Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro Windows 8.1: Zapomeňte na WMC. Je tu všestranný Kodi

aktualizováno 
Multimédia ve Windows přebírá od Windows Media Centra program Kodi. Podíváme se i na to, jak zrychlit hledání ve Windows, jak odstranit téma vzhledu, jak nastavit bootování vybraného systému jako výchozí, jak bezpečně odebrat předchozí instalaci Windows či jak zobrazit postup zavádění Windows.

Microsoft Windows | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak nahradit Windows Media Center

Windows Media Center (WMC) se měl v oblasti multimédií stát pýchou Microsoftu. Alespoň co se týká klasické verze systému Windows. Nestalo se tak. V posledních verzích mu nebylo věnováno tolik péče a v připravované edici Windows 10 již nebude přítomen vůbec. Avšak to vůbec nevadí, protože je zde skvělá konkurence. Jedním z nejlepších programů je Kodi. Staronový program pro Windows slouží jako centrum domácí zábavy. Jde o léty prověřený a uznávaný XMBC (XBox Media Center), u kterého došlo z několika důvodů k přejmenování. Díky tomu, že počítač dokáže proměnit v multimediální centrum, si ve světě vydobyl uznání, a to i díky pohodlnému ovládání při přehrávání filmů, hudby, prohlížení fotografií nebo zobrazování počasí, ale umí toho ještě více. Jeho hlavní výhodou je jednoduchost (není těžké ho nastavit), rychlost a také to, že je v češtině. Potěšitelný je jistě i fakt, že pracuje s univerzálními dálkovými ovladači.

Kodi

2.Jak zrychlit hledání ve Windows

Pro hledání informací uložených v počítači můžete využívat i funkci Prohledat: Tento počítač v panelu Průzkumníka Windows (spustíte Windows + E). Jestliže často hledáte stejnou frázi, pak nemusíte pokaždé čekat, než vyhledávací funkce najde konkrétní výsledky pro položený dotaz. Po zobrazení výsledků klikněte na tlačítko Uložit hledání. Otevře se okno a vy vyberte umístění pro soubor a také ho pojmenujte tak, abyste ho později dobře identifikovali (např. hledáte výsledky pro windows tipy, uložte ho jako windows_tipy). Pro načtení výsledků stačí na tento soubor poklikat a ihned se zobrazí.

Kodi

3.Jak odstranit téma vzhledu

Jestliže jste si nainstalovali nová témata vzhledu pro Windows a některá z nich se vám nelíbí nebo je již nepoužíváte, tak je dobré je ze systému odinstalovat, aby nezabírala systémové prostředky. Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte možnost Přizpůsobit. V novém okně klikněte opět pravým tlačítkem myši na téma, které chcete odebrat, a vyberte volbu Odstranit motiv. Vzhled, který chcete odebrat, nesmí být aktuálně používaný.

Kodi

4.Jak nastavit bootování vybraného systému jako výchozí

Používáte-li v počítači více operačních systémů Windows, pak vám možná vadí, že se při startu vždy vybere jeden a ten samý. Chcete-li, aby se spustil jiný, pak je náprava jednoduchá. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz msconfig, který odešlete Enterem. Otevře se okno Konfigurace systému. Přepněte se na kartu spuštění počítače. Zde vyberte systém, který se má automaticky spouštět a klikněte na tlačítko Nastavit jako výchozí. V části Časový limit je možnost měnit dobu, po které ke spuštění vždy dojde.

Kodi

5.Jak bezpečně odebrat předchozí instalaci Windows

Jestliže jste reinstalovali operační systém, aniž byste odstranili ten původní a nyní se vám na systémovém disku nachází složka Windows.old, můžete ji bezpečně odstranit. Složka obsahuje informace o předchozím systému a pro aktuální verzi není potřebná. Na druhou stranu v ní najdete uživatelská data uložená v předchozí verzi. Dále slouží pro případný návrat k této verzi systému. Jestliže jste si data zkopírovali a již se nebudete chtít vracet k této kopii systému, pak složku odstraníte takto. Pravým tlačítkem myši klikněte na systémový disk a vyberte možnost Vlastnosti. V novém okně v kartě Obecné klikněte na tlačítko Vyčištění disku. Otevře se nástroj Vyčištění disku a vy v seznamu odškrtněte řádek Předchozí instalace Windows. Klikněte na OK.

Kodi

6.Jak zobrazit postup zavádění Windows

Podívejte se, co se spouští při startu systému. Můžete tak zkontrolovat, jaké základní součásti jsou nahrávané při spuštění. Místo loga Windows se zobrazí textový výpis nahrávaných souborů. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz msconfig, který odešlete Enterem. Otevře se okno Konfigurace systému. Přepněte se na kartu Spuštění počítače a zde zatrhněte box Informace o spuštění OS. Změny uložte kliknutím na OK. Při příštím startu PC již informace uvidíte.

KodiNejčtenější

Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...

Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Vyfotíte papírovou fotku a tu přefotíte mobilem na Instagram. On-line CES

CES 2018

Letošní veletrh CES přinesl tradičně mnoho novinek. Představily je například společnosti Samsung, Sony, TCL a řada...

Další z rubriky

Tablet jako prodejna nepotřebných věcí nebo testovač výkonu

Tablet pro práci i zábavu

Přehled užitečných aplikací pro tablety tentokrát obsahuje například nástroj na otestování výkonu operační paměti a...

Šikovné programy pro snadnou úpravu videí i hudby v PC

Ilustrační foto

Převést video, audio, změnit kodek či formát, upravit rozlišení videa, aby se dalo přehrát v jakémkoliv zařízení, či...

Stáhněte si zdarma: Google disk se naučil zálohovat soubory, fotografie a videa

Ilustrační foto

Google nabízí novou možnost automatického zálohování dat z PC či externího disku, ale také fotografií do vašeho...

Najdete na iDNES.cz