Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Multimediální klávesnice SafeWay - malé dejavu za pár stokorun

  5:00aktualizováno  5:00
Člověk by očekával, že pokud mají dva produkty podobnou cenu, ale zcela odlišné názvy, budou se lišit i svým designem a vlastnostmi a budou mít odlišného výrobce. Klávesnice SafeWay je však téměř identickou kopií jiné klávesnice, která již naším testem prošla.

To, že si významné společnosti nechávají některé produkty vyrábět u výrobců, kteří nabízejí při dostatečné kvalitě menší náklady, asi nikoho nepřekvapí. Tito - pro běžného spotřebitele neznámí výrobci - mnohdy pracují pro více firem, které si pak pouze na ten který výrobek nalepí své logo. Děje se tak téměř ve všech odvětvích IT průmyslu, procesory počínaje a LCD panely konče.

Klávesnice SafeWay 23 v plné paráděZajímavější však je, když se objeví dva téměř identické produkty, ale každý má na svém povrchu vyražen jiný název, a hlavně mají každý deklarován jiného výrobce, z nichž ani jeden není znám a nemá navíc dostupné internetové stránky. Takovou zkušenost jsme měli s klávesnicemi Turbo-Media KB-9801R+ a SafeWay SW 23. Zatímco recenzi na první produkt si můžete přečíst zde, výrobek s označením SW 23 jsme měli možnost otestovat teprve nedávno. A bylo to opravdu jako návrat o několik měsíců zpět. Posuďte sami.

Vzhled a vybavení

Klávesnice se může chlubit více než dvěma desítkami nadstandardních klávesNa první pohled klávesnice zaujme zajímavou kombinací barev stříbrné a šedočerné. Zajímavě je řešen i vrchní panýlek s multimediálními klávesami, designér pamatoval i na prázdný prostor mezi šipkami a tlačítky delete, end a page down. V balení se nachází, mimo klávesnice s nepříliš dlouhým kabelem, manuál a disketa s ovladači.

V manuálu byste však marně hledali české slovo, či snad angličtinu. Budete se muset naučit jakýsi jazyk podobný vlámštině či švédštině, pokud si chcete manuál prostudovat. Jak je vidět, výrobce i dovozce mysleli na heslo: „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“. Kdo však neumí a nechce se učit tento jazyk, může si alespoň prohlédnout foto na titulní straně. Pravda, nafocená klávesnice jakoby z oka vypadla námi v prosinci testované Turbomédii, ale koho by to trápily takové malichernosti.

Manuál v jakémsi severském jazyce uživateli příliš nepomůžeSnad jen červíček pochybností zahlodá - máme vůbec v ruce klávesnici SW 23? A hned přijde nápad, proč se nepřesvědčit pohledem na štítek diskety. U ovladačů, přece bude napsáno pro jaký výrobek jsou určeny. Oči kloužou po písmenkách Windows 2000 a na další řádce, Keyboard Series. Nezbývá než tedy věřit názvu na manuálu a předpokládat, že vyobrazená klávesnice je pouze ilustrační foto a jméno se vztahuje k dodanému produktu.

Na druhou stranu - obě klávesnice jsou v podstatě stejné. Rozdíly mezi nimi by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Odlišnosti jsou ve své podstatě jen v barvě, v poněkud jiném designu a omezení multimediálních kláves a tlačítek se speciálními funkcemi. Dále v přemístění ovládacích prvků Power, Sleep a Wake do prostoru pro přídavné funkce. Jinak mají obě klávesnice stejný tvar i designérské prvky.

Práce s klávesnicí

Pohled zepředu odhalí designérský prvek - žebrovíVětšina nectností z Turbomédie se projevila i u tohoto zařízení. Menší rozměry vrchních ploch kláves spolu s nepříliš výrazným chodem, zvyšují pravděpodobnost nepřesného psaní a nechtěného stisku dvou kláves najednou. Také krátké tlačítko Backspace příliš práci neulehčuje. Pochválit lze přesunutí kláves pro energetické módy (power, sleep, wake) z prostoru těsně nad šipkami do mutimediálního panelu. Dalšími pozitivními změnami jsou prodloužení pravého tlačítka Shift a mnohem přehlednější uspořádání přídavných kláves do tří skupin (internet, audio a program file) a omezení jejich počtu. Poněkud se zvýšila stabilita klávesnice na stole, ale pouze při zvednutí zadních nožiček. Dokonce i ovladače fungují dobře a většina funkčních a multimediálních kláves pracuje tak, jak má, takže tlačítko play skutečně spustí přehrávání a ne například program kalkulátor.

Závěr

SafeWay SW 23 (pokud se tak klávesnice jmenuje) je již poněkud vyspělejší klávesnice, než dříve testovaná Turbo-Media. Má sexy design a dokonce se na ní dá i psát a pracovat s přídavnými funkcemi. Otázka zní, zda si buď k téměř 450 korunám i s DPH nepřiplatit ještě několik set a pořídit si kvalitnější výrobek, nebo neoželit přídavné a multimediální funkce a za poněkud méně peněz získat mnohem větší komfort psaní. Ale pokud si uživatel pořizuje klávesnici spíše pro efekt a parádu než na psaní…?

Do testu zapůjčila spoečnost ASBIS.Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz