Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MusicMatch Jukebox 4.5 (recenze)

  0:04aktualizováno  0:04
Nejnovější verze velmi kvalitního programu z kategorie "all in one", která spojuje funkce přehrávače, grabberu, kodéru a hudební databáze v jednom softwarovém produktu. Nyní podporuje i internetové audio a video.
S rozšiřujícím se okruhem zájemců o hudbu v komprimovaném MP3 formátu roste tlak na výrobce potřebného softwaru, aby práce s ním byla co nejjednodušší. Tak vznikla mezi MP3 programy kategorie "all in one" (vše v jednom), kategorie která by měla nabídnout vše, co je potřeba k přehrávání, vytváření i organizování zvukových MP3 souborů. Program MusicMatch Jukebox je dnes zřejmě nejpopulárnějším programem tohoto typu. Jeho funkce se neomezují jen na MP3, ale pracuje i s dalšími digitálními formáty. Plní funkci přehrávače, grabberu, kodéru a hudební databáze.

Program existuje ve 2 verzích. Standardní verze je freeware a můžete ji používat zdarma. Rozšířená verze MusicMatch Jukebox Plus je k mání za 29.99 dolarů. Program základní verze má omezenu kvalitu kódování vytvářených MP3 souborů. S komerční verzí navíc získáte upgrady zdarma po dobu jednoho roku.

Proti předchozí verzím, která se zaměřily na zkvalitňování samotného programu (zejména výměna kodeků za originální MP3 kodeky z Fraunhoferova institutu), nedošlo k podstatnějším změnám programu, ale k rozšíření jeho možností zaměřených na Internet. Nová verze 4.5 přichází po krátké době od předchozí inovace. Novinkou verze 4.4 byla možnost přidat do playlistu internetové streaming video formátu Windows Media. Nyní přibyl tuner pro internetové radio s obrovským množstvím nastavených stanic rozdělených podle žánrů. Nově upravená funkce NetMusic doporučuje uživateli audio i video od velkého množství on-line poskytovatelů. Program je nyní lokalizován do francouzštiny, italštiny, němčiny a španělštiny. Čeština se bohužel mezi tyto vyvolené jazyky neřadí.

Net Radio Tuner

Instalace programu je rychlá a bezproblémová. Vyžaduje pouze zadání jména a e-mailu. Můžete si zvolit funkci Net Music a nastavit MusicMatch Jukebox jako základní přehrávač pro Windows Media, MP3, M3U, Shoutcast a zvuková CD.

Po spuštění program Jukebox automaticky vyhledá na pevných discích soubory formátů MP3/MP2 a WMA. První, co na programu upoutá, je jeho efektní vzhled. Ovládací panel programu je sestaven jako hifi věž z několika oken, která se dají podle potřeby vypnout jako jiná okna ve Windows. Každé okno odpovídá určité funkci - rekordér (Recorder), knihovna souborů (Music Library), informace o skladbě (Track Info), internetové radio, Net Music. Pro snadný úvod do ovládání programu slouží zvláštní okno s tipy a nápovědou.

MusicMatch JukeBox

Přehrávač

Přehrávač dokáže přehrávat kromě MP3 (a MP2) souborů ještě Microsoft audio (WMA) a funguje také jako CD přehrávač. Přehrává internetové audio i video (streaming). Soubory na disku i streamingové odkazy lze umístit do jedné sestavy (playlistu). Můžete si tak vytvořit výběr své oblíbené internetové on-line hudby. Omezení platí pro zvuková CD, jejichž jednotlivé stopy nelze do playlistů přidávat. Pomocí ekvalizéru si každý může individuálně nastavit vhodné vlastnosti výstupního audiosignálu.

Přehrávač lze rychle spouštět ikonkou v hlavním panelu (v system tray). Program se dá použít i jako budíček (timer), který ve stanovený čas spustí zadaný playlist. Milou vlastností je zabudovaná podpora skins (themes) - možnosti upravit vzhled programu výběrem jiného grafického schématu. Přímo v programu jsou k dispozici 4 témata, další je možné stáhnout z Internetu.

4 témata

Rekordér

Vytváření komprimovaných zvukových souborů ze zvukových CD je velmi jednoduché a velmi rychlé. Stačí pouze CD vložit do mechaniky počítače a vybrat skladby. Je možné skladby převádět přímo do MP3 nebo do běžných zvukových souborů WAV, které se dají dále upravovat. Licenční MP3 kodér z Fraunhoferova institutu je synonymem kvality. Kromě formátu MP3 ke možno komprimovat i do méně rozšířeného formátu WMA od Microsoftu, který umožňuje vytvářet při stejné kvalitě ještě menší výsledné soubory. Kvalitu MP3 souborů (rychlost datového toku) lze nastavit až na 320 kb/s, je podporován i proměnný datový tok (VBR). Volná verze programu bohužel omezuje maximum u vytvářených souborů na 96 kb/s.

Rekordér

Program automaticky podporuje CDDB - internetovou databázi CD, z níž se vypisují údaje o CD a skladbách a zapisují se do souborů. Možností, která u programů tohoto typu nebývá obvyklá, je nahrávání z vnějších zdrojů (LP desky, kazety, mikrofon) přes vstupy zvukové karty (line in, mic in). Program dokáže i rozlišovat podle pauz jednotlivé skladby. JukeBox také provádí se skladbami i některé základní zvukové úpravy (fade in, fade out, normalizace) a dokáže zkomprimované soubory zpětně převádět do formátu WAV.

Databáze

Hudební knihovnu lze lehce konfigurovat. Soubory se třídí podle interpreta, titulu, žánrů a dalších položek. Ke skladbám lze v případě zájmu doplnit další informace jako texty, obaly CD, biografie umělců. Soubory můžeme do knihovny nebo do sestav (playlistů) jednoduše přenášet pomocí myši ("Drag and Drop"). Pro línější je připravena funkce Auto DJ, která vytváří automatické sestavy. Určitý soubor v knihovně snadno nalezneme pomocí funkce Find.
Program pracuje s ID3 tagem (popisy umístěnými v MP3 souboru) a dokonce podporuje i jeho rozšířenou verzi ID3v.2 tag. Tagy se samozřejmě dají lehce editovat.

Zajímavostí je i podpora hardwarových přehrávačů. Na domovské stránce je možné stáhnout plugin pro práci s přenosným přehrávačem Rio.

Závěr

Nabízí se srovnání s programem stejného jména, ale od jiné firmy - Real Jukeboxem. Jejich funkce jsou velmi podobné, cena stejná ($29.99 za plnou verzi). MusicMatch Jukebox však nepodporuje formát Real Media (vyjma Net Radio Tuner). Real Jukebox naopak nepodporuje WMA od Microsoftu. Jedinou zásadní funkcí, kterou MusicMatch proti nejnovější verzi Real Jukeboxu postrádá, je možnost vypálit vybrané soubory jako zvukové CD. Svým provedením a paletou dalších nabízených možností se však jeví pro uživatele zajímavějším program od firmy MusicMatch. V každém případě ho můžeme vřele doporučit, narozdíl od dalšího podobného softwarového řešení - programu Media Box, jehož recenzi jsme uveřejnili dříve. MusicMatch JukeBox poskytuje vše, co je potřebné k pohodlné tvorbě a přehrávání MP3 souborů ve vysoké kvalitě.

Systémové požadavky:

  • 166 MHz procesor nebo lepší
  • Windows 95/98 nebo NT 4.0
  • 16 MB RAM (32 pro NT)
  • 30 MB volného místa na disku
  • SVGA monitor
  • 4x CD-ROM drive
  • zvuková karta s reproduktory
  • nainstalovaný Microsoft's Media Player 6.4 pro přehrávání videa

Výrobce: MusicMatch, Inc.
Website: http://www.musicmatch.com/
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: http://www.musicmatch.com/download/ (5.96 MB)
Cena: freeware, Plus verze $29.9

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Najdete na iDNES.cz