Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Multimediální klávesnice SafeWay - malé dejavu za pár stokorun

  5:00aktualizováno  5:00
Člověk by očekával, že pokud mají dva produkty podobnou cenu, ale zcela odlišné názvy, budou se lišit i svým designem a vlastnostmi a budou mít odlišného výrobce. Klávesnice SafeWay je však téměř identickou kopií jiné klávesnice, která již naším testem prošla.

To, že si významné společnosti nechávají některé produkty vyrábět u výrobců, kteří nabízejí při dostatečné kvalitě menší náklady, asi nikoho nepřekvapí. Tito - pro běžného spotřebitele neznámí výrobci - mnohdy pracují pro více firem, které si pak pouze na ten který výrobek nalepí své logo. Děje se tak téměř ve všech odvětvích IT průmyslu, procesory počínaje a LCD panely konče.

Klávesnice SafeWay 23 v plné paráděZajímavější však je, když se objeví dva téměř identické produkty, ale každý má na svém povrchu vyražen jiný název, a hlavně mají každý deklarován jiného výrobce, z nichž ani jeden není znám a nemá navíc dostupné internetové stránky. Takovou zkušenost jsme měli s klávesnicemi Turbo-Media KB-9801R+ a SafeWay SW 23. Zatímco recenzi na první produkt si můžete přečíst zde, výrobek s označením SW 23 jsme měli možnost otestovat teprve nedávno. A bylo to opravdu jako návrat o několik měsíců zpět. Posuďte sami.

Vzhled a vybavení

Klávesnice se může chlubit více než dvěma desítkami nadstandardních klávesNa první pohled klávesnice zaujme zajímavou kombinací barev stříbrné a šedočerné. Zajímavě je řešen i vrchní panýlek s multimediálními klávesami, designér pamatoval i na prázdný prostor mezi šipkami a tlačítky delete, end a page down. V balení se nachází, mimo klávesnice s nepříliš dlouhým kabelem, manuál a disketa s ovladači.

V manuálu byste však marně hledali české slovo, či snad angličtinu. Budete se muset naučit jakýsi jazyk podobný vlámštině či švédštině, pokud si chcete manuál prostudovat. Jak je vidět, výrobce i dovozce mysleli na heslo: „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“. Kdo však neumí a nechce se učit tento jazyk, může si alespoň prohlédnout foto na titulní straně. Pravda, nafocená klávesnice jakoby z oka vypadla námi v prosinci testované Turbomédii, ale koho by to trápily takové malichernosti.

Manuál v jakémsi severském jazyce uživateli příliš nepomůžeSnad jen červíček pochybností zahlodá - máme vůbec v ruce klávesnici SW 23? A hned přijde nápad, proč se nepřesvědčit pohledem na štítek diskety. U ovladačů, přece bude napsáno pro jaký výrobek jsou určeny. Oči kloužou po písmenkách Windows 2000 a na další řádce, Keyboard Series. Nezbývá než tedy věřit názvu na manuálu a předpokládat, že vyobrazená klávesnice je pouze ilustrační foto a jméno se vztahuje k dodanému produktu.

Na druhou stranu - obě klávesnice jsou v podstatě stejné. Rozdíly mezi nimi by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Odlišnosti jsou ve své podstatě jen v barvě, v poněkud jiném designu a omezení multimediálních kláves a tlačítek se speciálními funkcemi. Dále v přemístění ovládacích prvků Power, Sleep a Wake do prostoru pro přídavné funkce. Jinak mají obě klávesnice stejný tvar i designérské prvky.

Práce s klávesnicí

Pohled zepředu odhalí designérský prvek - žebrovíVětšina nectností z Turbomédie se projevila i u tohoto zařízení. Menší rozměry vrchních ploch kláves spolu s nepříliš výrazným chodem, zvyšují pravděpodobnost nepřesného psaní a nechtěného stisku dvou kláves najednou. Také krátké tlačítko Backspace příliš práci neulehčuje. Pochválit lze přesunutí kláves pro energetické módy (power, sleep, wake) z prostoru těsně nad šipkami do mutimediálního panelu. Dalšími pozitivními změnami jsou prodloužení pravého tlačítka Shift a mnohem přehlednější uspořádání přídavných kláves do tří skupin (internet, audio a program file) a omezení jejich počtu. Poněkud se zvýšila stabilita klávesnice na stole, ale pouze při zvednutí zadních nožiček. Dokonce i ovladače fungují dobře a většina funkčních a multimediálních kláves pracuje tak, jak má, takže tlačítko play skutečně spustí přehrávání a ne například program kalkulátor.

Závěr

SafeWay SW 23 (pokud se tak klávesnice jmenuje) je již poněkud vyspělejší klávesnice, než dříve testovaná Turbo-Media. Má sexy design a dokonce se na ní dá i psát a pracovat s přídavnými funkcemi. Otázka zní, zda si buď k téměř 450 korunám i s DPH nepřiplatit ještě několik set a pořídit si kvalitnější výrobek, nebo neoželit přídavné a multimediální funkce a za poněkud méně peněz získat mnohem větší komfort psaní. Ale pokud si uživatel pořizuje klávesnici spíše pro efekt a parádu než na psaní…?

Do testu zapůjčila spoečnost ASBIS.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz