 

Diktafon

U MPIO se nekoná žádná volba citlivosti mikrofonu a kvalitu záznamu lze nastavit pouze buďto vysokou (89 kbps), nebo nízkou (33 kbps). (Porovnejte s nabídkou iAudio4.) Diktafon spolehlivě zaznamená lidský hlas do vzdálenosti dvou metrů. Dokáže však nahrát i vzdálenější ruchy. I nahrávka z blízka je však zatížena poměrně značným šumem, a to zejména při nastavení nahrávání na vyšší kvalitu. Při nižší, zní nahrávka jakoby zpoza rohu, ale nešumí.

 

Další funkce

FL 100 má nastavitelný sleep v rozmezí 0 až 60 minut. Automatické vypnutí přístroje nastane, dle volby, po 1. až 30. minutách.

mpio_flash mpio_flash

 

Vložte kartu aneb Co má MPIO navíc

Specialitkou modelu FL 100 je slot na SD nebo MMC karty. Systém vloženou kartu rozezná automaticky.

Výhodou je, že data na kartu můžete ukládat prostřednictvím jakéhokoliv programu a není nutné využít Manager2. Což oceníte ve chvíli, pokud budete chtít získat nahrávku od někoho, kdo ovládací program Manager2 nemá.

Data z karty (případně na kartu) nejdou z vnitřní paměti přehrávače zkopírovat, což lze považovat za jistou nevýhodu, pokud bychom chtěli, například na cestách, tímto způsobem uvolnit místo v přehrávači pro nahrávky z diktafonu nebo z rozhlasu. 

Zajímavostí je volba „study“, která umožňuje nahrávku zpomalit (až na 50 %) nebo naopak zrychlit (až na 200 %). Volbu lze provést v celkem 9 krocích.  Funkci lze využít pouze u formátu MP3 se samplovací frekvencí 22,05 KHz nebo nižší.

 

Komunikace s PC - spíše průměr

Testovací 100 MB soubor ve formátu ZIP se prostřednictvím Manageru2 nahrával do paměti přehrávače přes 2 minuty. Celková naměřená přenosová rychlost dosáhla 714 kB/s (porovnejte s CMTech CA-B200MT, Creative Rhomba nebo s iAudio4 ).

 

Design se opravdu povedl

Jestli něco společnost DigitalWay opravdu umí, tak je to design. Exkluzivní vzhled přehrávače umocňuje zrcadlová přední strana s nápaditě provedenými ovládacími prvky. Váha necelých 42 g a tloušťka 14,2 mm deleguje tento přehrávač do jakékoliv kapsy bez toho, aby ji neesteticky deformoval.

mpio_flash mpio_flash

 

Shrnutí

Cena 6000 kč je vzhledem k výbavě poměrně vysoká. Tady se nabízí srovnání s modelem iAudio4, který ve stejné cenové hladině má navíc Line-In, pohodlnější ovládání, více uživatelských nastavení  a propracovanější navigací.

 
MPIO FL 100 není zklamáním (jakým byl například discman MPIO CL 200) ani výrazným překvapením. Je to kvalitní flashový přehrávač, který má své výhody i drobné chyby. Integrované funkce spolehlivě fungují. A zejména díky exkluzivnímu vzhledu si své místo na trhu zaslouží.

 

 • Klady:
  + kvalitní reprodukce
  + podporuje češtinu (i v id3-tazích)
  + slot na MMC a SD karty
  + funkce study
  + elegantní provedení
  + kontrastní displej

 

 • Zápory:
  - pomalejší přenos dat
  - nepřehledné uživatelské rozhraní
  - navigace
  - zatím nepodporuje formát OGG Vorbis
  - FM tuner
  - nepodporuje Mass storage

Pro srovnání ještě uvádíme společnou fotografii MPIO FL 100 od Digitalway a iAudio4 od Cowon Systems.

mpio_flash

Podrobnou technickou specifikaci, nový obslužný software a firmware pro FL 100 naleznete zde.

Pro testování zapůjčila společnost EuroFormosa International, s.r.o. výhradní dovozce MPIO.

 
Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Apple údajně plánuje high-endová sluchátka a nové AirPods 2

AirPods

Apple to s hudbou myslí vážně. Podle některých informací chystá celou řadu zvukových zařízení.

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

Chytrý reproduktor Volareo umožní hudebníkům zaplatit potleskem

Reproduktor pro blockchainové hudební služby Volareo.

Chytrý reproduktor Volareo má ambice změnit digitální hudební online distribuci. Dnes jde do prodeje prvních 100 kusů....

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz