Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MusicCity - zapomeňte na Napster!

  0:03aktualizováno  0:03
Revoluční síť pro sdílení hudby, grafiky a videa využívající unikátní systém Morpheus - to je nová Peer-2-Peer síť MusicCity, která se vyvinula ze stejnojmenného řetězce nezávislých OpenNap serverů nabízejících digitální hudbu hladovým posluchačům.

Mnozí uživatelé programu Napigator, který umožňoval připojovat se i na jiné než oficiální servery sítě Napster, si jistě budou pamatovat na rozvětvený řetězec serverů MusicCity. To bylo centrum všech hudebních fanoušků, kterým ořezaný Napster přestal vyhovovat. MusicCity si zakládalo na své nezávislosti a dokladem toho byla věta, která se zobrazovala při logování na server: "We wow to remain free!" Podařilo se, z OpenNap serverů MusicCity se vyvinula samostatná peer-to-peer síť pro sdílění souborů.

Srdcem celého systému je Morpheus, aplikace umožňující sdílení souborů mezi uživateli sítě. MusicCity je vůbec první sítí, která služeb již více než rok vyvíjeného systému Morpheus využívá. Při prvním spuštění asi jistě překvapí webové vyhledávací rozhraní. Morpheus se připojí k domovské stránce MusicCity, kde můžete zadat svůj požadavek. Veškerá spojení jsou ale chráněná a kódovaná vlastní patentovanou technologií, a tak se uživatelé sítě nemusí bát nějakého monitoringu jejich činnosti zvenčí. Pokud by tak někdo chtěl učinit, porušil by zákon. Na to provozovatelé MusicCity zvláště upozorňují.

Vyhledávání hudebních souborů je naprosto unikátní záležitostí. Klíčová slova se mohou vázat buď k názvu skladby nebo jménu interpreta. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního, při prohledávání Napsteru můžete hledaný výraz také vepsat do jedné nebo druhé kolonky. Morpheus ale skutečně rozeznává, zda se jedná o autora či název písně, protože všechny záznamy v databázi jsou získávány z ID3 tagů MP3 souborů! Vyhledávač vám tedy vrátí o každé skladbě detailní údaje: název, interpret, album, rok, žánr, bitrate, velikost souboru a čas stahování (počítá se podle rychlosti vašeho připojení a šířce pásma udané počítačem na druhé straně drátu), a od kterého uživatele soubor pochází i se jménem souboru. V rozšířeném módu není problém vyhledat skladby třeba dle kritéria názvu alba nebo roku vydání!

Ačkoliv díky použití webového rozhraní může někdy vyhledávání trvat trochu déle, downloady sviští jedna báseň. Morpheuse netrápí neřesti plně decentralizované Gnutelly, jejíž klient musí zpracovávat obrovské množství dalších dat protékajících sítí. Podle údajů z centrálního serveru se jednoduše připojí přímo k dalšímu uživateli a vymáčkne z vašeho internetového připojení maximum. Pokud se vytoužený soubor vyskytuje na více počítačích, Morpheus sám zjistí nejlepší připojení a v případě výpadku jednoho počítače dokáže automaticky navázat download a pokračovat z jiného zdroje. Samočinně také odstartuje downloady při dalším spuštění programu - to vše byla dosud výsada P2P sítě iMesh. Veškeré datové přenosy jsou přehledně zobrazeny na obrazovce 'Traffic'.

MusicCity se samozřejmě neomezuje pouze na hudbu, v síti lze sdílet i obrázky, digitální video, různé dokumenty a software. Nepovšimnuta nemůže zůstat také nástěnka (message board) a prostředí k pokecu ve formě IRC. Sháníte-li nový MP3 přehrávač, ikonka 'Fresh Gear' vám odhalí nejlepší cenovou nabídku na zajímavé zboží. Kliknutím na ikonu 'My Media' se otevře správce médií ve vašem počítači včetně možnosti katalogizace a tvorby playlistů, přehrávač hudebních souborů a videa se zase skrývá pod záložkou 'Theater'.

Podle počtu připojených uživatelů a množství dat v síti (desítky tisíc gigabytů!) lze usoudit, že se uživatelé na nové MusicCity přeorientovali doslova bleskově. Pokud tedy hledáte náhradu za Napster, sáhněte určitě po MusicCity. Klient Morpheus ve své beta verzi 1.2 sice ještě pár mušek má, ale my mu to odpustíme. Vzhůru na Síť!

Výrobce: MusicCity Networks
Website: http://www.musiccity.com
Platforma: Windows
Cena: freewareNejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz