Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MPIO hraje v retro stylu (Exkluzivní recenze MP3 přehrávače MPIO FG100)

aktualizováno 
Přinášíme vám exkluzivní recenzi nového flashového MP3 přehrávače MPIO FG100. Čtyřřádkový OLED displej, plná podpora češtiny, výborný zvuk, optický linkový vstup a elegantní retro design jsou hlavními přednostmi tohoto modelu. Více si přečtěte v následujících odstavcích.

MPIO se rozhodlo ovládnout podzimní trh a vytáhlo do boje s novým flashovým MP3 přehrávačem s označením FG100. A není to  obyčejný přehrávač, je vybaven OLED diplejem, plnou podporou českého jazyka a optickým vstupem. Samozřejmostí jsou: FM tuner, FM rec, Line-in rec a diktafon. Veškeré parametry lze je upravovat pomocí velkého množství uživatelských nastavení. Podstatným plusem nového modelu je také velká výdrž baterie, pohybující se za hranicí 35 hodin. 

FG100 je na první pohled opravdu podařený kousek. Vzhledem připomíná přenosný kazeťák jaký byl nejčastěji k vidění v amerických filmech z prostředí Bronxu (vyskytoval se většinou na ramenou nevychované „rapuchtivé“ mládeže). Místo kazetové šachty však má barevný OLED displej a místo reproduktorů ovládací prvky. Rozhraní USB 2.0 a upgradovatelný firmware také zřejmě nepatřily do výbavy tehdejších audio systémů. Technet vám jako první server v ČR přináší exkluzivní recenzi tohoto modelu.

mpio_fg100 

Drobnosti, které potěší

Na výbavě si dali u MPIO opravdu záležet. Zlatou cihlu v balení nenajdete, ale několik drobností vás jistě potěší. Nejdůležitější je samozřejmě samotný přehrávač, který se vyrábí ve verzích se 128, 256, 512 MB nebo 1 GB paměti. K redakčnímu testu dorazilo MPIO se 128 MB pamětí.

MPIO FG 100 MPIO FG 100


Gumové  pouzdro s přehrávačem lze pomocí elegantního polstrovaného řemínku upevnit na paži a pohodlně poslouchat hudbu, třeba i při každodenním zdravotním pobíhání. O sluchátkách přiložených k přístroji se většinou zmiňujeme jako o dobrých nebo častěji spíše nepoužitelných. Nová sluchátka od MPIO jsou výjimkou. Mají dynamický a čistý zvuk jaký byste od „neznačkových“ sluchátek rozhodně nečekali. Samozřejmostí je audio kabel (jack-jack 3,5mm) pro nahrávání přes line-in, USB (2.0) kabel pro připojení k PC zakončený běžným miniUSB konektorem, šňůrka pro zavěšení MPIO na krk, manuál v češtině a CD s drivery pro Windows98 a jednou záplatou pro FM tuner, o které bude ještě řeč.

MPIO FG100 MPIO FG100
Díky příslušenství lze MPIO pohodlně nosit připevněné na ruce nebo na opasku

Spořivý displej

FG100 je vybaveno dvoubarevným OLED displejem s automatickým spořičem, který vždy po několika sekundách (cca 10) nečinnosti displej vypne. K opětnému zapnutí stačí stisk jakéhokoliv tlačítka, které však zároveň provede i svou funkci (například zvýší hlasitost). Pouze tlačítko Func neprovede žádnou změnu a jen rozsvítí displej. Při zhasnutém displeji indikuje činnost přehrávače blikající červený prstenec (viz obrázek). Displej je šetrný k bateriím, ale  na ostrém denním světle je bohužel méně čitelný. Přestože je vybaven čidlem pro regulaci jasu podle okolních světelných podmínek, nepodařilo se nám jej uspokojivě nastavit tak, aby byl dobře čitelný i bez zastínění.

MPIO FG 100 
Blikající prstenec indikující činnost přehrávače při zhasnutém dipleji

MPIO FG100 
Veškeré potřebné údaje jsou na čtyřřádkovém displeji přehledně zobrazeny.

Mačkej a toč

MPIO FG100 má pět ovládacích prvků. Pro regulaci hlasitosti slouží otočný vroubkovaný prstenec lemující multifunkční joystick pro přetáčení, vstup do menu a navigace a pohyb v nich. Tlačítko Func použijete zejména pro přepínání mezi FM tunerem a přehrávačem MP3. MPIO zobrazuje stromovou strukturu adresářů. Navigace je velmi přehledná, intuitivní a podobná jakémukoliv běžnému file manageru. 

MPIO FG 100 MPIO FG 100
Ovládací prvky

 

 MPIO FG 100MPIO FG 100MPIO FG 100
Pro pohyb v navigaci stačí multifunkční joystick

 

MPIO FG 100MPIO FG 100MPIO FG 100MPIO FG 100
MPIO FG 100MPIO FG 100MPIO FG 100MPIO FG 100
MPIO FG 100
Rozsah možných uživatelských nastavení, které  menu nabízí můžete posoudit z přiložených obrázků.

Pozor na atributy

MPIO bez problémů přehraje MP3 (8 - 320 kbps, VBR), WMA (5 - 192 kbps) i ASF  soubory.  Bez problémů si také poradí  s češtinou v ID3 tazích. Po iRiveru je tak pravděpodně jediným MP3 přehrávačem na trhu, který z háčků a čárek nedělá čínské znaky.

Pokud jsou však hudební soubory nebo adresáře označeny atributem “jen pro čtení“ přehrávač je nerozpozná a nepřehraje (atribut je nutné odškrtnout a pak již vše funguje tak jak má ). Tuto nepříjemnou chybu by měl v blízké budoucnosti opravit nový firmware, který společnost MPIO  již připravuje.

 

Křivku si uprav sám

MPIO hraje velmi dobře a jak už bylo řečeno ani přibalená sluchátka vám poslech nepokazí. Pomocí šesti libovolně upravitelných přednastavených ekvalizačních křivek lze nahrávku doladit dle potřeby. Navíc MPIO nabízí i jednu samostatnou pozici pro uložení vlastní křivky. Zvláštností je možnost volby z několika dalších efektů upravujících výsledný zvuk. Jejich název napovídá co s nahrávkou provedou: pure studio, concert sound, groove a dynamic bass. Asi nejpoužitelnější je efekt pure studio, který nahrávku celkově nabudí a zvýrazní.

MPIO FG 100

Rádio ladí

Funkce autoscan zaplnila všech dvacet volných pozic kvalitně a bez šumu (nebo pouze s velmi mírným šumem) naladěnými stanicemi. Takovou úspěšnost jsme tady ještě neměli. Místo testu je vždy stejné: uvnitř budovy, Vinohradská ul., Praha. Ke správné funkci rádia výrobce doporučuje nainstalovat nejnovější firmware, který je na přiloženém CD. Posléze lze FM tuner zapínat i přes menu (nikoliv pouze prostřednictvím tlačítka Func) .
 

FG 100 nahrává kvalitně

Kvalitu nahrávky lze upravit jak pomocí vzorkovací frekvence (v rozmezí 32 - 44,1 kHz), tak změnou bitrate (48 - 128 kbps).

MPIO FG 100MPIO FG 100MPIO FG 100MPIO FG 100
MPIO FG 100
Pro správnou aktivaci diktafonu hlasem lze nastavit i hlučnost prostředí, ve kterém má být nahrávka pořízena 


Záznam z rádia, stejně jako přes linkový vstup je velmi kvalitní.

Bohužel při nahrávání z externího zdroje nelze zapnout synchronizaci nahrávky s originálem a tím pádem jsou všechny skladby spojeny do jednoho souboru. Neměli jsme možnost vyzkoušet vlastnosti optického vstupu a je možné, že při nahrávání například z minidisku přístroj mezery rozezná a skladby rozseká do jednotlivých souborů. 

Diktafon lze aktivovat hlasem. Výsledky jsou dobré a i když dosah mikrofonu není největší, k zaznamenání rozhovoru i ve velmi rušné rastauraci nám bohatě stačil.

MPIO FG 100

Rychlé spojení

Přenos hudebních nebo jakýchkoliv jiných dat z PC do přehrávače je díky rychlému USB 2.0 dílem okamžiku. Naměřená přenosová rychlost  dosáhla 3,6 MB/s. MPIO podporuje Mass Storage a hlásí se jako výměnný disk.

MPIO FG 100 MPIO FG 100

35 hodin hudby v kuse

MPIO místo obvyklé mikrotužkové využívá sílu tužkové baterie. Toto řešení se sice mírně podepsalo na větších rozměrech přístroje (31 x 82 x 28,5 mm, 40,5 g bez baterie), ale na druhou stranu prodloužilo jeho akceschopnost na více než  35 hodin.Test byl poměrně náročný a je tedy pravděpodobné, že výdrž baterie bude za méně extrémních podmínek ještě delší.

MPIO FG 100

Koupit či nekoupit?

MPIO FG100 má nesporné výhody: dlouhou výdrž baterie, kvalitní záznam ze všech možných zdrojů, kvalitní FM tuner, celkově výborný zvuk, dobrá sluchátka v základní výbavě a netradiční design. Naopak mezi zásadní nevýhody musíme započítat neschopnost přístroje číst soubory s atributem „jen pro čtení“  a nemožnost nahrát skladby z externího zdroje odděleně do jednotlivých souborů. O první chybě  výrobce ví a pracuje na novém firmware, který ji odstraní. Rozhodnutí je na vás, nám v redakci se MPIO, až na pár uvedených nedostatků líbilo velmi.

MPIO FG100 s 256 MB se prodává za 5.990 Kč, verze s poloviční pamětí vyjde na 5.190 Kč.

 

                             MPIO FG 100 MPIO FG 100

K testování zapůjčil MP3store.cz provozovaný společností Internet Mall a.s. 

Podrobnou technickou specifikaci a další informace naleznete na českých stránkách MPIO.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Šíření nenávisti hudbou má mnoho podob. Na Spotify by se však už vyskytovat...
Spotify odstraňuje neonacistické a další nenávistné kapely ze své služby

„Kapely hlásající nebo podněcující nenávist proti rase, náboženství, sexualitě a podobně u nás nebudou tolerovány,“ prohlásila mluvčí služby Spotify. Zejména...  celý článek

Sennheiser SET 900 a Panasonic RP-WFG20
Špatně slyšíte třeba televizi? Tato speciální sluchátka to vyřeší

Neustále u vás doma řve televize? Vy zesilujete a partnerka hlasitost ubírá? Nebo naopak? Vyzkoušeli jsme dvojici sluchátek pro nedoslýchavé. Funkčnost během...  celý článek

Bose Quiet Comfort 35II
Nová sluchátka Bose mají o tlačítko víc. Přivolá asistentku

Digitální asistentku již můžete mít i na hlavě. Bose představilo sluchátka tlačítkem pro aktivaci služeb Google Asistant.  celý článek

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.